Prezent pod choinkę dla dziecka - czym się kierować przy wyborze

0
Świąteczne prezenty dla dziecka
Przy wyborze prezentu dla dziecka powinniśmy przede wszystkim kierować się płcią dziecka i wiekem.

Dla dzieci, Boże Narodzenie jest czasem szczególnym. I to wcale nie chodzi tu o kwestie religijne  czy dużą różnorodność potraw na stole, a oczywiście – o wyczekiwane przez cały rok prezenty gwiazdkowe. Obdarowywanie nimi milusińskich daje nam szczególną satysfakcję, przez co w wybór dziecięcych podarunków wkładamy najwięcej energii i inwencji twórczej.

Jeżeli jesteśmy rodzicami, na ogół nie mamy większych problemów z wyborem prezentu dla dziecka. Młodsze pociechy piszą najczęściej listy do Mikołaja, w których zamieszczają długie listy bezwzględnie potrzebnych im przedmiotów. Starsze, które zwątpiły już w istnienie tego niezwykłego darczyńcy – po prostu mówią swoim opiekunom o swoich oczekiwaniach prezentowych.

Problem pojawia się jednak, gdy przychodzi nam obdarować dziecko, z którym nie mamy codziennego kontaktu (np. dawno niewidzianą bratanicę, siostrzeńca czy widywanego raz na kilka lat młodszego kuzyna). Wówczas wybór prezentu najlepiej jest skonsultować z rodzicami pociechy. Jednak i to nie zawsze jest możliwe lub narada nie daje nam zbyt jasnych wskazówek. Poniżej podpowiadamy, jak kupować uniwersalne i radujące serca dzieci prezenty pod choinkę.

Prezent pod choinkę dostosowany do płci i wieku dziecka

O tym, że spełnienie powyższego wymogu jest podstawą trafienia z prezentem dla dziecka, wiemy niby wszyscy, a gafy i tak się zdarzają. Wprawdzie dziewczynkę można obdarować różowym samochodzikiem, a chłopca uroczym misiem, ale tylko wówczas, gdy jesteśmy pewni, że dzieci o takich właśnie prezentach marzą. Jeśli są to ich zabawki upragnione, w odwróceniu ról płci nie ma niczego niewłaściwego. Jednak jeżeli nie – bezpieczniej jest postępować standardowo.

Sprawdź nasz artykuł: Pakowanie prezentów świątecznych

Kolejny problem jest obdarowanie dziecka prezentem właściwym dla jego wieku. Wręczany przedmiot nie może być ani zbyt prosty, ani za bardzo skomplikowany w obsłudze. Powinien też w miarę możliwości odpowiadać usposobieniu pociechy. Producenci zabawek określają ich przeznaczenie, tzn. informują dla jakiej grupy wiekowej dedykowany jest dany wyrób (np.: „3+”, „5+”, „10+”, itd.).

Oznaczenia są oczywiście po to, by kupujący mógł z nich korzystać, ale z rozsądkiem i po uwzględnieniu procesu rozwoju danego dziecka. Rowerek z pedałami (choć przeznaczony jest generalnie dla dzieci od lat trzech) nie musi być spełnieniem marzeń chłopca, który w tym wieku nadal chętnie korzysta z rowerka biegowego. Nie oznacza to oczywiście, by uwsteczniać czy zatrzymywać w rozwoju nasze dzieci, a jedynie tyle, że nie  powinniśmy powodować u nich frustracji i stawiać im nadmiernych wymagań.

Zupełnie niewłaściwe jest kupowanie prezentów totalnie przekraczających określone normy wiekowe (nawet jeśli dziecko o takim właśnie prezencie marzy najbardziej). To, że starszy brat bawi się kilka godzin dziennie nowoczesnym tabletem, a jego czteroletnia siostra też chciałaby taką właśnie zabawkę – nie powinno być dla darczyńcy wystarczającą wskazówką. Zaawansowane technologicznie urządzenia elektroniczne są zwyczajnie nieodpowiednie dla czterolatki. I nie chodzi o to, że za chwilę zostaną one zniszczone, a oto, że dziecko powinno być uczone, iż na pewne rzeczy musi jeszcze cierpliwie  poczekać.

