Porcelana w aranżacji stołu

Ładnie nakryty stół sprawia, że posiłki są bardziej uroczyste. Nawet najprostsze potrawy pięknie podane dużo lepiej smakują.

Na naczyniach i dodatkach z porcelany pojawiają się także w seryjnej produkcji coraz ciekawsze wzory – wymusza to zasada konkurencyjności rynku. Również kształt talerzy często daleko odbiega od tradycyjnego i zastępowany jest formą trójkąta, prostokąta czy nawet sześciokąta. Może przypominać kształtem liść lub przybrać formę chińskiej miseczki.
Dostępna na rynku szeroka oferta wzorów pozwala znaleźć coś dla siebie zarówno tradycyjna listom, jak i wielbicielom bardziej nowoczesnych wzorów. Ciekawą propozycją dla osób poszukujących oryginalności jest ręcznie malowana porcelana.

porcelana villeroy boch porcelana villeroy boch
Nakrywamy do stołu
Najłatwiej zaaranżować na stole prostą jednokolorową zastawę, niekoniecznie białą. Zastawę komponujemy na zasadzie kontrastu z obrusem i serwetkami – biały serwis bardzo ładnie będzie się prezentował na ciemnym obrusie i odwrotnie. Przy większą liczbie gości, jeśli nie posiadamy nakryć tego samego typu dla wszystkich, możemy połączyć dwa zestawy ze sobą. W sklepach znajdziemy wiele porcelany w dwóch kolorach np. grafitowe płaskie talerze połączone z oliwkowymi głębokimi. Przy nakrywaniu stołu możemy wykorzystać ten pomysł zwiększając tym sposobem ilość nakryć. Pamiętajmy jednak, że w ten sposób można łączyć tylko nakrycia o prostej formie i jednolitej kolorystyce.

porcelana villeroy boch porcelana villeroy boch
Serwetki
Ważnym elementem wystroju stołu są serwetki. Bardzo elegancko wygląda zestawienie na jasnym lnianym obrusie, szarych lub grafitowych serwetek z biała prostą porcelaną. Dobrym rozwiązaniem, jest również zestawienie serwetek z obrusem tego samego koloru, ale o kilka tonów jaśniejszym lub ciemniejszym. Dla miłośników wesołych stołów, ciekawszą propozycją są kontrastowe zestawienia barw obrusu i serwetek od zielono-żółtych po awangardowe czarno-czerwone. Odpowiednio dobrane serwetki dodają stołowej kompozycji uroku.

Kwiaty na stole
Dzięki kwiatom stół wygląda pięknie i bardziej uroczyście – bez względu na to, czy będzie to jedna róża w szklanym wazonie czy bukiecik polnych kwiatów w dzbanku. Pamiętajmy, że i kwiaty i naczynie, w jaki je wyeksponujemy warto dopasować do stylistyki stołu.

Oceń artykuł
4,50 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Karina Trzcińska

Zdjęcia: Villeroy&Boch

Polecamy Ci również

Zobacz także