Remont mieszkania - przygotowanie

Remont mieszkania - przygotowanie

Wydawać by się mogło, że przygotowanie do prac remontowych to nic trudnego. Jak się jednak okazuje, nie do końca, zwłaszcza jeżeli planujemy wykonanie nieco poważniejszych robót, takich jak wymiana terakoty, cyklinowanie podłóg czy kucie, a nawet wyburzanie ścian. Jak przygotować się do remontu mieszkania, nie tracąc przy tym nerwów oraz zdrowia?*

remont mieszkania - przygotowanie

Przygotowania do prac remontowych najlepiej rozpocząć od wykonania szczegółowego planu, od którego w dużej mierze będzie zależeć sprawny przebieg remontu. Postarajmy się wypisać wszystko to, co chcielibyśmy ulepszyć lub zmienić. Dzięki temu nie tylko będziemy mogli pobieżnie oszacować koszty, ale także ułatwić zadanie ekipie remontowej (jeśli się na nią zdecydujemy).

 folia ochronna tesa® Easy CoverZabezpieczenie przed pyłem, kurzem i brudem

Przed rozpoczęciem robót remontowych, wszystko trzeba starannie zabezpieczyć. Remont wiąże się z dość dużą ilością pyłu, kurzu oraz brudu, przed którymi należy chronić meble oraz pozostałe sprzęty znajdujące się w mieszkaniu. Do takiej czynności niezbędna może się okazać folia ochronna tesa® Easy Cover, która umożliwia praktyczne oraz szybkie zabezpieczanie nawet naprawdę dużych powierzchni. Jest to połączenie taśmy malarskiej ze specjalną folią polipropylenową, które doskonale ochroni nawet wysokie meble.
Folia ochronna połączona z taśmą znakomicie sprawdzi się również do zabezpieczenia okien, podłogi oraz wszelkiego rodzaju sprzętów elektronicznych. Jeżeli w remontowanym pomieszczeniu znajduje się telewizor, komputer czy podobne urządzenia, a nie mamy możliwości ich wyniesienia, wówczas warto dokładnie owinąć je folią ochronną. Im mniej kurzu się do nich dostanie, tym lepiej.

Kolejność wykonywanych prac

Nawet jeśli zdecydujemy się na samodzielny remont mieszkania, warto dobrze przemyśleć kolejność wykonywania poszczególnych prac. W domach oraz mieszkaniach piętrowych roboty remontowe najlepiej zaczynać od górnego piętra. Warto pamiętać, że najbardziej brudzące są prace glazurnicze, dlatego zaleca się ich wykonywanie na początku prac remontowych. Jako pierwsze wskazane jest także przeprowadzanie robót związanych z kuciem oraz wyburzeniem ścian.
Remont to bardzo często malowanie: ścian, podłóg, okien, drzwi. Przeprowadzając tego typu czynności, warto mieć pod ręką papierową taśmę malarską tesa® do ogólnych zastosowań – sprawdzi się ona znakomicie do zabezpieczania powierzchni, ale w trakcie remontu możemy ją również wykorzystać na przykład do uszczelniania czy mocowania.

taśma tynkarska tesa®

Jeżeli ściany w naszym domu czy mieszkaniu wymagają gruntownej naprawy, wówczas prace remontowe najlepiej rozpocząć od tynkowania. Oczywiście najpierw zaleca się ocenić stan ogólny tynku. Jeśli w ścianach zauważymy jakiekolwiek drobne pęknięcia lub ubytki, wtedy najprościej jest je uzupełnić masą szpachlową lub gipsem budowlanym. Zanim przystąpimy do naprawy, powierzchnię należy starannie oczyścić, odtłuścić oraz umyć (najlepiej wodą
z dodatkiem odpowiedniego detergentu). Do maskowania płaskich powierzchni, można zainwestować w taśmę tynkarską tesa® – możemy sięgnąć po standardową taśmę z miękkiego PCV lub wybrać taśmę teksturowaną. Dzięki tego typu produktom skutecznie zabezpieczymy delikatne, gładkie i wyjątkowo cenne powierzchnie przed uszkodzeniem lub zabrudzeniem.

Odnawianie ścian oraz sufitów

Nieodłącznym elementem remontów często jest malowanie ścian oraz sufitów. Nowy kolor we wnętrzu sprawia, że mieszkanie nabiera zupełnie innego charakteru. Zanim przystąpimy do malowania musimy pamiętać o zagruntowaniu ściany lub sufitu. Czynność ta zapewni nam lepszą przyczepność farby do ściany, a dodatkowo uszczelni malowane powierzchnie.
Malowanie najlepiej rozpocząć od sufitu, następnie skupiając się na powierzchni wokół okien. Do zabezpieczenia ościeżnic zarówno okiennych, jak i drzwiowych, najlepiej wykorzystać taśmę malarską tesa® (przy jej pomocy będziemy mogli również zamaskować kontakty czy włączniki oświetleniowe). Ściany najlepiej malować dwa razy. Po zamalowaniu narożników farbę starajmy się nakładać ruchem krzyżowym od góry do dołu – dzięki temu uzyskamy estetyczny efekt.

samoprzylepna taśma tesa® Tapety, płytki ceramiczne, wykładziny

By nadać mieszkalnemu wnętrzu niepowtarzalnego charakteru, możemy zdecydować się nie tylko na pomalowanie ścian czy sufitów. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się przyklejenie tapety o oryginalnym wzorze, montaż dopasowanych kolorystycznie płytek lub zainwestowanie w modną wykładzinę.
Zarówno tapety, jak i płytki ceramiczne, dzięki dostępnym na rynku klejom, można dzisiaj przykleić właściwie do każdego typu podłoża. Wykładziny możemy natomiast mocować przy pomocy samoprzylepnych taśm dwustronnych tesa®. To idealnie rozwiązanie do bezpiecznego przyklejania wykładzin podłogowych, również tych grubszych oraz cięższych. Można także sięgnąć po samoprzylepną taśmę tesa® z rzepem. Tego typu produkty doskonale stabilizują wszelkiego rodzaju wykładziny, zapobiegając ich fałdowaniu oraz przemieszczaniu się. Mogą być stosowane również przy ogrzewaniu podłogowym oraz w pomieszczeniach o dużej wilgotności.

Więcej na tesa.pl

* artykuł sponsorowany

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: tesa.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także