Karnety, bilety, zaproszenia, itp. prezenty pod choinkę

Tego rodzaju prezenty stają się coraz popularniejsze. Bilet do cyrku czy kina, wykupiony karnet na tańce, zaproszenie na koncert to bardzo ciekawe rozwiązania dylematów prezentowych, które mogą uradować serce niejednego dziecka. Ale tylko pod warunkiem, że pociecha jest już w miarę rozumna i zdaje sobie sprawę, że prezent nie może być zrealizowany natychmiast. Podarunek będący jedynie obietnicą (zapowiedzią) jakiejś atrakcji nie sprawdzi się z pewnością w przypadku kilkuletnich maluszków. Małe dzieci odbiorą bowiem ten gest tak, jakby pod choinkę nie dostały niczego.

Zobacz: Jak zapakować prezent – 25 pomysłów na Święta

Elementy wyposażenia i dekoracje pokoju dziecięcego

Jest to pewien pomysł na prezent gwiazdkowy dla dziecka, ale jego trafność zależy od wielu okoliczności. Elementy wyposażenia pokoju i nawet najmodniejsze dekoracje na pewno nie ucieszą malucha, który myśli, że funkcjonalność i piękno wokół niego jest bezwzględnym standardem. Zatem kupno np. zegara ściennego z nowoczesnymi motywami pochodzącymi z najnowszych kreskówek nie jest właściwe dla dziecka, które nie potrafi jeszcze odczytywać czasu. Maluszek nie doceni też super-nowocześnie drukowanego kompletu pościeli, nowych regałów na zabawki czy ekstra kubka z dziubkiem. Jednak już kilkulatka mogą zainteresować kolorowe naklejki ścienne, obraz przedstawiający ulubioną bajkową postać czy pojemne kufry na zabawki. Choć słowo „mogą” należy w tym przypadku traktować bardzo indywidualnie i w zależności od upodobań dziecka oraz sposobu urządzenia jego pokoju. Tak czy inaczej, prezenty w tej postaci najbezpieczniej jest wręczać jako uzupełnienie czegoś bardziej typowego dla dzieci (np. kupujemy duży worek klocków – dokupmy do nich odpowiedniej wielkości kolorowy pojemnik).

Książki, płyty, odzież

Jak najbardziej są to prezenty właściwe dla dzieci w starszej grupie wiekowej i tylko wtedy, gdy znamy ich osobiste preferencje. Wymienionymi powyżej elementami można obdarować pociechę, która potrafi już czytać i w miarę realnie pojmuje otaczający ją świat. Wcześniej trzeba jednak wiedzieć, jakie są zainteresowania dziecka, jakie lubi fikcyjne postaci oraz w jakim stylu ubioru gustuje. To nieprawda, że dzieci nie mają gustu i jest im obojętne, co na siebie założą. Przeciwnie – dziecięce trendy modowe zaczynają kształtować się w coraz młodszym wieku i już kilkulatki, albo do przesady uwielbiają różowy, albo nie włożą na siebie ubrania w tym kolorze za żadne skarby świata. Zatem i tu należy być ostrożnym, by prezenty odzieżowo – edukacyjne były odpowiednio trafione.

Produkty reklamowane

Większość dzieci najbardziej pragnie produktów intensywnie reklamowanych przez telewizję. Dlaczego? Otóż, działanie reklam odbija się na naszych milusińskich najintensywniej. Oczywiście trudno jest mówić o tym, że reklama szkodzi psychice dzieci, ale z pewnością powoduje w małych główkach niezły chaos. Dlatego też bardzo ważna jest edukacja dziecka w tym zakresie. Trzeba tłumaczyć, że spot reklamowy to coś, w rodzaju bajki, gdzie nie zawsze wszystko co widzimy jest prawdziwe. Z drugiej jednak strony, oglądanie telewizji wspólnie z dzieckiem może być idealną wskazówką do kupna wymarzonego prezentu. Niekoniecznie tego reklamowanego, ale np. bardzo podobnego wizualnie lub o podobnym przeznaczeniu.

Koniecznie zobacz: Co kupić na prezent pod choinkę dla Niego

Podarunki inspirowane reklamami nie są teoretycznie niczym złym i na ogół sprawiają ogromne rozpromienienie na twarzach naszych pociech. Jednak tego rodzaju przedmioty potrafią przesadnie dużo kosztować. Choć trzeba przyznać, że i uśmiech dziecka wywołany najbardziej oczekiwanym prezentem bywa dla nas zupełnie bezcenny.

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Wojciech Lechowski

Polecamy Ci również

Zobacz także