Przygotowania do Świąt: jak skutecznie sprzątać mieszkanie

0
Przygotowania do Świąt: jak skutecznie sprzątać mieszkanie
Domowe porządki zwłaszcza te przedświąteczne pochłaniają wiele czasu, warto je zaplanować dużo wcześniej!

 Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę, ile trudu trzeba sobie najpierw zadać, aby następnie móc usiąść do wytwornie wyglądającego wigilijnego stołu. Niedowiarkom warto zwrócić uwagę, że odświętna prezencja naszych domów raczej rzadko jest darem od Świętego Mikołaja.

Pierwszym etapem przygotowań świątecznych jest sprzątanie. Choć większość z nas wykonuje określone czynności porządkowe na bieżąco, to w okresie przedświątecznym i tak podchodzimy do nich ze szczególną starannością i troską. Poniżej prezentujemy kilka praktycznych porad na temat tego, jak posprzątać dobrze, możliwie szybko i bez niepotrzebnych nerwów.

Świąteczne porządki - najważniejszy jest dobry plan działania

Przedświąteczne porządki wymagają dobrej organizacji, wyposażenia się w odpowiednie środki czystości i rozpoczęcia prac kilka tygodni przed Świętami (w zależności od wielkości domu, ilości wolnego czasu, chęci do pracy, itp.). Plan działania można spisać na kartce papieru lub po prostu mieć go w głowie. Sprzątanie najlepiej jest rozpocząć od miejsc trudno dostępnych, typu głębokie szafy, pawlacze, schowki, itd.

Z pewnością znajdziemy tam rzeczy, których już dawno powinniśmy się pozbyć. Tym sposobem dochodzimy do kolejnego etapu porządków, tj. segregacji. Regularne przeglądanie przedmiotów rzadziej używanych jest bardzo istotne i stanowi klucz do sukcesu w postaci czystego i zadbanego domu. Po przejrzeniu i uporządkowaniu domowych zakamarków możemy przystąpić do odkurzenia ścian i sufitów. Najlepiej jest zrobić to we wszystkich pomieszczeniach domu naraz.

Najwygodniejsza do powyższego celu będzie szczotka na długim kiju, której końcówkę owiniemy miękką ściereczką lub płaski mop z lekko zwilżonym wkładem z mikrofibry. Nie warto odkurzać zupełnie na sucho, gdyż uciążliwy kurz osiądzie na czyszczonych powierzchniach ponownie. Kiedy uporamy się pajęczynami, możemy zdejmować do prania firany, zasłony, kapy, narzuty i inne funkcjonujące w mieszkaniu tkaniny dekoracyjne. Pamiętajmy przy tym, że nie wszystkie te elementy można uprać w domowych pralkach. Niektóre materiały mogą wymagać oddania ich do profesjonalnej pralni.  Po tych czynnościach warto zająć się kompleksowo łazienką i kuchnią, a następnie przejść do wyczyszczenia mebli pokojowych. Podłogi zawsze myjemy na samym końcu sprzątania, dostosowując detergent do materiału, z którego są one wykonane. Do końcowych etapów porządków należy też mycie okien, rozwijanie odświeżonych dywanów i chodników oraz dekorowanie poszczególnych wnętrz.

Przeczytaj: Jak dbać o czystość płytek ceramicznych w kuchni i łazience

Nie wszystko musisz zrobić własnymi rękoma

W psychice polskich kobiet wciąż tkwi przekonanie, że nikt nie wykona określonych czynności lepiej niż one same. Tym też sposobem przed Świętami, kiedy obowiązków jest dużo więcej niż zwykle, popadamy w zupełnie niepotrzebną histerię,  złościmy się i w konsekwencji – przenosimy złe emocje na innych domowników. To poważny błąd! Zepsuć rodzinną atmosferę przed Świętami jest stosunkowo łatwo, a odbudować ją dużo trudniej.

Zdecydowanie lepiej jest zachęcić pozostałych domowników do przedświątecznych porządków, przydzielić każdemu z nich określone zadania i tym samym odciążyć nieco siebie. Pamiętajmy o tym, że dzieci (nawet już kilkuletnie) powinny uczyć się sprzątać swoje pokoje. Nie chodzi tu jedynie o to, aby na naszych barkach spoczywała mniejsza ilość obowiązków, a przede wszystkim o względy wychowawcze.

Od pomocy w przygotowaniach do Świąt nie stanie się też nic wielkiego naszym życiowym partnerom. Mężczyzn trzeba jednak umieć zmobilizować do wykonywania czynności, które w stereotypowym myśleniu nie leżą w ich gestii. Sposoby na powyższe bywają w praktyce bardzo różne. Ważne, by przynosiły zamierzony efekt. Z pewnością każda z nas doskonale wie, w jaki sposób wymóc na swoim ukochanym sięgniecie po domowy odkurzacz.

Poznaj też: Fakty i mity na temat centralnego odkurzania

Pomagaj sobie odpowiednimi sprzętami i preparatami

Czasy szczotek na kiju i zwykłych ścierek do podłóg mamy  już na szczęście dawno za sobą. Dziś nikt nie sprząta w taki sposób, by unoszące się tumany kurzu osiadały za chwilę w innych lub tych samych miejscach.

