Potpourri - lato zaklęte w zapachu

Dobrym sposobem na zatrzymanie lata jest „zamknięcie” zapachów kwiatów i ziół
w specjalnym naczyniu.

Potpourri, czyli dzban zapachowy, to aromatyczna mieszanka suszonych kwiatów, ziół oraz fragmentów roślin. Często eksponuje się ją w szklanym lub porcelanowym półmisku i służy do dekoracji w domu.

Dawniej układając składniki przesypywano je solą, aby ulegając fermentacji wydzielały mocny zapach. Dziś dzban zapachowy jest dużo łatwiejszy do wykonania, ale za to jego zapach jest mniej trwały.

Składniki
W sprzedaży znajdziemy duży wybór gotowych kompozycji kolorystycznych i zapachowych, lecz dużo ciekawiej i zabawniej jest zrobić je samodzielnie. 

Potpourri - lato zaklęte w zapachu - zdjęcie 1 Potpourri - lato zaklęte w zapachu - zdjęcie 2

Na mieszankę składają się suszone kwiaty, liście, przyprawy i skórki owoców cytrusowych,  kora oraz utrwalacze. Wiele ziołowych zapachów można kupić jako olejki aromatyczne. Są one cennym dodatkiem, choć należy ich używać z umiarem, by nie przytłumiły subtelnego naturalnego aromatu suszonej mieszanki. Składniki potpourri dobierajmy starannie i bez pośpiechu, zwracając uwagę na aromat i kolor poszczególnych składników.

Kwiaty dla zapachu
W klasycznych mieszankach zapachowych przeważają kwiaty. Najwięcej jest w nich płatków róż i lawendy, bo one najdłużej zachowują zapach. Kwiaty zbiera się przed pełnym rozkwitem i suszy w ciepłym, przewiewnym, lecz ocienionym miejscu, by nie straciły koloru.

Pachnące kwiaty do mieszanek to: goździk, konwalia, rezeda, malwa, róża, fiołek, narcyz, frezja, akacja, hiacynt, jaśmin i lawenda.

Potpourri - lato zaklęte w zapachu - zdjęcie 3 Potpourri - lato zaklęte w zapachu - zdjęcie 4

Kwiaty dla koloru
Rośliny używane do mieszanek suszy się rozłożone na naciągniętej siatce. Z dużych kwiatów obrywa się płatki, a małe lub pąki (np. róż) suszy się w całości. Wyglądają pięknie, choć nie zachowują w ten sposób aromatu.
Do mieszanek kolorystycznych najczęściej wykorzystuje się kwiaty: pysznogłówki, nagietka, chabra, maku, bratka, tulipana, stokrotki, nieśmiertelnika czy ostróżki.

Pachnące liście
Liście często pachną mocniej niż kwiaty, należy więc odpowiednio dobierać ich proporcje do kompozycji. Liście suszy się w całości, a kruszy dopiero przed dodaniem do mieszanki. Mają wtedy silniejszy aromat.
Do mieszanek zapachowych używamy liści: melisy, wawrzynu, werbeny, mięty, paczuli, geranium, rozmarynu, macierzanki, róży rdzawej, lawendy, cytrusów czy dzikich poziomek.

Potpourri - lato zaklęte w zapachu - zdjęcie 5 Potpourri - lato zaklęte w zapachu - zdjęcie 6

Przyprawy, skórki, korzenie, trociny, nasiona
Skórki do suszenia powinny być bardzo cienkie bez białego podskórza. Mocny zapach tych dodatków powoduje, że do mieszanek dodajemy ich małą ilość.
Dodatkami tymi mogą być: anyż, cynamon, goździki, imbir, laski wanilii, skórki owoców cytrusowych, tatarak, trociny z drzewa sandałowego.

Utrwalacze
Żadna mieszanka zapachowa nie utrzyma swego aromatu bez utrwalaczy. Większość z nich ma własny zapach, który możemy bez obawy łączyć z innymi. Najpopularniejszym utrwalaczem jest sproszkowane kłącze kosaćca, które wydziela subtelnie fiołkową woń. Zamiast utrwalacza możemy co pewien czas do mieszanki zapachowej wlać parę kropli zapachowego olejku aromatycznego.

Oceń artykuł
4,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Joanna Dworzyńska

Zdjęcia: Hart's Cave Herbary www.hartscovepotpourri.com

Polecamy Ci również

Zobacz także