Pomysł na wnętrze: zielone ściany z żywych roślin

4
Zielona ściana
Zielona ściana to świetny pomysł na dekorację wnętrza i ciekawe wyeksponowanie roślin.

Jeśli szukacie ciekawego pomysłu na wyeksponowanie roślin w domu, proponujemy zielone ściany z żywych roślin.

Zielone ściany, czyli ogrody wertykalne (pionowe) to ciekawy sposób zarówno na wyeksponowanie roślin doniczkowych, jak i dekorację wnętrza. Rośliny dostarczają tlenu, oczyszczają i jonizują powietrze. Ich zieleń i kwiaty umilają też życie i zdobią wnętrze. Przeważnie jednak decydujemy się na kilka doniczek ustawionych na parapecie, czy – nieco rzadziej na kwietniku. Jednak prawdziwy „efekt wow” we wnętrzu może zrobić zielona ściana.

To kompozycja złożona nawet z kilkudziesięciu roślin doniczkowych, umieszczona na ścianie. Wielkość takiej kompozycji może być zróżnicowana – od ok. 1 m² do prawdziwych zielonych „obrazów” ciągnących się przez całą ścianę.

Polecamy: Dekoracje z mchu jako ozdoba ścian

Zielona ściana - dekoracja wnętrza

Gęsto nasadzone rośliny tworzą zieloną ścianę o bardzo atrakcyjnym wyglądzie.

Magdalena Kmita-Kulesza
Rosliny na zieloną ścianę - kompozycja

Zielona ściana może się składać z roślin różnych gatunków, zarówno zielnych, jak i kwitnących.

Katarzyna Dębek
Pomysł na zieloną ścianę

Profesjonalnie wykonana zielona ściana to niebanalna dekoracja wnętrza.

Katarzyna Laszczak
Zielona ściana - nawadnianie

Duże zielone ściany warto wyposażyć w system nawadniania.

Katarzyna Laszczak
Zielona ściana - odwodnienie

Pamiętajmy, że woda z doniczek musi mieć odpływ. Inaczej kwiaty zgniją.

Katarzyna Laszczak
Kwiaty domowe - zielona ściana

Możemy zacząć od niewielkiego "ogródka" na ścianie i kilku gatunków roślin. I tak będą wyglądały bardzo atrakcyjnie.

Zoosnow - pixabay.com
Nieco inny pomysł na zieloną ścianę

Ogród wertykalny może być wykonany przez profesjonalną firmę, ale możemy też wykorzystać ten pomysł jako inspirację i samemu stworzyć jego wariację.

Katarzyna Laszczak
Mini ogród wertykalny

Na zieloną ścianę najlepiej wybierać rośliny łatwe w uprawie i mające podobne wymagania.

Magdalena Kmita-Kulesza
Ogródek wertykalny na balkonie

W wertykalnym ogródku w kuchni, albo na balkonie możemy uprawiać zioła, a nawet warzywa.

SirGreen - pixabay.com

Zielona ściana z roślin - jak to się robi?

Wykonaniem zielonych ścian zajmuje się coraz więcej firm, są także systemy do samodzielnego montażu. Firmy najczęściej oferują ładnie wykończone panele różnej wielkości. Rośliny są sadzone na specjalnych matach, które podtrzymują rośliny, a jednocześnie zapobiegają zawilgoceniu ściany. W takich rozwiązaniach stosuje się także specjalne podłoża, zapewniające wzrost roślin przy stosunkowo niewielkiej ilości gleby. Całość jest mocowana na lekkim stelażu do ściany. Bywają także panele wolnostojące, które można wykorzystać np. jako ściankę działową.

Alternatywą są systemy do samodzielnego montażu, składające się np. z modułowych doniczek z tworzywa sztucznego. Są one specjalnie wyprofilowane, żeby podtrzymywać rośliny i eksponować je pod odpowiednim kątem. Takie moduły mocuje się do kratownicy z listewek, zainstalowanej na ścianie.

Możemy też spróbować „amatorskiej” budowy takiego systemu, musimy tylko pamiętać o zabezpieczeniu ściany i mieszkania przed wodą (doniczki muszą mieć odpływ). W takim przypadku doniczki można przymocować pod kątem na stelażu, albo umieścić w „kieszonkach” z grubej tkaniny, albo... rurach z pvc, czy rynnach.

Planując zieloną ścianę, weźmy pod uwagę jej ciężar – 1 m² nawodnionych i gęsto ustawionych roślin może ważyć ok. 40 kg.

Poznaj: Kwitnące rośliny doniczkowe, których uprawa jest naprawdę łatwa

Wybór roślin na zieloną ścianę

Zielone ściany można komponować z wielu gatunków roślin. Jeśli zdecydujemy się na firmę, zapewni ona również nasadzenia. Natomiast jeśli wybierzemy wersję do samodzielnego przygotowania, wybór należy do nas. Można się zdecydować na rośliny zielone lub kwitnące, albo ich kompozycję. Warto jednak wybierać rośliny łatwe w uprawie i mające podobne wymagania dotyczące podlewania i oświetlenia.

Dobrym wyborem są rośliny o zwisających pędach, ale można je urozmaicić innymi. Różne gatunki paproci, trzykrotek, zielistki, bluszcze, epipremnum, scindapsus, urozmaicone efektownie kwitnącą guzmanią, skrzydłokwiatem lub anturium – to tylko niektóre pomysły. Na 1m² zielonej ściany powinno przypaść ok. 25-35 doniczek z roślinami. W kuchni (lub na balkonie) możemy też sobie urządzić mini zieloną ścianę, obsadzoną ziołami.

Pielęgnacja i podlewanie roślin

"Profesjonalne" zielone ściany są zaopatrzone w system automatycznego podlewania, nie musimy więc zawracać sobie głowy tą czynnością. Specjalny substrat glebowy zapewnia im też składniki mineralne. Firmy wykonujące profesjonalne ogrody wertykalne najczęściej zapewniają też ich serwis i pielęgnację.

Jeśli zdecydujemy się na samodzielne stworzenie ogrodu na ścianie musimy pamiętać o podlewaniu i nawożeniu (odpowiednio do wymagań posadzonych przez nas roślin).

Przy kilkudziesięciu roślinach może się zdarzyć, że któraś z nich uschnie. Jednak wymiana pojedynczej doniczki nie jest problemem. Żeby nasza zielona ściana wyglądała odpowiednio pięknie kontrolujmy regularnie stan roślin, zadbajmy też o czystość ich liści. Pokryte kurzem nie będą ładne, a kwiaty będą gorzej rosły. Wiele roślin lubi też zraszanie wodą, warto więc pamiętać o tym zabiegu.

Polecamy: Rośliny doniczkowe, które pomogą oczyścić powietrze w domu

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Katarzyna Laszczak

Zobacz także