Praca u podstaw

0
Praca u podstaw

Piękna podłoga sprawia, że całe mieszkanie nabiera szlachetności i elegancji. Panele, deski trójwarstwowe czy może wykładzina? Z czego ułożyć podłogę, żeby była praktyczna i cieszyła oko przez długie lata?


Wybór odpowiedniej podłogi to nie dylemat nie tylko estetyczny czy ekonomiczny. Pod uwagę trzeba też wziąć wytrzymałość materiałów, sposób montażu oraz konserwacji i pielęgnacji. Warto przemyśleć wszystko dobrze i porozmawiać ze specjalistami z ekspertami - w końcu to decyzja na lata – a wymiana raz położonej podłogi to koszmar, z którym lepiej nie mieć osobiście do czynienia.

Panele czy deski podłogowe?

Zacznijmy od podobieństw: panele i deski trójwarstwowe łączy budowa i szybkość montażu. Jedne i drugie występują w wersjach o różnym poziomie twardości i wytrzymałości, co sprawia, że należy dobrać je z myślą o pomieszczeniu, w którym zostaną położone. Wynika to z tego, że podłoga w poszczególnych wnętrzach powinna być dostosowana do intensywności jej codziennej eksploatacji, tak abyśmy nie musieli jej po paru latach wymieniać czy narzekać na szybko powstające zniszczenia. Dlatego trzeba pamiętać, że wybierając materiał wykończeniowy, nie możemy kierować się jedynie względami estetycznymi.

Panele występują w kilku grubościach, a w zależności od grubości oraz rodzaju płyty użytej w warstwie rdzeniowej - mogą być bardziej lub mniej odporne na uderzenia i wgniecenia. Od spodu posiadają laminat, dzięki któremu możemy mieć pewność, że nie będą wilgotnieć czy ulegać odkształcaniu.

Z kolei deski, czyli panele drewniane, zbudowane są z trzech sklejonych ze sobą warstw drewna – środkowa i spodnia wykonane są z drewna gorszej jakości, a wierzchnia z drewna szlachetnego. Od jej twardości zależy wytrzymałość i cena – te z drewna brzozowego możemy kupić nawet w cenie zwykłych paneli, ale nadają się one głównie do sypialni. Z kolei droższe deski, z buku czy dębu, można bez obaw kłaść w korytarzu i salonie, a nawet… w kuchni!

Wykładzina w salonie?

Czasy brzydkich i nieprzyjemnych wykładzin rodem z PRL-u mamy już na szczęście za sobą. I coraz więcej osób decyduje się na wykorzystanie ich w innych miejscach niż sypialnia czy garderoba. Modne są nawet wykładziny w łazience! W naszym klimacie wykładzina jest podwójnie mile widziana - nie dość, że sprawia, że wnętrze robi się przytulniejsze to także, dodatkowo je ociepla. Takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie dobrze, gdy mamy małe dzieci, które doceniają miękkość i ciepło, a my potrzebujemy odpornej na uszkodzenia i łatwej do utrzymania w czystości podłogi. Wykładziny dywanowe zdecydowanie lepiej niż panele czy deski (niezależnie od grubości położonej pod nimi maty wygłuszającej) radzą sobie także z tłumieniem odgłosów chodzenia. Dla miłośników ciszy i ciepła, będą więc wymarzonym rozwiązaniem.

Niezależnie od tego, na jaki materiał się zdecydujesz - przed zakupem zobacz wybrany produkt na własne oczy, dotknij go, upewnij się, że podoba Ci się właśnie to rozwiązanie. Warto jest dokonywać takiego wyboru w dużym centrum handlowym, w którym znajduje się wiele sklepów i szeroki wybór produktów. W aglomeracji śląskiej takim polecanym  miejscem jest HOMEPARK Rawa przy al. Roździeńskiego 97, gdzie w jednym miejscu znajdziecie sklepy Komfort, BelPol i Premium Parkett. Podłoga marzeń czeka tu na Was!


Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

, ,

Polecamy Ci również

Zobacz także