Projektant wnętrz - za jaką cenę dokona aranżacji mieszkania

0
Aranżacja mieszkania
Projektant wnętrz pomoże rozplanować wszystkie kluczowe elementy mieszkania.

W ostatnim czasie coraz częściej poszukujemy nietuzinkowych i jednocześnie pełnych funkcjonalności rozwiązań w urządzaniu przestrzeni mieszkalnej. Jedyną właściwą drogą do osiągnięcia tych celów jest wynajęcie profesjonalnego projektanta wnętrz. Poniżej analizujemy, w jaki sposób i jak wysoko branżowi fachowcy wyceniają swoje usługi.

Już na wstępie należy zaznaczyć, że projektanci wnętrz mają tak zróżnicowane stawki, że stworzenie gotowego cennika nie jest możliwe. Niemniej zdarza się, że niektóre biura projektowe przedstawiają na swoich stronach internetowych przykładowe oferty cenowe. Cen tych nie należy jednak traktować w sposób dosłowny, gdyż już po pierwszej indywidualnej konsultacji z projektantem mogą ulegać zmianom. Warto zdawać sobie sprawę, że koszt pracy aranżerów pomieszczeń kształtowany jest przez przynajmniej kilka czynników. Do najważniejszych należą: zakres pracy fachowca, renoma i doświadczenie w branży oraz wielkość i lokalizacja domu czy mieszkania, które ma być projektowane. Już od wielu lat najwyżej ceniącymi się biurami projektowymi są te działające na terenie Warszawy i Krakowa. W pozostałych miastach Polski za tego typu usługi płaci się nieco mniej.

Porada projektowa to nie projekt wnętrza!

Poszukując projektanta wnętrz, należy przede wszystkim konkretnie sprecyzować swoje oczekiwania. Czym innym jest bowiem krótkie jednorazowe spotkanie z wybranym specjalistą, a czym innym proces tworzenia kompleksowego projektu danego pomieszczenia lub całego domu czy mieszkania.

To Cię zainteresuje: Kuchnia na poddaszu – jak ją funkcjonalnie urządzić

Podczas jednorazowego spotkania z projektantem możemy liczyć jedynie na radę lub wskazówkę, która pozwoli urządzić, wyposażyć czy udekorować pomieszczenie w oczekiwany przez nas sposób. Może to być np. podpowiedź dotycząca sposobu ustawienia mebli, zastosowania odpowiednich materiałów wykończeniowych, kolorystyki ścian, itp. Pamiętajmy, że porada projektowa to tylko określona wizja i bardzo ogólny zarys wyglądu wnętrza.

Z kosztami takiej specjalistycznej porady bywa bardzo różnie. Jest grono architektów, które nie pobiera za nią żadnych opłat, licząc na dalszą współpracę z inwestorem i wspólne dążenie do stworzenia kompleksowej koncepcji urządzenia domu lub mieszkania. Są też jednak i tacy projektanci, którzy już na tym etapie roszczą sobie prawo do wynagrodzenia. Jego wysokość wynosi najczęściej od 50 do 150 zł.

Stawki za m²powierzchni projektowej lub w zależności od ilości pomieszczeń

Na rynku usług projektowych można spotkać się z dwojakim przelicznikiem cen. Najczęstszym jest branie pod uwagę ilości metrów kwadratowych powierzchni, która ma być aranżowana. Jest też jednak i tak, że projektant podaje konkretną cenę za pomysł na urządzenie np. kuchni, łazienki, salonu, itd.

Jeżeli projektowana powierzchnia jest znaczna (jest to duży dom jednorodzinny obejmowany projektem kompleksowym) cena usługi za metr kwadratowy jest zazwyczaj dużo niższa niż w przypadku projektowania standardowego mieszkania w bloku. W domach jednorodzinnych raczej nie projektuje się pomieszczeń technicznych typu garaż, kotłownia, itp., dzięki czemu powierzchnia brana pod uwagę przez architekta nieco się zmniejsza. Jest też jednak i tak, że jest tu kilka łazienek czy sypialni do urządzenia, w grę wchodzi zaplanowanie długich ciągów komunikacyjnych, zaaranżowanie często ogromnego salonu, itd. W związku z powyższym nie ma się co łudzić, że ostateczna cena projektu wnętrza domu będzie niższa niż koszt usługi w typowym mieszkaniu blokowym.

