Postaw na geometrię

Geometria otacza nas zewsząd – muszą to przyznać nawet ci, którzy w szkole nie przepadali za matematyką. Bywa nieznośnie przewidywalna i uporządkowana, ale potrafi też zaskakiwać coraz to nowymi kombinacjami elementów i zachwycać harmonią.

bateria łazienkowaI wszędzie jej pełno – atakuje nas pod postacią architektury miast, układów ulic, brył budynków i mebli, kształtów przedmiotów codziennego użytku, nawet ubrań czy biżuterii. Dlaczego więc geometrycznych form nie miałaby przybrać „łazienkowa biżuteria”, czyli armatura? Tym bardziej, że estetyka tego rodzaju produktu nie może zdominować jego funkcji, która z kolei narzuca konkretne rozwiązania wzornicze.

W świecie baterii łazienkowych wcale niełatwo jest naśladować naturę czy stosować fantazyjne linie, dlatego projektanci tak chętnie sięgają po sprawdzone już motywy geometryczne. Tym bardziej że geometria stanowi niemal niewyczerpane źródło pomysłów, a jej bogactwo pozwala odkrywać ją wciąż na nowo. Już od dłuższego czasu króluje w łazience i jej panowanie zapewne nieprędko się skończy.

bateria wannowaFirma Kludi jest świadoma tego trendu – w jej ofercie znajduje się kilka serii armatury, które realizują go z powodzeniem, każda na swój sposób.

Kludi Zenta nawiązuje do podstawowych figur, czyli koła i kwadratu. Z cylindrycznego, nieco spłaszczonego korpusu baterii umywalkowej i bidetowej wyrasta prosta wylewka i równoległy do niej uchwyt.
W baterii wannowo-natryskowej korpus, wylewka i uchwyt – wszystkie o kształcie prostopadłościanu – tworzą spójną całość z miękko zaokrąglonymi rozetami. Również tarcza rączki natrysku i głowica górna w zestawach Kludi Zenta Dual Shower System mają okrągły kształt.
Seria Kludi Q-Beo to geometria w czystej postaci, co widać szczególnie w bryłach baterii natryskowej i wannowo-natryskowej. Inspirowana regularnością sześcianu, na pierwszy rzut oka armatura ta sprawia wrażenie masywnej i nieco kanciastej, jednak niepozbawiona jest interesujących, finezyjnych detali. Utrzymana jest w stylistyce, którą chyba bez odrobiny przesady można nazwać „męską”.

bateria umywalkowaZnacznie bardziej subtelne i „kobiece”, choć również niewątpliwie geometryczne są baterie z programu partnerskiego Esprit home bath concept. Wszystkie elementy mają łagodnie zaokrąglone narożniki, co zostało powtórzone m.in. w kształcie uchwytów i zawiasów kabin czy liniach akcesoriów łazienkowych.

Z kolei luksusowa armatura Joop!, która powstała jako efekt współpracy ze znanym projektantem, bazuje głównie na bryle walca. Ten wpływ zdradzają korpusy i pokrętła, natomiast wylewki baterii, jak również kolumna prysznicowa czy rączki natrysku mają kształt wąski i spłaszczony. W tej serii oszczędność formy rekompensują szlachetne akcenty – pokrętła armatury dekorowane są chromem welurowym lub szkłem w kolorze zielonym bądź bursztynowym.

Geometryczny design czasem nie tylko cieszy oko, ale także niesie ze sobą głębsze przesłanie. Tak jest w przypadku serii Kludi Kidó, która czerpie inspirację z minimalistycznych form japońskiej architektury, jest metaforą pełnych płynności i równowagi póz znanych z azjatyckiej sztuki medytacji Tai Chi. Kształt wszystkich elementów serii wykorzystuje bryłę stożka, który symbolizuje energię wody. Nic zatem dziwnego, że seria nosi nazwę Kidó, co oznacza „drogę ku energii”.

akcesoria łazienkowe

Wszystkie wspomniane serie armatury – w połączeniu z innymi elementami wystroju łazienki, jak ceramika, wanny czy kabiny – pozwolą wyczarować niezliczone aranżacje w rozmaitych stylach. Wnętrze klasyczne lub awangardowe, skromne czy odważne, pełne wyrazistych albo opływowych linii, harmonijne bądź zbudowane na kontrastach? Geometryczne baterie z pewnością doskonale odnajdą się w każdym z nich.

Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Kludi

Polecamy Ci również

Zobacz także