Remont mieszkania – planowanie najważniejsze

Jeśli znudził Ci się dotychczasowy wystrój domu lub mieszkania, albo właśnie kupiłeś nowe lokum i chcesz je urządzić w swoim stylu, musisz zaplanować remont.

Sam remont to oczywiście wyzwanie, o którego powodzeniu przesądza wiele czynników. Dlatego ważne jest, aby sprawę dobrze przemyśleć i zaplanować. To pozwoli przeprowadzić prace sprawnie i oszczędzi nam stresu i niepotrzebnych problemów. Słowem-kluczem jest tutaj PLAN.
Oto 10 czynników, które na pewno musimy uwzględnić.

1. Wiele prac remontowych można wykonać samodzielnie – malowanie ścian, czy tapetowanie nie jest trudne, ale są też prace, które wymagają doświadczenia. Zastanów się dobrze, co możesz zrobić samodzielnie, a co może sprawić Ci trudność. Do poważniejszych prac lepiej zatrudnić specjalistów, szczególnie jeśli w grę wchodzą prace instalacyjne (niektóre z nich muszą przeprowadzić osoby z odpowiednimi uprawnieniami, np. podłączenie instalacji gazowych, czy niektóre prace elektryczne). Remont z pomocą przyjaciół lub rodziny to dobry pomysł, ale pamiętaj, że nie wszyscy są urodzonymi majsterkowiczami (nawet jeśli deklarują, że jest inaczej).

2. Zastanówmy się, jaki ma być zakres prac i zaplanujmy ich kolejność. Pozwoli to sprawniej przeprowadzić remont i uniknąć niszczenia wykonanej już pracy (np. jeśli mamy malować ściany i wymieniać podłogę, wygodniej zacząć od ścian – nie musimy się martwić o zachlapanie podłogi, itp.).

3. Kolejną sprawą jest budżet – zastanów się ile pieniędzy możesz przeznaczyć na remont i zawsze planuj budżet z zapasem. Niestety zasadą jest to, że remont kosztuje więcej, niż zakładaliśmy.

4. Podobnie jest z czasem – prace też zabierają więcej czasu niż nam się wydaje. Pamiętajmy, że nie wszystkie prace można wykonywać od razu (np. przed nałożeniem drugiej warstwy farby musimy poczekać, aż wyschnie pierwsza), poza tym planując czas naszej pracy nie bierzemy pod uwagę zmęczenia. Nawet jeśli przed remontem wydaje nam się, że zrobimy wszystko szybko i sprawnie, pod koniec dnia, jesteśmy tak zmęczeni, że wydajność znacząco spada.

5. Nie oszczędzajmy na bezpieczeństwie – zarówno podczas prac, jak i wyboru materiałów. Stojąc na chybotliwej drabinie lub konstrukcji z krzeseł, ryzykujemy swoje zdrowie, a nawet życie. Nie warto też kupować zbyt tanich materiałów, szczególnie takich, które mają stanowić jakąś konstrukcję, bo nie zawsze ich wytrzymałość i trwałość będzie odpowiednia.

6. Pamiętajmy też o zabezpieczeniu różnych powierzchni i sprzętów w mieszkaniu. Łatwiej rozłożyć i zdjąć folię malarską, niż wszystko czyścić (tym bardziej, że nie zawsze jest to możliwe).

7. Przystępując do prac upewnijmy, się że mamy wszystkie potrzebne materiały i akcesoria. Przyspieszy to prace i nie będziemy musieli się martwić, że dokupywane elementy nie będą pasowały do reszty.

8. Zastanów się  dobrze, jak ma wyglądać wnętrze po remoncie. Często zdarza się, że znajdujemy  gdzieś aranżację, w której się zakochujemy od pierwszego wejrzenia. To świetnie, ale zastanówmy się, czy jest możliwe takie urządzenie akurat naszego mieszkania. Nie wszystkie rozwiązania sprawdzają się dobrze w danych warunkach, uwzględnijmy więc realia. Ale jednocześnie nie rezygnujmy zbyt szybko z marzeń. Czasem może się okazać, że możemy wykorzystać poszczególne elementy, albo przystosować wymarzoną aranżację do naszego M. Warto skorzystać z pomocy architekta lub projektanta wnętrz.

9. Planując remont niestety musimy uwzględnić też przepisy – nie wszystko zależy tylko od naszej fantazji. Tu może się np. pojawić problem ścian nośnych, których nie możemy wyburzyć, odpowiedniej wentylacji pomieszczeń, którą musimy uwzględnić, albo rozprowadzenia instalacji itp.

10. Jeśli remont ma być poważniejszy warto zatrudnić fachowców. Znalezienie dobrej ekipy to jeden problem, ale kolejnym jest przekazanie naszej wizji wykonawcom. Warto przygotować plan tego, co chcemy zrobić, znaleźć odpowiednie zdjęcia i omówić dokładnie nasze oczekiwania z wykonawcami. Nie dawajmy się zbyć hasłu „będzie Pan zadowolony”.

Remont mieszkania rzadko jest przyjemnością, ale mieszkanie po remoncie - już tak. A odpowiedni plan naprawdę ułatwi nam życie.

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Zdjęcia: freshome.com

Polecamy Ci również

Zobacz także