Poznaj możliwości nowoczesnych baterii kuchennych

0
Bateria zlewozmywakowa stojąca
Bateria kuchenna powinna być trwała i wygodna w użytkowaniu.

Kuchnia to miejsce w naszym domu, gdzie przygotowywane są posiłki na domowe obiady, kolacje oraz na rodzinne przyjęcia. Masa pracy jaką wkładamy w zrobienie smakołyków, chwila przyjemności jaka płynie z konsumpcji a co potem? Sterta naczyń do zmywania…

Co zrobić, aby ta ostatnia czynność nie była utrapieniem? Najprostsze rozwiązanie to kupić  zmywarkę, ale nie każdy może sobie pozwolić na takie luksusowe rozwiązanie więc proponujemy zainwestować w dobrą baterię kuchenną, która może nam znacznie umilić zmywanie naczyń.

Na rynku dostępnych jest bardzo dużo modeli baterii do kuchni…jaki wybrać? To wszystko zależy od możliwości finansowych, logistycznych i aranżacyjnych. Wybór nie jest prosty, aby to ułatwić przedstawiamy kilka ważnych informacji na ich temat.

Bateria zlewozmywakowa stojąca

W minimalistycznej kuchni świetnie będzie wyglądał zlewozmywak jednokomorowy z baterią stojącą

Ferro
Zlewozmywak w kuchni

Zlewozmywak półtorakomorowy z baterią stojącą

Ferro
Bateria zlewozmywakowa

W jasnej kuchni świetnie będzie wyglądał jasny zlew z designerską baterią.

Ferro
Głęboki zlewozmywak z baterią stojącą

Do głębokiego zlewu należy dopasować odpowiedni kran, aby woda nie rozbryzgiwała się na blat.

Ferro
Klasyczny kran w kuchni

Klasyczna bateria kuchenna sprawdzi się w każdym wnętrzu.

Ferro
Nowoczesna bateria kuchenna

Bateria zlewozmywakowa z wyciąganym natryskiem to bardzo praktyczne rozwiązanie w kuchni.

Ferro
Wnętrze kuchni

Bateria zlewozmywakowa stojąca z wysuwaną wylewką

Ferro

Baterie stojące i ścienne

Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem jest montaż baterii stojącej. Przede wszystkim z tego względu, że wiercenie otworów w ścianie przysparza wielu kłopotów zwłaszcza w starym budownictwie, gdzie zawsze może coś się wydarzyć. W tym przypadku lepiej wezwać już fachowca. Natomiast instalacja baterii stojącej spokojnie można powierzyć mężowi. Wystarczy dziura w blacie lub w zlewie kilka podłączeń i gotowe.

Baterie jedno i dwuuchwytowe

Podobnie jak w przypadku baterii stojącej czy ściennej tutaj też przeważa wybór baterii jednouchwytowej przede wszystkim ze względu na oszczędność wody i to, że można ją obsługiwać jedną ręką co jest znacznie praktyczniejsze.

Ważnym elementem, na którym musimy się skupić jest wylewka. Pamiętajmy, że kran w kuchni nie służy nam tylko do zmywania naczyń…myjemy także warzywa, owoce, mięso czy musimy napełnić garnek wodą. Dlatego należy też zwrócić uwagę na wylewkę i wybrać najodpowiedniejszą…czyli dopasowaną do głębokości zlewu i do aranżacji naszej kuchni. Wylewki dzielimy na ruchome, nieruchome, jednouchwytowe lub kilku, wysokie, sprężynowe.

Baterie filtrujące wodę

To rozwiązanie daje możliwość napicia się wody prosto z kranu, dzięki połączeniu urządzenia filtrującego bezpośrednio z baterią pod zlewem co sprawia, że z wody usuwane są wszelkie zanieczyszczenia. Dzięki niektórym rozwiązaniom z kranu popłynie od razu woda schłodzona, a nawet lekko gazowana lub mocno gazowana.

Baterie termostatyczne

Dzięki możliwości ustawienia stałej temperatury wody, możemy ograniczyć znacznie rachunki za wodę. Czas osiągnięcia odpowiedniej temperatury trwa około 3-4 sekund, a w lepszych modelach nawet jedną. Ma dwa pokrętła – jednym ustawiamy temperaturę wody, a drugim ciśnienie. Pokrętło temperaturowe ma blokadę, która ochroni nas przed puszczeniem zbyt gorącej wody, czyli powyżej 38 stopni). Baterie te utrzymują stałą temperaturę wody bez względu na jej wahania w instalacji wodociągowej. Bateria wymaga podłączenia do instalacji elektrycznej.

Baterie z podgrzewaczem

Ciekawym rozwiązaniem do kuchni jest bateria z podgrzewaczem. Łatwa, szybka i stosunkowo tania instalacja. W szybki sposób i bez użycia czajnika będziemy mogli zrobić sobie herbatę czy kawę, a za chwilę użyć zimnej wody do przepłukania filiżanki. Takie rozwiązanie jest wygodne i bezpieczne – wrząca woda, która leci z kranu nie rozbryzguje się i nie ma nagłego wylotu pary, którą możemy się poparzyć. Baterie mają też blokadę przed dziećmi. Wybór takiej baterii wpłynie na domowe rachunki ponieważ urządzenie pobiera tyle wody ile potrzebuje i nie pobiera tyle prądu co potrzebuje np. czajnik.

Granitowa, chromowa a może ceramiczna? Jaką powłokę baterii kuchennej wybrać? Jeżeli zależy nam na tym, aby była odporna na zarysowania to granitową. Jeżeli chcemy, aby pięknie wyglądała przez długie lata to chromową. Powłoka ceramiczna jest najtrwalsza i najdroższa. 

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Katarzyna Dębek

Zdjęcia: Groche, Ferro, Deante

Polecamy Ci również

Zobacz także