Przechowywanie wina w domu

Przechowywanie wina w domu

regał na winoTylko eksperci potrafią określić jak długo i gdzie może leżeć wino. Najczęściej trzeba mu stworzyć odpowiednie warunki, aranżując do tego celu np. piwnicę. Jest również inne rozwiązanie.

Wino może leżakować nawet kilka miesięcy w salonie. Dlatego warto, urządzając mieszkanie, pamiętać
o wygospodarowaniu miejsca na barek. Pozwoli on na piękną ekspozycję wina
i pomoże dbać o jego jakość, by nawet popularne wina nie straciły smaku
i aromatu w oczekiwaniu na degustację.

W oczekiwaniu na degustację
Znawcy twierdzą, że nie powinniśmy otwierać od razu zakupionej butelki wina. Podczas podróży ze sklepu do domu wino jest wstrząśnięte. Dlatego często potrzebuje się "uspokoić". Zwykle jest gotowe do degustacji już po kilku dniach odpoczynku. Dlaczego wino najbardziej lubi leżakowanie? Powód jest prosty: przechowywanie win w pozycji leżącej zapobiega wysychaniu korka. Dzięki temu, że jest on cały czas zamoczony, nie przepuszcza powietrza do butelki. Dlatego wino nie kwaśnieje.
Dlatego też, do przechowywania wina w salonie najlepiej sprawdzą się specjalnie zaprojektowane barki z oddzielnymi półkami na butelki. Na wykończenie półek w barku należy zwrócić szczególną uwagę. Istotne jest właściwe dopasowanie wielkości i szerokości półki do rozmiarów butelek. Dzięki temu mamy pewność, że wino leżakuje w zaciemnionym miejscu.   

stolik na winoBezpośrednio przed podaniem wino należy schłodzić do temperatury około 12-14°C. Jest wtedy najsmaczniejsze. Na aromat nie mają wpływu drobne odchylenia od tej temperatury. Należy tylko unikać zbytniego wahania temperatur, np. wkładania wina do zamrażarki, żeby szybciej je schłodzić. Tak drastyczna „operacja” może nieodwracalnie uszkodzić wino.

Komfortowe warunki leżakowania wina umożliwia wysokiej jakości barek firmy Klose. Posiada on wydzielone miejsce,
w którym mogą leżakować butelki wina. Dostępne są w różnych wybarwieniach oraz wielkościach.

Oceń artykuł
4,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Klose, gizfactory.com

Polecamy Ci również

Zobacz także