Praktyczna i energooszczędna lodówka - jaką lodówkę kupić?

1
Wnętrze kuchni
Zakup nowoczesnego i energooszczędnego sprzętu kuchennego takiego jak lodówka będzie miało wpływ na nasze rachunki za prąd.

To, co dla nas jest po prostu lodówką, przez producentów i profesjonalnych sprzedawców sprzętu AGD nazywane jest fachowo chłodziarko-zamrażarką. I słusznie! Nasze lodówki składają się bowiem najczęściej z dwóch komór – chłodzenia oraz zamrażania. W dzisiejszych czasach wybór nowego urządzenia powinien być oczywiście ukierunkowany na energooszczędność. Jednak oprócz niej liczy się też funkcjonalność i design.

W sklepach znajdziemy lodówki mniejsze i większe, jedno- i dwudrzwiowe, o różnym wyposażeniu wewnętrznym, różnej klasie energetycznej, do zabudowy i wolnostojące oraz zróżnicowane wzorniczo i kolorystycznie. O dostępności wielu marek już nawet nie wspominając. Oczywiście zauważymy też spory przekrój cenowy oferowanych nam sprzętów.

Jaka zatem lodówka będzie właściwa właśnie dla nas? Otóż, przede wszystkim o odpowiedniej wielkości, tzn. dostosowana do przyzwyczajeń zakupowych (częstotliwości dokonywania zakupów i ilości osób w domu), pracująca w sposób możliwie jak najbardziej energooszczędny i dobrze komponująca się z wystrojem naszej kuchni. Oprócz tego, warto też zwrócić uwagę na jej wyposażenie wewnętrzne. Czasami jest bowiem tak, że akcesoria, które dla jednej rodziny są bardzo przydatne, innym wręcz przeszkadzają i zupełnie niepotrzebnie zajmują cenną przestrzeń wewnątrz komory chłodzenia.

Klasy energetyczne lodówek

Lodówki (podobnie, jak wszystkie pozostały sprzęty AGD i RTV) charakteryzują się określonym zużyciem energii elektrycznej, co kwalifikuje je do jednej z kilku obowiązujących klas energetycznych. Dla lodówek przewidziano 7 klas - od najbardziej energooszczędnej A+++, poprzez A++, A+, A - do klas B, C i D. Przy czym w sklepach dominuje sprzęt klasy A z "plusami" (każdy kolejny znak „+” oznacza dodatkowe 10% oszczędności). Urządzenia klasy B i C to już tylko przeważnie małe chłodziarki, najczęściej bez zamrażalnika.

Urządzenia o lepszej klasie energooszędności kosztują więcej. Różnica w cenach bywa znacząca, gdyż może wynosić nawet kilkaset złotych. Dlatego porównując dwa modele lodówek, warto zestawić ze sobą i koszty zakupu, i przewidywane oszczędności na prądzie. Niekiedy okazuje się, że inwestycja w energooszczędność zwróci się dopiero po ładnych kilku latach. Oczywiście pod warunkiem, że w tym czasie lodówka nie zepsuje się i nie trzeba będzie wymienić jej na nową, co przy dzisiejszej awaryjności sprzętu gospodarstwa domowego jest całkiem realne.

Inna kwestia, którą należy uwzględnić podczas analizowania energooszczędności lodówki to jej pojemność. Urządzenia o większej pojemności potrzebują oczywiście do swej pracy więcej energii.

Zobacz koniecznie: Kuchenka gazowa czy elektryczna? – koszt zakupu i eksploatacji

Nie tylko klasa energetyczna - co jeszcze wpływa na zużycie prądu przez lodówkę

 

Na to, czy lodówka rzeczywiście będzie zużywać mało energii, znaczący wpływ ma także prawidłowe zlokalizowanie sprzętu w kuchni oraz właściwa jego eksploatacja. Aby lodówka mogła pracować energooszczędnie, powinna być oddalona od źródeł ciepła (piekarników, kuchenek do gotowania, kaloryferów itp.) oraz należy ustawić ją w nieznacznym oddaleniu od ściany.

Ważne jest również umiejętne korzystanie z komory chłodzenia i zamrażania. Pamiętajmy, aby drzwi lodówki otwierać tylko wtedy, kiedy rzeczywiście jest taka potrzeba i zamykać je możliwie jak najszybciej. Nie należy też wstawiać do chłodziarki ciepłych potraw oraz tym bardziej zamrażać ich w takim właśnie stanie.

Sprawdź: Jak kupować i przechowywać żywność w lodówce, żeby była świeża

Pojemność lodówki

Oczywiste jest, że im większa lodówka, tym większa jej pojemność. Jednak niektórzy z nas mają problem z dostosowaniem pojemności chłodziarki do indywidualnych potrzeb. Z zamrażarką sprawa jest dość prosta, ponieważ o ile urządzenie posiada tę komorę, o tyle przeważnie mieszczą się w niej trzy szuflady.

