Pomidor - rajski owoc

Nasz lubiany pomidor pochodzi z Ameryki Środkowej – z Meksyku. Uprawiali go już starożytni Aztekowie i Inkowie.

Pomidor szybko zdobył Europę i nie męczył się tak jak ziemniak, który ratował starą Europę przed głodem. Podczas gdy kraje śródziemnomorskie delektowały się pachnącymi pomidorami, Anglicy byli przekonani, że pomidory są trujące. Dopiero w połowie XIX wieku pomidor powoli zaczął być akceptowany, przede wszystkim dzięki angielskim imigrantom w Stanach, którzy przekonali się, że nie jest trujący.

pomidory i makaronSmak i aromat
W krajach leżących nad Morzem Śródziemnym pomidor jest tak typowym elementem kuchni, że trudno sobie wyobrazić jak kuchnia włoska czy hiszpańska wyglądała zanim się pojawił. Bez pomidorów nie ma kuchni śródziemnomorskiej. Pomidor świetnie wkomponował się w tradycyjne, dobrze znane dania i nadał im ten doskonały aromat charakterystyczny dla kuchni śródziemnomorskiej. Trudno sobie wyobrazić jak Hiszpanie i Włosi przeżyliby bez pomidora.

Pomidory i makaron
Choć może nam się wydawać, że miłość makaronu i pomidorów trwa od dawien dawna, wcale tak nie jest. Pomidory i makaron spotkały się dopiero w XIX wieku. Antonio Latini w książce "Lo Scalco alla Moderna", wydanej w Neapolu w 1694 roku opublikował przepis na sos pomidorowy na sposób hiszpański. Przepis przetrwał przez wieki. Sos składa się z drobno posiekanej cebuli, czosnku, natki pietruszki, soli, pieprzu, oleju, octu oraz pokrojonych pomidorów bez skórki i pestek. Sos pomidorowy pojawia się też w 1778 roku w książce "Il Cuoco galante" Vincenza Corrada znanego kucharza z Neapolu. Mimo, że sos jest wspomniany osobno, a nie z makaronem, był to moment kluczowy. Od tego czasu biały makaron mógł się spotkać z czerwonymi pomidorami i zieloną bazylią.

Owoc czy warzywo?
Botanicy i agronomowie nigdy do końca nie porozumieli się w tej sprawie. A różne narody, kultury i języki dodatkowo komplikują sprawę. Warzywa rosną w ogródku warzywnym, a owoce w sadzie. Owoce rosną na drzewie lub krzaku, a warzywem może być liść, korzeń, łodyga lub owoc rośliny. Taki podział jest całkiem logiczny, tak jak decyzja Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych z 1887 roku, kiedy pomidor trafił do amerykańskiego Sądu Najwyższego. Importer wniósł apelację twierdząc, że pomidor jest owocem i że nie musi płacić cła, gdyż wówczas importowane owoce były zwolnione z opłat celnych. Sprawa trwała długo, a sąd dokładnie sprawdzał wszystkie botaniczne i językowe konsekwencje swojej decyzji i przesądził: pomidor jest warzywem. Uzasadnienie było proste: "Spożywany jest jako zupa lub po zupie. Z rybą lub mięsem jako istotna część posiłku, a nie jak owoc, który przeważnie spożywany jest na deser".

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Vegeta

Polecamy Ci również

Zobacz także