Projektowanie w kamieniu

Projektowanie w kamieniu

projektowanie w kamieniuNa targach Kamień-Stone 2011 w Poznaniu w dniach 9-12 listopada 2011 r. odbędzie się wystawa projektów w kamieniu, przygotowanych przez polskich studentów.

Wystawa jest efektem konkursu „Projektowanie w kamieniu”, do którego zaproszono studentów wydziałów wzornictwa i architektury wnętrz akademii sztuk pięknych. To już druga edycja projektu, którego celem jest promocja kamienia naturalnego w architekturze, wystroju wnętrz i przestrzeni publicznej oraz przełamywanie stereotypów na temat tego materiału. 
Staramy się przedstawić młodym projektantom kamień naturalny w atrakcyjny i przystępny sposób. Umożliwiając im, często po raz pierwszy, pracę z nim, liczymy, że chętnie sięgną po niego w swojej karierze zawodowej, którą właśnie rozpoczynają. Prezentując im nowoczesne rozwiązania w zakresie obróbki i zastosowania kamienia oraz dając możliwość pracy z najlepszymi firmami kamieniarskimi w kraju, mamy nadzieję, że stworzą projekty, które każdy z nas z przyjemnością widziałby w swoim otoczeniu. Ich świeże spojrzenie na ten materiał powoduje, że powstałe w konkursie projekty stanowią wyzwanie i okazję do nauki nawet dla doświadczonych i uznanych firm – mówi Szymon Paź, organizator konkursu.

umywalka O-sinkKonkurs „Projektowanie w kamieniu” wyróżnia się spośród wielu skierowanych do studentów akademii sztuk pięknych w całym kraju przede wszystkim tym, że zwycięskie projekty nie są prezentowane tylko na planszach, ale w formie prototypów wykonanych z trudnego i dość kosztownego materiału. W drugiej edycji konkursu zgłoszonych zostało kilkanaście projektów, spośród których jury skierowało do realizacji dwa, o najwyższej wartości artystycznej i potencjale komercyjnym. Oba są autorstwa Jarosława Koska, studenta V roku wzornictwa i architektury wnętrz łódzkiej ASP. Był on autorem dwóch prac zrealizowanych w pierwszej edycji konkursu, w 2010 r. – Cieszymy się, że nasze wysiłki zmierzające do wykształcenia młodych projektantów obytych w obróbce kamienia przynoszą tak dobre wyniki. Tegoroczne prototypy z całą pewnością nie są efektem przypadku, świadczą o wysokim poziomie wiedzy nabytej przez młodego projektanta – mówi Szymon Paź.

stolik BeeTableBeeTable to stolik do kawy – „najlepsze miejsce, przy którym można porozmawiać z przyjaciółmi” – jak opisuje go Jarosław Kosek. Pomysł polegał na prostym połączeniu dwóch materiałów – kamienia i drewna. Naturalność tego rozwiązania podkreślona została geometrycznym wzorem plastra miodu wyciętego w blacie techniką waterjet.
O-sink to propozycja umywalki łazienkowej podkreślająca różnorodność kolorów i wzorów kamienia. Prostym w formie oraz jednolitym we wzorze i kolorze górnej powierzchni umywalki i dnie niecki zlewowej autor przeciwstawił kontrastującą, intensywną kolorystycznie i bogatą we wzorze część środkową. Dzięki tak prostemu zabiegowi umożliwił również potencjalnemu klientowi wejście w rolę projektanta i wybór kamienia na część przesądzającą o estetyce całego projektu.

Wyboru prac dokonało jury w składzie:
Krzysztof Chróścielewski, profesor ASP w Łodzi, kierownik Katedry Wzornictwa Wydziału Wzornictwa i Architektury Wnętrz;
Peter Becker, wydawca magazynu Stone-Ideas.com (Berlin);
Maciej Brzeski, redaktor naczelny „Nowego Kamieniarza”, przedstawiciel organizatora konkursu.

Premiera prototypów będzie miała miejsce w dniach 9 – 12 listopada 2011 r. na targach Kamień-Stone 2011 w Poznaniu (stoisko 152, pawilon 5). Targi odbywające się na terenach Międzynarodowych Targów Poznańskich czynne są w godzinach od 10 do 18.

Gala wręczenia nagród „Projektowania w kamieniu” odbędzie się 10 listopada w godzinach 12.00-12.40 w targowym Speakers’ Corner w pawilonie 6A.

Na spotkanie z projektantem zapraszamy na stoisko „Projektowania w kamieniu” i „Nowego Kamieniarza” (152, paw. 5) w dniu 10 listopada w godzinach od 13 do 15.

Oceń artykuł
4,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: projektowanie.rynekkamienia.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także