Przebudowa mieszkania, czyli jak połączyć nowe ze starym

Przebudowa mieszkania, czyli jak połączyć nowe ze starym

Moda w Polsce na stare wnętrza nie przemija, wręcz przeciwnie, z roku na rok zaczyna przybierać na sile. Zaczynamy powoli odkrywać urok starych kamienic, starych domów z ich wielkimi przestrzeniami, wysokich pomieszczeń, gdzie ducha minionych epoki  czuje się niemalże na każdym kroku.

W Polsce to początkująca moda, w innych państwach europejskich to naturalny proces adaptacji istniejącej struktury miast. Co zrobić jednak, by nie zatracić atmosfery miejsca, które nas urzekło, ale jednocześnie wygodnie przystosować je do naszych, współczesnych potrzeb?

Poznajemy mieszkanie

Na początek warto zaprzyjaźnić się z wnętrzem, które powie nam sporo o sobie, gdy tylko się w nie wsłuchamy. Pooglądajmy wszelkie zakamarki, warto też zdobyć archiwalne plany mieszkania - w niektórych dużych miastach są świetnie zachowane dokumentacje archiwalne, które można wykorzystać przy aranżacji przestrzeni. Jeśli już zachwycił nas klimat dawnych wnętrz, a sami niewiele o nich wiemy, możemy udać się do architekta wnętrz na konsultacje. Taki kontakt może być w niektórych przypadkach nieodzowny, szczególnie przy tak ważnych kwestiach jak rozpoznanie stanu technicznego ścian, określenie które z nich są ścianami nośnymi, a które nie, gdzie poprowadzono piony wentylacyjne i wodno-kanalizacyjne. Architekt przede wszystkich pomoże nam w odpowiednim podejściu do przestrzeni - wytłumaczy i opowie o historii architektury i wnętrz z okresu, z którego pochodzą nasze przestrzenie. To ważne, jeśli chcemy z należytym szacunkiem podejść i mieszkać w historycznych wnętrzach. Taka współpraca dotyczy nie tylko mieszkań o wartościach zabytkowych, przy których konieczna jest pełna współpraca także z konserwatorem zabytków, ale także i tych, które na pierwszy rzut oka nie przedstawiają większej wartości. W tym miejscu warto zaznaczyć, że każdy zabieg architektoniczno-adaptacyjny w przestrzenie historyczne, jak mieszkania, domy, lokale usługowe i inne warto potraktować jak inwestycję w wartość nieruchomości, dlatego powinniśmy tak kierować naszymi decyzjami projektowo-realizatorskimi, aby w konsekwencji nie tylko wydać pieniądze na remont i adaptację, ale także aby wydane pieniądze były pieniędzmi dobrze zainwestowanymi w nieruchomość, która z czasem może zyskać na wartości.

Przeczytaj jak zrobić remont mieszkania w bloku z wielkiej płyty

Funkcjonalność mieszkania

Po zapoznaniu się z elementami wyposażenia wnętrza, jakim może być oryginalna stolarka drzwiowa, okienna, sztukaterie, ściany, czasem nawet sprzęty codziennego użytku należy określić, które z nich będą stanowić kanwę historyczną przestrzeni. Jest to bowiem element równie ważny, jak określenie naszych potrzeb funkcjonalnych. Oba te aspekty powinny się nawzajem uzupełniać. Może się zdarzyć, że funkcja powinna zostać dopasowana do istniejącej struktury i podziału wnętrza ze względu na sztukaterię. Wspomniany już wcześniej układ funkcjonalny to bardzo ważna część procesu projektowania. Na tym etapie dobrym pomysłem jest opracowanie szkicu naszego życia, tzn. powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytania jak żyjemy, jakie są nasze przyzwyczajenia i zamiłowania, jak wygląda nasz dzień. Można to potraktować jak świetną zabawę, jednak bez tych elementów trudno będzie uzyskać w starych i już istniejących wnętrzach, naszą nową, świeżą i skrojoną na naszą miarę przestrzeń. Gdy powstanie układ funkcjonalny naszego życia porównujemy go z istniejącym planem starego budynku i analizujemy co wymaga przeróbki, a co tylko dopasowania. Dzięki temu powstaje nowa jakość w starej strukturze.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także