Poskoczek – ryba chodząca po drzewach

Poskoczek – ryba chodząca po drzewach

Ryby są najliczniejszą grupą kręgowców skupiającą ok. 25-30 tysięcy opisanych dotąd gatunków (oraz – najprawdopodobniej – nawet drugie tyle, które czeka jeszcze na usystematyzowanie i nadanie im nazw).

poskoczki

Wśród tak olbrzymiej rzeszy nie brak wszelkiej maści „dziwaków” nijak nie przystających do standardowego opisu porządnej, uczciwej ryby. Gdyby jednak poproszono mnie o wskazanie najbardziej niezwykłego gatunku tych stworzeń, bez wahania wymieniłbym poskoczka mułowego (Periophthalmus barbarus). Wyjątkowość tej ryby polega nie tylko na niestandardowym wyglądzie, ale – przede wszystkim – na trybie życia jaki prowadzi – gardząc tak przecież typowym dla tej grupy zwierząt środowiskiem wodnym, przez większą część swego życia przebywa bowiem na lądzie, mało tego, opanowała to do takiego stopnia, że jest w stanie… wspinać się na drzewa! A tego nie potrafi bodaj żadna inna ryba. Poniżej postaram się przybliżyć sylwetkę poskoczka mułowego oraz zaprezentować pomieszczenie, jakie należy dla niego przygotować. Celowo napisałem „pomieszczenie” bowiem o „akwarium” (czyli zbiorniku dla stworzeń stricte wodnych) mówić tutaj już raczej nie wypada.

poskoczek mułowyNiezwykły dziwak

Poskoczek mułowy należy do rodziny babkowatych (Gobiidae) w rzędzie ryb okoniokształtnych (Perciformes). Jest jednym z 19 uznawanych obecnie gatunków z rodzaju Periophthalmus. Zamieszkuje zachodnie wybrzeża Afryki od Senegalu na północy po Angolę na południu oraz większość wysp leżących w pobliżu tego krańca „Czarnego Lądu”. Naturalnym środowiskiem życia tej ryby są wody słonawe – estuaria w deltach rzek wpadających do oceanu, choć zdarza jej się występować również w wodach słodkich nieco dalej w głąb lądu, a nawet w wodach słonych na brzegu morza. Zamieszkuje ona piaszczyste laguny
i podtopione lasy mangrowe. Trzyma się tuż przy brzegu
w strefie pływów, tam, gdzie woda styka się z lądem. W toku ewolucji doskonale przystosowała się do egzystencji na styku tych dwóch środowisk. Jej ciało bardziej przypomina kształtem kijankę płaza niż rybę. Jest nieco brzusznie spłaszczone, walcowate z dużą głową opatrzoną ogromnym, dobrze uzębionym pyskiem. Ruchome oczy usytuowane są na jej czubku, co zapewnia zwierzęciu bardzo szerokie pole widzenia oraz umożliwia widzenie stereoskopowe, niezmiernie istotne dla prawidłowej lokalizacji zdobyczy i oceny odległości od niej. Sprawne chodzenie, a nawet skakanie po piasku i wspomniane już wspinaczki po drzewach ułatwiają rybie silne, doskonale rozwinięte płetwy piersiowe. Podobnie jak u innych przedstawicieli rodziny babkowatych, u poskoczków występują dwie płetwy grzbietowe. Pierwsza
z nich jest bardzo wysoka i pięknie, błękitnie ubarwiona. Tułów i głowa są brązowoszare
w nieregularne, maskujące wzory.

ryba akwariowa

W swym naturalnym środowisku poskoczki osiągają słuszną długość ciała do 25 cm, ale do celów hodowlanych sprowadzane są przeważnie o wiele mniejsze młode osobniki. W warunkach akwariowych (czy może raczej – terraryjnych?) zazwyczaj pozostają mniejsze, osiągając maksymalnie 15 cm.

Oceń artykuł
4,25 / 12 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także