Zobacz: Sposób na odnowienie płytek ceramicznych. Szybko, łatwo, tanio

Niemniej warto wiedzieć, że przy domach jednorodzinnych średnie stawki architektów wnętrz oscylują w granicach kilkudziesięciu złotych za metr kwadratowy (60 – 90 zł/m²). Natomiast projektowanie mieszkań kosztuje przeciętnie 150 zł/m² i więcej.

Oczywiście możliwe jest też zaprojektowanie przez fachowca jedynie wybranego pomieszczenia, np. salonu z aneksem kuchennym. Wówczas najczęściej cenę usługi ustala się indywidualnie.

Koncepcja projektowa a projekt kompleksowy

Na podstawie powyższych pojęć określa się zakres projektu wnętrz, a więc również nakład pracy projektanta. Naturalnie nie pozostaje to bez znaczenia wobec ostatecznej ceny usługi.

Projekty zwane zwyczajowo przez architektów koncepcyjnymi to założenie dwóch do trzech wariantów układu pomieszczeń i sposobu ich aranżacji. Inwestor w ramach współpracy z projektantem może tu liczyć na przedstawienie rysunków technicznych zawierających rozlokowanie gniazd i włączników elektrycznych, odejść hydraulicznych, układu podłóg, itp. Projekty koncepcyjne zawierają też wizualizację 3D prezentującą ostateczny wygląd pomieszczeń. Nie znajdziemy w nich natomiast dokładnych wymiarów oraz szczegółów dotyczących użytych materiałów. Brak jest również kosztorysu prac budowlanych i nadzoru autorskiego. Przeciętny koszt projektu koncepcyjnego wykonanego przez profesjonalne biuro projektowe to około 80 – 90 zł za metr kwadratowy aranżowanej powierzchni. U studenta czy początkującego architekta usługa może kosztować nawet połowę taniej.

Projekt kompleksowy zawiera wszystko to, co koncepcyjny, a dodatkowo inwestorowi przedstawia się konkretne materiały oraz szczegółowy kosztorys poszczególnych prac. Projekt taki może też być objęty nadzorem autorskim, co w rzeczywistości oznacza, że architekt będzie kontrolował przebieg realizacji swojego pomysłu w miejscu jego wdrażania. Za kompleksową usługę projektową zapłacimy 150 – 200 zł/m². Oczywiście cena projektu może być zarówno dużo niższa, jak i zdecydowanie wyższa.

Polecamy: Aranżacja mieszkania dopasowana do potrzeb domowników

Nadzwyczaj tani projektanci wnętrz oraz projekty z internetu – czy warto korzystać z takich usług?

Osoby, które już rozpoczęły poszukiwania projektanta do swojego domu, zdążyły się z pewnością zorientować, że ceny usług tych fachowców mają ogromną rozpiętość. O ile niektórzy specjaliści od urządzania przestrzeni mieszkalnej nie schodzą poniżej 200 zł/m², o tyle oferty cenowe innych oscylują w granicach 20 zł/m². Skąd taka rozbieżność? Otóż w pierwszym przypadku mamy do czynienia z profesjonalnymi biurami projektowymi, których pracownicy cenią swoją pracę ze względu na jej jakość. W drugim natomiast usługi świadczone są przez niedouczonych studentów lub samozwańczych dekoratorów. Po projektach takich wykonawców nie ma się co spodziewać cudów. Mogą zawierać istotne błędy i prowadzić do kosztownych poprawek, co najczęściej nie jest opłacalne.

Jeszcze jedna opcja to projekty wnętrz on-line. Projektowanie za pośrednictwem internetu także jest stosunkowo tanie. Gotowy projekt całkiem sporego mieszkania można nabyć już za kilkaset złotych. W propozycji aranżacyjnej znajdziemy sposób rozmieszczenia mebli, sprzętów AGD oraz ogólny pogląd na układ funkcjonalny. Najczęściej przygotowuje się dwie – trzy takie propozycje. Z projektów internetowych korzysta całkiem spore grono osób, ale nie jest to najlepsza forma projektowania przestrzeni mieszkalnej. Przede wszystkim nikt nie dopasowuje projektu do indywidualnych potrzeb i upodobań użytkowników. To możliwe jest jedynie podczas osobistego kontaktu projektanta z inwestorem.

Oceń artykuł
3,00 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Wojciech Lechowski

Polecamy Ci również

Zobacz także