Przeszklenia w domu - szkło o zmiennej przezroczystości

0
Szkło może mieć zmienny stopień przezroczystości
Jak to działa? Ciekłe kryształy umieszczone w folii pomiędzy taflami szkła, pod wpływem pola elektrycznego ulegają uporządkowaniu. Wtedy szkło zmienia się na przezroczyste. Natomiast po odcięciu dopływu prądu, szkło wraca do nieprzezroczyste

Szkło, które z przeźroczystego robi się nieprzeźroczyste. Brzmi nieprawdopodobnie? A jednak takie szkło jest dostępne i pełne zalet.

Przeszklenia w aranżacji wnętrz

Szkło coraz częściej znajduje zastosowanie w aranżacji pomieszczeń. Szklane ścianki działowe, duże przeszklenia wewnętrzne i zewnętrzne, a także szklane drzwi, czy nawet podłogi, to ważne elementy nowoczesnej architektury. Wykorzystanie szkła daje wiele możliwości aranżacyjnych, pozwala podzielić przestrzeń, jednocześnie zachowując jej wizualną integralność. Jednak są przypadki, kiedy przeszklenia z przeźroczystego szkła nie do końca sprawdzają się. Łazienka oddzielona przeszkleniem, wydzielony szklanymi taflami gabinet, czy duże okna, wyglądają ciekawie, jednak w takich przypadkach musimy również pomyśleć o zapewnieniu prywatności. Standardowym rozwiązaniem są różnego rodzaju rolety i żaluzje. Jednak takie przesłony, choć estetyczne, odbierają lekkość szklanym aranżacjom.

Przeczytaj też: Ciekawy pomysł na wykończenie ścian w kuchni, czyli panele szklane.

Szkło o zmiennej przezierności

Ciekawym pomysłem na zapewnienie prywatności przestrzeni oddzielonych przeszkleniami jest zastosowanie szkła o zmiennej przezierności. To innowacyjne szkło, które jednym przełączeniem ‘on’-’off’ można zmienić z całkowicie przeźroczystego na nieprzeźroczyste, w dodatku z zachowaniem przepuszczalności światła.
Jak to działa? Mechanizm działania jest całkiem prosty. Pomiędzy dwoma warstwami szkła znajduje się folia LC z ciekłymi kryształami. Kryształy układają się względem siebie w tym samym kierunku pod wpływem napięcia elektrycznego. Warstwa LC – z początku półprzejrzysta staje się natychmiast przeźroczysta.
Dzięki temu możemy łatwo zapewnić sobie prywatność, nie tracąc nic z dekoracyjnych walorów szkła. Dodatkowo istnieje możliwość zastosowania szyb kolorowych, a nawet umieszczenia między taflami szkła elementów dekoracyjnych, w postaci ażurowych tkanin, czy ozdobnych siatek. Szkło można także ozdobić nadrukami. W swojej nieprzeziernej postaci, takie szkło może być wykorzystane jako ekran projekcyjny.
W przypadku przeszkleń ważnym aspektem użytkowania jest bezpieczeństwo. W przypadku szkła o zmiennej przezierności można stosować szyby hartowane, także w połączeniu z systemami ognioodpornymi, dźwiękochłonnymi i zespolonymi.

Zobacz też: Szklane płytki ścienne - dekoracje ścian do kuchni i łazienek


Oceń artykuł
4,86 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Glassolution Saint-Gobain

Zobacz także