Przygotowanie ściany do malowania

Pomalowanie ścian to pierwszy krok w urządzaniu mieszkania. Wszystkie - związane z tym prace - zależą od tego czy mieszkanie jest nowe, więc wymaga wykończenia.

Jedną z pierwszych czynności, jaką należy wykonać w nowym mieszkaniu jest malowanie. Aby efekt był zadowalający, trzeba przygotować się do prac. A następnie stosownie je przeprowadzić. Zanim przystąpimy do malowania kompletujemy niezbędne narzędzia, ale przede wszystkim gruntownie przygotować ściany. Zagwarantuje to nam gładkie i trwałe powierzchnie, bez smug i zacieków.

Tynki gipsowe
W nowym mieszkaniu ściany  mogą być pokryte tynkiem gipsowym, który, jeśli został prawidłowo położony, nie wymaga przed pomalowaniem specjalnych zabiegów, oprócz gruntowania. Powinniśmy pamiętać, że przed malowaniem świeżego tynku, musi on być zupełnie suchy. Dopiero jego jasno różowy lub biały odcień to znak, że powierzchnie są gotowe do pomalowania. Jeśli na tynkach wewnętrznych ścian i sufitów zauważymy drobne pęknięcia i ubytki, należy wypełnić je masą szpachlową, np. uniwersalną m masą szpachlową. Następnie pozostawiamy masę do wyschnięcia i w razie konieczności szlifujemy ją do gładkości. Przygotowane ściany koniecznie gruntujemy. Dzięki temu powierzchnia tynku przestaje pylić, zewnętrzna warstwa jest dobrze związana, a farba właściwie się rozprowadza i nie wsiąka nadmiernie w podłoże. Pojawienie się, problemów z rozprowadzaniem farby, nadmierne jej zużycie, oznacza nieprawidłowo zagruntowaną  powierzchnię, która jest zbyt chłonna i za słabo wzmocniona.

Płyty kartonowo-gipsowe
Bardzo często nowe pomieszczenia wykańczane są również płytami gipsowo- kartonowymi. Przed ich pomalowaniem należy się upewnić, że zostały prawidłowo położone. Ważne jest aby spoiny pomiędzy płytami były wykonane starannie – przy użyciu siatki zbrojącej z włókna szklanego i gładzi szpachlowej. Powierzchnia ściany musi być gładka
i tworzyć jednolitą płaszczyznę, a miejsca po wkrętach mocujących płyty powinny być równo zaszpachlowane.Należy pamiętać, że podłoża gipsowe są silnie nasiąkliwe i niestabilne, dlatego szpachlowane spoiny i miejsca po wkrętach mocujących koniecznie wymagają zagruntowania np. preparatem Dulux Grunt. Wszelkie nierówności będą widoczne na pomalowanej ścianie.

kolor we wnętrzuWyrównywanie koloru
Przy pierwszym malowaniu nowych ścian specjaliści doradzają, aby przed nałożeniem pierwszej warstwy farby, pomalować powierzchnię rozcieńczoną białą emulsją (najlepiej tym samym rodzajem farby, którym później będziemy malować). Farbę rozcieńczamy dodatkiem 20-25% czystej wody. Dzięki temu możemy być pewni, że kolejne dwie warstwy farby (lub jedna w przypadku Dulux Once) wystarczą, aby uzyskać trwały i jednolity koloryt. Malowanie podkładowe jest szczególnie ważne przy ścianach z płyt kartonowo-gipsowych, gdzie powierzchnia płyty i spoina wyraźnie różnią się kolorem. Pamiętaj! Podkładowa warstwa emulsji może być stosowana  tylko na nowych, wcześniej nie malowanych ścianach.

Malowanie
Po zakończeniu prac przygotowawczych możemy przejść do malowania. Wymaga ono odpowiedniej temperatury otoczenia, która nie powinna być niższa niż +10 stopni. Podstawowe narzędzia, jakie będą nam potrzebne to pędzel i wałek. Musimy pamiętać, że kolejne warstwy emulsji powinny być aplikowane w odstępie 2-4 godzinnym od naniesienia poprzedniej. Pokrycie ścian farbą należy przeprowadzić w możliwie krótkim czasie, pamiętając o zachowaniu tzw."mokrych brzegów", w przeciwnym wypadku na ścianie mogą pojawić się nieestetyczne plamy i zacieki. W trakcie malowania nie możemy dopuścić do wyschnięcia brzegów uprzednio malowanego fragmentu ściany. Nałożenie kolejnej warstwy emulsji na wcześniej wyschnięty fragment może po wyschnięciu być widoczne jako nieestetyczne smugi. Do pomalowania sufitów pokrytych tynkiem gipsowym i ścian kartonowo-gipsowych używamy wyłącznie farb wodnych-emulsji, które są specjalnie do tego przeznaczone. Powinny być łatwe do rozprowadzenia i nie kapać z wałka. Dobrym wyborem będzie zakup farby emulsyjnej akrylowej Dulux Super Matt Plus. Dzięki niej z łatwością uzyskamy dobrze pokrytą i matową powierzchnię. Jeśli wszystkie czynności wykonamy według wskazówek nie musimy się obawiać o efekt naszej pracy.

Oceń artykuł
3,14 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Zdjęcia: Dulux

Polecamy Ci również

Zobacz także