Pomysły na wnętrza

Pomysły na wnętrza

Wnętrze w stylu afrykańskim, wnętrze orientalne, a może japoński minimalizm?
Przedstawiamy pomysły na wnętrza.

Odpowiednia kolorystyka, tworzące spójną całość meble, a przede wszystkim przemyślane dodatki, np. tworzące odpowiednią aranżację okna. pozwolą stworzyć namiastkę niemal dowolnego miejsca na Ziemi.

Wnętrze w stylu afrykańskim. (fot. Franc Gardiner)Wnętrze w stylu afrykańskim

Ziemiste odcienie złota, brązu i czerwieni - oto barwy Afryki. Aby oddać atmosferę panującą na ogrzanych gorącym powietrzem terenach, pokryjmy nimi ściany, a także wszystkie materiały znajdujące się w pokoju: obicia mebli, dywany, zasłony, rolety okienne. Zabawmy się światłem i dostosujmy je do własnych potrzeb. W oknach proponujemy zamontować transparentne rolety w nasyconym odcieniu, które wypełnią pokój subtelnym blaskiem promieni słonecznych. Dominującym materiałem w inspirowanym Afryką wnętrzu powinno być drewno i skóra. Ciężkie, wykonane z ciemnego drewna meble w kolonialnym stylu będą dobrze współgrały z ziemistymi barwami i egzotycznymi dodatkami. Na ścianie powieśmy kolorowe plemienne maski – pamiątki z podróży, bądź ozdoby zakupione w sklepikach
z dekoracjami. Parapety i meble udekorujmy glinianymi misami i drewnianymi rzeźbami przedstawiającymi rdzennych mieszkańców. Nie zapomnijmy o charakterystycznych dla Afryki kolorowych, geometrycznych wzorach oraz deseniach w zwierzęce cętki czy pasy.

Wnętrze orientalne. (fot. Franc Gardiner)Pomysł na wnętrze z nutką orientu

Roztańczone, emanujące radością i feerią barw Indie są częstą inspiracją dla dekoratorów wnętrz. Bogato zdobione meble, z charakterystyczną ornamentyką w połączeniu z kolorowymi tkaninami stanowią podstawę orientalnego stylu. We wnętrzu królują intensywne, nasycone barwy: fiolet, błękit, pomarańcz, turkus, zieleń i czerwień. Aranżację w stylu indyjskim budują przede wszystkim dodatki: zwiewne materiały, bogato zdobione poduchy, drewniane szkatuły i figurki. Aby przemienić pokój w komnatę niczym z „Baśni tysiąca i jednej nocy” powinniśmy umiejętnie grać światłem. Rozstawione świece, ażurowe lampiony i woń kadzideł dodadzą nutki orientalnego klimatu w każdym wnętrzu. Zwróćmy uwagę także na tkaniny w pomieszczeniu. Na kanapie rozrzućmy poduchy, łóżko przykryjmy haftowaną narzutą, a zamiast tradycyjnych firan zdecydujmy się na zasłony sznurkowe z nawleczonymi kolorowymi koralikami. Motywami, które warto wpleść w aranżację są florystyczne wzory lub graficzne przedstawienie słonia, kwiatu lotosu czy Buddy.

Pomysł na wnętrze w stylu japońskimWnętrze w stylu japońskim. (fot. Franc Gardiner)

Przenieśmy się teraz w miejsce, gdzie najwyższą wartość w dekoracji wnętrz stanowi prostota
i umiar. Japonia, bo o niej mowa, wypracowała specyficzną, oszczędną stylistykę, dopracowaną
|w każdym najdrobniejszym detalu. Kontrastujące ze sobą czerń i biel, z delikatnymi akcentami czerwieni stanowią główne motywy kolorystyczne. Charakterystycznymi elementami
są przesuwane ekrany, za pomocą których oddziela się od siebie poszczególne pomieszczenia oraz tradycyjne maty na podłodze zwane tatami. Aranżując współczesne wnętrze w japońskim stylu, inspirujmy się przede wszystkim wykorzystywanymi tam materiałami: drewnem, papierem i bambusem. Ten ostatni sprawdzi się zarówno jako efektowna roślina w wazonie, jak i materiał na dekorację okna.
Rolety bambusowe w połączeniu z drzewkiem bonzai ustawionym na parapecie doskonale oddają klimat Japonii. W domach mieszkańców kraju kwitnącej wiśni życie koncentruje się blisko ziemi. Dominują więc niskie, surowe w formie meble, niewielkie stoliki i poduchy na podłodze.

Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Franc Gardiner

Polecamy Ci również

Zobacz także