Pomysł na oryginalną aranżację kuchni – szklane panele ścienne

Szklane panele
Aranżacja kuchni z panelami szklanymi na ścianie.

Szklane panele ścienne dają bardzo bogate możliwości aranżacyjne, są też odporne na uszkodzenia i łatwe do utrzymania w czystości. Wszystko to sprawia, że są coraz częściej wykorzystywane w aranżacji kuchni.

Szklane elementy w wystroju kuchni

Nowe techniki produkcji szkła sprawiają, że znajduje ono coraz szersze zastosowanie w wystroju wnętrz. W kuchniach szklane elementy od pewnego czasu są popularne jako element szafek, atrakcyjnie też wyglądają przeszklone witryny, które pozwalają wyeksponować elegancką zastawę stołową. Bardzo efektownie wyglądają też szklane blaty kuchenne. Doskonałe wrażenie robią także szklane panele ścienne, tym bardziej, że dają one wiele możliwości indywidualnej aranżacji wnętrza.

Przeczytaj też: Jak wybrać blat kuchenny? Zalety i wady blatów z różnych materiałów

Szklane panele ścienne w kuchni

Szklane panele ścienne coraz częściej zastępują tradycyjne płytki ceramiczne. Nadają się one bardzo dobrze do wykończenia ściany między blatem a wiszącymi szafkami. Do produkcji takich paneli stosuje się najczęściej bezpieczne szkło hartowane lub klejone. Takie szkło jest odporne na uszkodzenia mechaniczne i wysokie temperatury, a w razie rozbicia nie rozpada się na ostre kawałki. 
Szklane panele ścienne są dostępne w różnych rodzajach wykończenia – od gładkich, przezroczystych szyb, przez szkło matowe, do ozdobionego dekoracyjnymi wzorami.

Dowiedz się też: Jaką wybrać farbę do kuchni

Szklane panele na ścianę – pomysły na aranżację

Zastosowanie szklanych paneli daje duże pole do popisu przy aranżacji wnętrza. Możemy zdecydować się np. na gładkie panele szklane pokryte od strony wewnętrznej lakierem, który zapewnia dodatkowy połysk (lacobel), albo sprawi, że szkło będzie matowe (lacomat). Takie panele są dostępne w wielu kolorach – od subtelnych pasteli, po wyraziste kolory. Wybór ich barwy możemy dostosować do kolorystyki mebli kuchennych – wtedy uzyskamy elegancką, stonowaną aranżację. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać zestawienie kontrastowe, które ożywi naszą kuchnię. Wszystko zależy od indywidualnego gustu.
Innym rozwiązaniem są panele ścienne z nadrukowanym wzorem – ich wybór jest na tyle duży, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Jeśli jednak zależy nam na bardziej indywidualnych rozwiązaniach, na szkle można wykonać nadruk z wybranych indywidualnie zdjęć.
Bardzo efektownie będzie także wyglądać fototapeta, czy zdjęcia umieszczone za szklanym panelem. W tym przypadku szklana tafla zabezpieczy je przez zniszczeniem.
Jako wykończenie ścian w kuchni stosuje się również płyty z betonu architektonicznego albo cegieł. Również na takiej ścianie możemy zastosować panele ścienne – dzięki temu będziemy mogli cieszyć się modnym materiałem wykończeniowym, a utrzymanie czystości takiej ściany będzie znacznie łatwiejsze.
W kuchniach z wyspą bardzo dobrym pomysłem jest zastosowanie szklanych paneli również do wykończenia ścianek wyspy kuchennej.
Szklane panele zaprezentują się jeszcze bardziej efektownie, kiedy zadbamy o ich podświetlenie.

szkło w aranżacji kuchni

szklane elementy nadają kuchni nowoczesny charakter

AiK Kuchnie
szklane panele na ścianach i wyspie kuchennej

zastosowanie szklanych paneli na ścianach oraz wyspie kuchennej pomoże stworzyć harmonijną i elegancką aranżację

AiK Kuchnie
panele z czarnego szkła na ścianach w kuchni

panele z czarnego szkła ciekawie wyglądają w połączeniu z drewnianymi szafkami kuchennymi

Eltop
błyszczące panele ścienne

błyszczące, gładkie panele i kolorowe fronty szafek kuchennych tworzą żywą i energetyczną aranżację

Hofemeier
podświetlone panele ścienne

podświetlenie paneli ściennych daje dodatkowy efekt dekoracyjny

Meblostrefa
panele ścienne z fototapetą

ciekawym pomysłem jest zastosowanie paneli szklanych w połączeniu z fototapetą

Meblostrefa
panele szklane w nowoczesnej kuchni

aranżacja nowoczesnej kuchni - panele szklane na ścianach i wyspie kuchennej

Meblostrefa
szklane panele z dekoracyjnym nadrukiem

wzór paneli ściennych nawiązujący do kolorystyki kuchni

Meblostrefa

Jak czyścić szklane panele ścienne

Jak wiadomo ściany w kuchni są szczególnie narażone na różnego rodzaju zabrudzenia. Zaletą paneli szklanych jest łatwość ich czyszczenia. Do czyszczenia szklanych paneli ściennych można stosować preparaty do szyb, albo roztwór wody z octem. Pamiętajmy tylko, aby do czyszczenia stosować miękkie ściereczki, które nie porysują szklanej powierzchni. Dodatkowo utrzymanie paneli w czystości ułatwią impregnaty do szkła.

Przeczytaj też: Nowoczesne zlewozmywaki kuchenne. Porównujemy zlewy z różnych materiałów

 

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Laszczak

Źródło: Max Kuchnie

Polecamy Ci również

Zobacz także