Pustaki szklane aranżacje

Niejednokrotnie zdarza się, że projekt naszego domu lub mieszkania spełnia wszystkie wymagania funkcjonalne, estetyczne i budowlane, a jednak... No właśnie, czegoś nam jednak brakuje - tej iskry indywidualizmu, która da nam pewność, że nasze cztery kąty będą jedyne i niepowtarzalne.

Ponieważ tak samo jak kobieta czuje się fatalnie widząc koleżankę ubraną w tę samą sukienkę, również świeżo upieczony posiadacz własnego M nie zniesie identycznego rozwiązania aranżacyjnego dostrzeżonego u sąsiada, zarówno w modzie, jak i w wystroju wnętrz trzeba odnaleźć własny styl. Sposobów na wykreowanie owych „smaczków” architektonicznych jest wiele. Poniżej przedstawimy jeden z nich – umiejętnie zaaranżowane pustaki szklane nie tylko nadadzą wnętrzu indywidualny charakter, lecz także mogą pełnić funkcję czysto praktyczną doświetlając pomieszczenia pozbawione dostępu światła słonecznego (przepuszczalność światła luksferowej ściany wynosić może nawet powyżej 60%).

pustaki szklaneluksfery

Znajdujące zastosowanie wewnątrz i na zewnątrz budynków, pustaki szklane używane są między innymi do:

  • budowy ścianek działowych,
  • wypełniania konstrukcji ściennych lub stropowych,
  • budowy kabin prysznicowych,
  • zabudowy tarasów,
  • zabudowy otworów okiennych.

Pustaki szklane powstają w wyniku połączenia dwóch identycznych wyprasek szklanych. Dzięki zastosowaniu procesu spawania termicznego, we wnętrzu otrzymanej kształtki pozostaje zamknięta przestrzeń z uwięzionym w środku powietrzem.

Duża różnorodność w zakresie możliwości wykończenia daje ogromne pole do popisu przy projektowaniu z użyciem pustaków. Możemy więc zdecydować się na luksfery bezbarwne – będzie to doskonałe rozwiązanie dla wnętrz o ascetycznej stylistyce, utrzymanych w stonowanej kolorystyce, bądź też jako tło dla innego, dominującego elementu. Pustaki kolorowe barwione są powierzchniowo (poprzez nałożenie koloru na białe szkło), bądź też w masie (szkło uzyskuje kolor już w procesie wytwarzania).

pustaki szklane aranżacjeluksfery w mieszkaniu

Wiele możliwości mamy także przy wyborze wykończenia powierzchni. Do wyboru mamy pustaki gładkie i lśniące, jeśli zaś chcemy uzyskać efekt zmatowienia, warto zwrócić uwagę na luksfery satynowane. Chemiczne wytrawienie powierzchni szkła sprawia, że otrzymujemy powierzchnię wyglądającą jak piaskowana, lecz idealnie gładką. Jest to niezwykle ważne biorąc pod uwagę czekające nas zmagania z utrzymaniem szkła w czystości. Dostępne są także pustaki z naniesionymi różnorodnymi wzorami. Wybór jest naprawdę ogromny – wystarczy tylko znaleźć w przebogatej ofercie producentów model odpowiadający kolorem i fakturą stylistyce, w jakiej utrzymana jest reszta mieszkania. Luksfery muruje się podobnie jak cegły, pustaki i bloczki przy użyciu zaprawy cementowej o odpowiedniej przyczepności i elastyczności. Całość konstrukcji musi być odpowiednio zazbrojona, należy także pamiętać, by nie łączyć ścian z pustaków na sztywno z innymi ścianami, gdyż grozi to ich pękaniem. Umiejętnie wykonane elementy architektoniczne z odpowiednio dobranych pustaków szklanych może urozmaicić każde wnętrze i nadać mu naprawdę niepowtarzalny charakter.

ściana z pustaków szklanychpustaki szklane

Oceń artykuł
4,33 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Anna Malesińska

Zdjęcia: Vitrosilicon S.A.

Polecamy Ci również

Zobacz także