Porządki mają zabierać nam jak  najmniej czasu, a do tego być skuteczne i dawać długotrwały efekt. Aby tak właśnie mogło się stać, warto korzystać z możliwości  dostępnych na rynku sprzętów oraz preparatów do sprzątania. Dobrze jest posiadać w domu odkurzacz z porządnym filtrem. Warto też pamiętać, że każdy filtr wymaga co pewien czas wymiany. Jednak należy zdawać sobie sprawę, że nie wszystkie powierzchnie da oczyścić się z kurzu za pomocą dobrej klasy odkurzacza.

Są bowiem miejsca, do których dotrzeć trzeba ręcznie. Wtedy zamiast tradycyjnych ścierek, które często już same w sobie są siedliskiem roztoczy – lepiej jest używać jednorazowych ręczników lub nawilżanych chusteczek. Pamiętajmy, że odkurzanie zupełnie na sucho mija się z celem. Czyszczone powierzchnie warto przed sprzątaniem chociażby delikatnie spryskać wodą, stosując do tego celu np. zraszacz do roślin. Dobre rezultaty daje też nawilżenie powietrza w całym mieszkaniu (za pomocą specjalnego nawilżacza lub starych, sprawdzonych metod domowych).

Dowiedz się: Jak czyścić rolety wewnętrzne i żaluzje okienne

Zupełnie inną kwestią jest to, że półki sklepowe aż uginają się pod ciężarem wszelkiego rodzaju specyfików przeznaczonych właśnie do walki z uciążliwym kurzem. Pośród dostępnych wyrobów są oczywiście takie, których właściwości antystatyczne są jedynie chwytem reklamowym wytwórców, ale oprócz nich dostać można również naprawdę skuteczne środki chemiczne. Do czyszczenia mebli warto używać produktów z formułą wchłaniania nagromadzonego brudu i zapobiegania ponownemu osadzania się kurzu. Ponadto, żelazną zasadą obowiązującą podczas sprzątania jest to, że czyścić należy wyłącznie od góry do dołu i prowadzić prace warstwowo (najpierw usuwamy kurz z wierzchu regału, potem z górnych półek i dopiero na końcu wycieramy dolne partie mebla).

Powierzchnie szklane wyczyść pod koniec porządków

Wiele z nas zabiera się za porządki przedświąteczne od mycia okien. Często jest to spowodowane tym, że czynność ta jest przez nas nielubiana, więc chcemy mieć ją jak najszybciej z głowy. Tymczasem na powierzchniach szklanych kurz osiada szybciej niż na pozostałych. Jeśli zaczniemy porządki od mycia okien i luster – do Świąt zdążą stracić świeżość. Nie chodzi tu o to, że szyby przez kilka tygodni zdążą  pokryć się grubą warstwą brudu, ale z pewnością szkło nie będzie należycie lśniące i nie zachwyci swoją przejrzystością tak, jak czyni to tuż po wyczyszczeniu. Mycia okien nie należy oczywiście odkładać na przeddzień Wigilii, bo wtedy najczęściej mamy zupełnie inne obowiązki, ale nie warto też robić tego już na samym początku grudnia.

O samym czyszczeniu powierzchni szklanych warto wspomnieć tylko tyle, że i one rzadko bywają myte wodą z octem i następnie polerowane zgniecionymi gazetami. Aczkolwiek, akurat z octem warto eksperymentować nadal. Nadaje on bowiem szkłu połysk i uszlachetnia jego wygląd. Nie musi to być jednak ocet w swej naturalnej postaci. Wystarczy, że do mycia okien zastosujemy płyn z jego dodatkiem. Takich preparatów mamy dziś naprawdę ogromny wybór. Polerowanie najlepiej wykonać ręcznikiem papierowym. Szybko wchłonie on z szyb resztki wilgoci i sprawi, że ta nielubiana przez nas praca będzie mniej męcząca.

Pamiętajmy, że i przy myciu okien obowiązuje pewna żelazna zasada – najpierw myjemy ramy okienne, a dopiero potem szyby. Do ram plastikowych nie należy stosować silnie szorujących środków chemicznych, gdyż spowodują one uszkodzenie zewnętrznej powłoki. Mocniej zabrudzone szyby warto  natomiast pierwotnie umyć wodą z dodatkiem detergentu i dopiero potem stosować płyn do szyb.

Przeczytaj: Jak myć okna z PVC

Delektuj się świąteczną atmosferą

Ostatni tydzień przed Świętami to najczęściej istna gonitwa po sklepach w celu dokonania niezbędnych zakupów. Pamiętajmy, że wcale nie musi odbywać się to w taki właśnie sposób. Wiadomą rzeczą jest, że pewne produkty trzeba kupić, ale i tu  nie przesadzajmy i nie popadajmy w panikę. Zaraz po Świętach sklepy znów staną dla nas otworem, a i przestrzeń lodówki okaże się jak zwykle przepełniona.

Zamiast w nieskończoność odwiedzać galerie handlowe – lepiej rodzinnie przystroić choinkę, wykonać własnoręcznie dekoracje i w spokoju oczekiwać na wigilijny wieczór. Niech będzie niepowtarzalny i trwa wiecznie! Wesołych Świąt!

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Wojciech Lechowski

Polecamy Ci również

Zobacz także