Przedpokój - pierwsze wrażenie

Najmniej czasu w domu spędzamy w przedpokoju, a i tak bywamy w nim najczęściej,
bo wielokrotnie w ciągu dnia.

Dla naszych gości przedpokój to pierwsze źródło informacji o atmosferze domu. Warto pomyśleć, jak go uatrakcyjnić - na przykład kolorystyką i ciekawą fakturą ścian, a także wydobywającym ich walory oświetleniem.

Sztuka koloru
Przedpokoje z natury należą do pomieszczeń ciemnych, do których światło słoneczne nie ma bezpośredniego dostępu. Najlepiej więc sprawdzą się tam barwy jasne. Nie tylko rozświetlą, ale również optycznie rozszerzą wąski korytarz. Mogą to być barwy ciepłe: żółcie i jasne oranże. Mogą też być kolory chłodne: beże, odcienie szarości, jasnej zieleni i błękitu, czy też biel. Ważne, żeby dobrać je odpowiednio stonowane. Nie mogą być jaskrawe, nie mogą „bić po oczach”.

aranżacja przedpokoju meble do przedpokoju

Z drugiej strony należy unikać monotonii. Nadmiar jasnych barw o podobnej tonacji nasycenia zwyczajnie nudzi. Warto go złamać elementami o żywszych barwach. Sprawdzą się w tej roli zarówno przedpokojowe meble: wieszaki, stołeczki czy szafki, jak i ozdoby ścienne, obrazki, bądź oprawa lustra. Także bez popadania w drugą skrajność. W przedpokoju warto postawić na umiar.

Odpowiedni dobór kolorystyki może też zmodyfikować kształt i wymiary pomieszczenia – pozornie
je poszerzyć lub zwęzić. Jeśli w kwadratowym przedpokoju ściany prostopadłe do wejścia pokryte zostaną barwą intensywniejszą, a równoległe jej bledszą wersją, wydawać się będzie dłuższy. Pomalowanie na biało sufitu i kilkunastocentymetrowego pasa otaczających go szczytów ścian optycznie ten sufit podniesie. Analogiczne zastosowanie koloru ciemniejszego niż barwa ścian obniży sufit, np. wyrównując proporcje w wąskiej, a wysokiej klitce.

A może kamyczki
Walory przedpokoju można podbić dodatkowo zdobiąc go oryginalną fakturą ścian. Innymi słowy, wykończyć go dekoracyjnym tynkiem mozaikowym.

Za przykład posłużyć może tynk Atlas Deko M, produkowany na bazie żywicy akrylowej z dodatkiem wysokiej jakości barwionego kruszywa kwarcowego i naturalnego marmuru. Jego gama kolorystyczna to 60 różnobarwnych zestawień ziarna i tynku, zaś ciekawa struktura pozwala na osiągnięcie niebanalnych efektów estetycznych. Co więcej, kolorystykę tego tynku można modyfikować według własnego uznania.

gama kolorystyczna kolorowy tynk nakładanie tynku

Dzięki zawartości żywicy, tynki mozaikowe są elastyczniejsze i mniej podatne na uszkodzenia
– a tym bardzie na mycie, czy nawet regularne szorowanie – od tynków tradycyjnych. W przedpokoju, pomieszczeniu dość intensywnie użytkowanym, cecha ta ma niemałe znaczenie.

Ich walorem jest też to, że są cienkowarstwowe – grubość warstwy tynku równa się grubości zawartego w niej kruszywa, 1-2 mm.

Sekrety światła
Co do oświetlenia przedpokoju są dwie szkoły. Jedna głosi, że skoro w przedpokoju przebywa się krótko, nie wymaga dużej ilości światła. Powinno ono służyć elementarnej orientacji w przestrzeni,
a jeszcze bardziej dekoracji. Choćby wydobyć i podkreślić błyski kwarcu na ścianach pokrytych tynkiem mozaikowym. Mocniejsze, np. w postaci jednego lub dwóch kinkietów, oświetlać powinno tylko lustro. 

oświetlenie do przedpokoju oświetlenie sufitowe

Zwolennicy szkoły drugiej pytają, czy tak subtelne oświetlenie wystarczająco umożliwi znalezienie
w przedpokoju niezbędnych drobiazgów. Nie tylko właściwych butów, ale i łyżki do nich, czy też kluczy do mieszkania, które gdzieś tam się akurat zawieruszyły.

Obie szkoły łączy pewność, że oświetlenie musi być ciepłe i zachęcające, a zatem stonowane. Czyli
i funkcjonalne, i dekoracyjne.

Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Atlas

Polecamy Ci również

Zobacz także