Wracając do pojemności chłodziarki warto podać, że za wartość optymalną dla jednej osoby przyjmuje się 80-100  litrów. Dla każdej kolejnej osoby dodaje się kolejne 30 litrów. Zatem np. dla pięcioosobowej rodziny odpowiednia będzie lodówka o pojemności przynajmniej 220 litrów. Mniej więcej taką pojemność ma większość wysokich (około 2 m) wolnostojących urządzeń z trzyszufladową zamrażarką zlokalizowaną na dole.

Należy pamiętać, że lodówki przeznaczone do zabudowy są płytsze od wolnostojących, co sprawia, że mniejsza jest również ich pojemność. Przeciętnie jest to różnica około 20 litrów (przy najczęściej wybieranych sprzętach do zabudowy o wysokości 177 cm).

Do zabudowy czy wolnostojąca?

Wybór jednej z wymienionych powyżej opcji jest najczęściej dyktowany sposobem aranżacji kuchni. Lodówki w zabudowie  doskonale wtapiają się w całość i stają się integralną częścią mebli. Z drugiej jednak strony dostępne aktualnie urządzenia wolnostojące są na tyle interesujące wzorniczo i kolorystycznie, że aż żal zakrywać je płytą meblową. Lodówka może mieć dziś oryginalny kształt oraz być stylizowana na dawną lub bardzo nowoczesną. Prym wiodą sprzęty w różnych odcieniach połyskującej szarości oraz białe (powracające obecnie do naszych łask), ale na tym wybór wcale się nie kończy. Dostać można też lodówkę czerwoną, żółtą, a nawet czarną. Warto też dodać, że urządzenia wolnostojące zawierają na ogół bogatsze wyposażenie wewnętrzne, dzięki czemu są po prostu praktyczniejsze.

Lodówka z praktycznego punktu widzenia

Wiadomo, że nie wyobrażamy sobie bez niej życia i, że jest podstawowym sprzętem kuchennym. Jednak oprócz tego chcemy też, by jak najbardziej odpowiadała naszym indywidualnym potrzebom. Dlatego podczas dokonywania zakupów należy dokładnie oglądać wnętrza lodówek

Zasadnicza sprawa to półki. Mogą być szklane lub plastikowe. Te pierwsze są dużo praktyczniejsze i znoszą większe ciężary. Półki plastikowe często łamią się i wykruszają. Ważna jest też możliwość regulacji wysokości półek. Dzięki wybranemu ich ułożeniu, w lodówce powinien zmieścić się też i duży garnek z bigosem czy zupą.

Kolejna rzecz to dolne pojemniki na warzywa oraz wyposażenie wewnętrzne drzwi. Pojemniki powinny być wykonane z trwałego materiału i winny pozwalać na łatwe ich wyciąganie oraz chowanie. Na drzwiach natomiast montuje się najróżniejsze akcesoria, z których najważniejszy wydaje się być specjalny koszyczek na jajka. Jednak nie dla wszystkich. Jedni szczególnie cenią sobie uchwyty na butelki, inni nieduże półeczki na słoiczki, a jeszcze inni woleliby, aby na wewnętrznej płaszczyźnie drzwi od lodówki znajdowało się jeszcze coś innego. Ważne jest rozsądne rozmieszczenie tych akcesoriów, które umożliwia rzeczywiste ich wykorzystywanie i nie kolidowanie ze sobą.

Zobacz: Sprzęt kuchenny w stylu retro

Funkcje lodówek  

Sprzedawane dziś lodówki mogą być wyposażone w telewizor, tablet lub komputer. Za ich pośrednictwem można  łączyć się z internetem lub mogą być kompatybilne z innymi urządzeniami znajdującymi się w domu. Mówi się już nawet o takich sprzętach, które będą samodzielnie zamawiać w sieci brakujące produkty. Nafaszerowane elektroniką lodówki to synonim dzisiejszych czasów. Pytanie tylko czy i po co jest nam to potrzebne. Tym bardziej, że ceny inteligentnego sprzętu wcale nas nie rozpieszczają.

Ze względów praktycznych w lodówce na pewno liczy się:

  • opcja zmiany kierunku otwierania drzwi;
  • system delikatnego ich zamykania;
  • system chroniący przed pozostawaniem nieestetycznych śladów na obudowie (przydaje się zwłaszcza w przypadku wolnostojących srebrno – szarych sprzętów);
  • tryb automatycznego odszraniania komory chłodzącej;
  • opcja samoczynnego odmrażania zamrażalki;
  • możliwość dowolnego sterowania temperaturą (oddzielnie dla komory chłodzenia i zamrażania);
  • wyświetlacz LCD z datą i godziną.
Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

Autor: Wojciech Lechowski

Polecamy Ci również

Zobacz także