Pomysł na kuchnię hygge

Pomysł na kuchnię hygge
Filozofia hygge w kuchni to zastosowanie przy aranżacji takich materiałów jak drewno, kamień, ceramika oraz bawełna lub lniane tkaniny.

Kuchnia to miejsce, gdzie nie tylko gotujemy, ale także spędzamy dużo czasu z rodziną i przyjaciółmi. Jak urządzić ją idealnie? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ale przy aranżacji tego pomieszczenia warto pamiętać o skandynawskiej filozofii szczęścia, czyli hygge.

Duży metraż i aranżacja przestrzennej kuchni pozwala na wiele możliwości. Hygge nie lubi jednak zbyt dużej ilości różnych elementów na metr kwadratowy. Urządzanie kuchni to w głównej mierze zaspokajanie naszych indywidualnych potrzeb i dostosowywanie się do upodobań użytkowników. Zupełnie inaczej to pomieszczenie będzie wyglądało w domach osób, które codziennie gotują tam ciepłe posiłki, a inaczej u tych jedzących na mieście, którzy do kuchni wpadają jedynie rano, żeby zaparzyć sobie kawę.

Przestronna kuchnia z wyspą

Wyspa kuchenna w kuchni w stylu hygge to bardzo dobry pomysł.

Śnieżka
Kuchnia w drewnie

Drewno to ulubiony materiał w aranżacji w stylu hygge.

Śnieżka
Funkcjonalne wykorzystanie przestrzeni

Pomysłowe i funkcjonalne szafki.

Śnieżka
Kuchnia w jasnej tonacji i ciemnym blatem

Jasne i przytulne wnętrza sprzyjają filozofii hygge.

Śnieżka
Drewno w kuchni

Drewniane blaty i podłoga w kuchni zaaranżowanej w stylu hygge.

Śnieżka
Kuchnia z wyspą

Piękna kuchnia w drewnie i z wyspą kuchenną.

Śnieżka
Stół w kuchni

Przestronna kuchnia z dużymi przeszkleniami i stołem kuchennym.

Śnieżka
Białe meble kuchenne

Szary i biały ulubiony kolor we wnętrzach hygge.

Śnieżka
Pomysł na kuchnię

Tradycyjna kuchnia z dużym stołem, przy którym można swobodnie spożywać posiłki.

Śnieżka
Cegła na ścianie

Idealna kuchnia łączy w sobie wiele funkcji – nie służy tylko do gotowania i spożywania posiłków, ale pozwala też przyjemnie spędzić czas.

Śnieżka
Nowoczesna kuchnia

Urządzając kuchnię, należy wziąć pod uwagę cały szereg wymogów, które podporządkowane są przede wszystkim przestrzeni.

Śnieżka
Kuchnia z drewnianymi meblami

Tradycyjna kuchnia nasycona jest mnogością elementów. Subtelnie zdobione meble najczęściej wykonane są z litego drewna.

Śnieżka

Podpowiadamy: Jak samemu zrobić świecącą i dekoracyjną girlandę cotton balls

Aranżacja małej kuchni hygge

Kuchnia o dużo mniejszej powierzchni, to już z kolei wyzwanie. Bardzo często będziemy mieli wrażenie, że brakuje nam miejsca na zrealizowanie wymarzonej aranżacji. Mała kuchnia przy zastosowaniu odpowiednich trików, może jednak wyglądać przestronnie i funkcjonalnie. Aranżacja małej kuchni to nie problem, a kreatywne wyzwanie. Należy wyeliminować wszystkie zbędne elementy, pomieszczenie powinno być urządzone w sposób prosty i zabudowany. Przeszklone fronty wiszących szafek optycznie powiększą przestrzeń. Doskonale sprawdzą się także otwarte półki.

Jeśli chcemy urządzić kuchnię, malując ściany na różne kolory, warto przemyśleć ich dobór. Hygge ma rozweselać i relaksować, bez względu na sytuację. Ma też nadawać kojący charakter pomieszczeniu, nawet jeśli zlew przelewa się od brudnych naczyń. W małych wnętrzach warto zastosować jasne kolory w odcieniach energetycznej i pobudzającej apetyt żółci (np. Radosny Żóły z serii Śnieżka Satynowa - nr 517 w palecie barw). Połączenie tych barw z jasnymi szarościami (np. Mgła Poranna z serii Śnieżka Kolory Natury - nr 156), nada pomieszczeniu elegancji, a dodatkowo optycznie powiększy przestrzeń. W kuchniach trochę większych warto sięgnąć po modną w tym sezonie i kojarzącą się z naturą zieleń. Hygge to filozofia oparta nie tylko na szczęściu, ale także nawiązująca w dużym wymiarze właśnie do natury.

Dowiedz się więcej: Jak urządzić mieszkanie w stylu hygge

Wiele mieszkań w blokach posiada aneks kuchenny połączony z salonem. Takie połączenie pozwala na szybkie przenoszenie ugotowanych potraw na stół. Jeśli dysponujemy niewielką przestrzenią, warto zastosować  stół z opuszczanym blatem oraz składane krzesła, które zawieszone na ścianie stanowić będą nowoczesną ozdobę. Przy większym metrażu oczywiście sięgamy po duży stół, który będzie stanowił nie tylko miejsce spotkań, ale także centralny punkt naszej aranżacji. Popularnym rozwiązaniem przy łączeniu kuchni z salonem jest także budowa kuchennej wyspy, która w zależności od wykonania, może nawet pełnić rolę miejsca do spożywania posiłków. Wyspa subtelnie rozdziela też kuchnię, jadalnię oraz salon, bez zaburzania panującej między nimi harmonii. Przy aranżacji wyspy warto użyć drewnianych elementów, a wszystko oczywiście powinno być w jasnych tonacjach.

Podsumowując porady dotyczące urządzenia idealnej kuchni, nie można zapomnieć, że pzestrzeń kuchenną dzielimy rozmieszczając niezbędne sprzęty na 5 podstawowych stref: zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowania oraz gotowania. Musimy sobie zwizualizować nasze życie i zastanowić się, jakie czynności będziemy w tym pomieszczeniu wykonywać najczęściej - od przyniesienia zakupów ze sklepu, do wykładania ugotowanych potraw na talerzy. W kuchniach kwadrtowych możemy ułożyć zabudowę w kształcie litery U, z kolei w podłużnych pomieszczeniach, meble mogą ułożyć literę L. Chcąc zachować filozofię Hygge, należy zastosować przy aranżacji takie materiały jak drewno, kamień, ceramika oraz bawełniane lub lniane tkaniny.

Poznaj: Rolę światła we wnętrzach w stylu hygge
Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Redakcja

Źródło: Śnieżka

Polecamy Ci również

Zobacz także