Poszewki na poduszki ręcznie haftowane

W lutym 2007 we wszystkich sklepach IKEA w Polsce pojawią się ręcznie haftowane poszewki na poduszki GRINDTORP. Poszewki wyszywają kobiety z "grup samopomocowych", organizowanych w ramach programu społecznego stworzonego we współpracy IKEA i UNICEF. Program ten jest realizowany w najbiedniejszych wioskach w stanie Uttar Pradesh  w północnych Indiach.

IKEA finansuje projekt społeczny realizowany przez Unicef i inne organizacje pozarządowe w północnych Indiach w stanie Uttar Pradesh od 2000 roku. Celem projektu było wypracowanie metod mających na celu wyeliminowanie pracy dzieci przy produkcji dywanów. Kolejny etap zakładał stworzenie specjalnych centrów nauczania, w których dzieci mogły nadrobić zaległości szkolne i pójść do szkoły.

poszewki na poduszkipoduszki dekoracyjne

Działania te stworzyły stabilną platformę do wdrożenia kolejnego etapu zmierzającego do kształtowania świadomości indyjskich kobiet. Utworzono tzw. "grupy samopomocowe", które uzmysławiają kobietom potrzebę ochrony dzieci przed pracą zarobkową, uczą je dbać o zdrowie i higienę, propagują szczepienia ochronne itp. Inicjatywa IKEA, polegająca na zlecaniu produkcji ręcznie wyszywanych poszewek, stworzyła kobietom możliwość zarobkowania i zapoczątkowała rozwój drobnej wytwórczości. Zarobione w ten sposób pieniądze kobiety przeznaczają na bieżące wydatki, na drobną działalność gospodarczą, a przede wszystkim na edukację dzieci.

Inicjatywa ta jest przykładem pomocy udzielanej najuboższym społecznościom Indii poprzez współpracę biznesową, a jednocześnie finalnym etapem prowadzonego przez UNICEF i IKEA programu mającego na celu rozwój lokalnych społeczności w najuboższych rejonach Indii oraz zapobieganiu pracy dzieci. 


poduszki do salonupoduszka dekoracyjna

Zamówienia składane przez IKEA na poszewki IKEA PS GRINDTORP umożliwiają około 75.000 dzieci z 500 wiosek północnych Indii na podjęcie regularnej nauki. Liczba ta stale rośnie. Im więcej sprzedanych poszewek, tym większe zamówienia składa IKEA, stwarzając tym samym więcej miejsc pracy dla kobiet. Po raz pierwszy partnerem handlowym – dostawcą produktów dla IKEA nie są przedsiębiorstwa, lecz społeczności lokalne, a wypracowane zyski służą do poprawy warunków życia kobiet i dzieci. Zamiast pomocy humanitarnej – współpraca oparta na zasadach biznesowych.

Program cieszy się wielkim powodzeniem, ale co najważniejsze, prowadzi do pozytywnych zmian w światopoglądzie najuboższych mieszkańców Indii, podnosi  poziom życia ich rodzin i gwarantuje lepszy start w życie dla tysięcy dzieci. Designerskie poduszki IKEA PS GRINDTORP stały się symbolem mariażu biznesu i działalności społecznej.

Oceń artykuł
4,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: IKEA

Polecamy Ci również

Zobacz także