Remont mieszkania - wybierz fachowca

Remont mieszkania - wybierz fachowca

Nadchodzące miesiące sprzyjają remontom. Nie każdy jednak ma czas i smykałkę, by wykonać remont samodzielnie. Wówczas z pomocą przychodzą fachowcy. Bardzo ważne jest wybranie solidnej, sprawdzonej i dobrze wykwalifikowanej ekipy remontowej.

Marek Ogaza, Autoryzowany glazurnik ATLAS, Autoryzowany termoizoler ATLASDzięki temu będziemy mieli pewność, że remont zostanie wykonany bez usterek i w założonym czasie. Zanim jednak przystąpimy do poszukiwania fachowca, musimy uzyskać odpowiednie pozwolenia i dokładnie zaplanować remont, począwszy od określenia jego zakresu, na rodzaju materiałów skończywszy.

Pozwolenie na remont

Niekiedy remont będzie wymagał pozwolenia. Zanim przystąpimy do planowania, warto zapoznać z aktualnym przepisami prawa budowlanego.

Planowanie
Przed przystąpieniem do remontu, powinniśmy dokładnie określić jego zakres. Pominięcie tego etapu powoduje bałagan, wydłuża czas remontu i wzrost jego kosztów. Ma to kluczowe znaczenie przy większych remontach, takich jak wymiana okien, wyburzanie ścian lub termomodernizacja. Po przedstawieniu zakresu remontu, fachowiec będzie mógł wstępnie oszacować koszty.

Materiały
Jedną z podstawowych czynności w trakcie przygotowywania się do remontu domu i mieszkania jest dokładne obliczenie powierzchni, których będą dotyczyły prace i wybór materiałów (rodzaj, typ, kolor, zastosowanie). Sprawdźmy jakość produktów oraz ich dostępność.
Produkty powinny mieć certyfikaty i rekomendacje jakości przyznane przez niezależne, notyfikowane w Unii Europejskiej instytuty badawcze, zajmujące się weryfikacją jakości materiałów budowlanych. W Polsce tego typu zaświadczenia wydaje Instytut Techniki Budowlanej. O pomoc w wyliczeniach i w doborze odpowiednich materiałów najlepiej poprosić fachowca, który przeprowadzi remont.

Poszukiwanie ekipy remontowej

Zwykle najlepszych fachowców znajduje się pocztą pantoflową - trudno o lepsze referencje niż zadowoleni klienci. W tym celu warto też sięgnąć do portalu AtlasFachowca.pl. Jest onadresowany zarówno dla specjalistów z branży budowlanej, jak i klientów szukających odpowiedniego wykonawcy lub profesjonalnej porady.
Obecnie jest tam zarejestrowanych ponad 7 tysięcy fachowców, których można wyszukiwać według specjalizacji oraz miejsca zamieszkania. Wiedzę i umiejętności specjalistów potwierdzają dodawane do ich profilów wykonane realizacje, referencje otrzymane od dotychczasowych zleceniodawców oraz dyplomy z ukończonych szkoleń.
W galerii fachowców znajdziemy blisko 9 tys. realizacji, podzielonych na kategorie i pokazujących poszczególne prace "krok po kroku", co stanowi ogromne źródło inspiracji. Co więcej, na portalu można zamieścić zlecenie i zasięgnąć darmowej porady u fachowców i ekspertów firmy Atlas.

Radosław Kaflowski, Autoryzowany glazurnik ATLASFachowiec z certyfikatem

Wyboru wykonawcy można dokonać na podstawie informacji o przyznanym certyfikacie, potwierdzającym posiadaną wiedzę i doświadczenie w zakresie stosowania produktów i technologii Atlas w pracach glazurniczych lub termo-izolerskich. Program Certyfikacji Fachowców umożliwia im zaprezentowanie zakresu swoich umiejętności, klientom zaś - znalezienie profesjonalnego, zaufanego glazurnika i termoizolera. Certyfikację zdobywa się po przejściu szkolenia i zdaniu egzaminu.
Zaznaczając w wyszukiwarce opcję "tylko certyfikowani fachowcy", dotrzemy do specjalistów  legitymujących się dokumentem potwierdzającym przyznanie mu Autoryzacji lub Licencji, przyczym warto zwrócić uwagę na okres ważności tego dokumentu. Przyznanie przez Atlas danemu wykonawcy określonego statusu - Autoryzowanego Glazurnika, Licencjonowanego Glazurnika, Autoryzowanego Termoizolera i Licencjonowanego Termoizolera - dokonywane jest na podstawie danych podanych przez wykonawcę i zweryfikowanych przez Atlas na dzień wydania certyfikatu.

OC, ochrona dla wykonawcy i inwestora

Zwróćmy uwagę, czy ekipa remontowa, którą chcemy zatrudnić jest ubezpieczona na wypadek wystąpienia szkody w trakcie pracy. Na portalu AtlasFachowca.pl,  fachowcy o statusie Autoryzowani Glazurnicy i Autoryzowani Termoizolerzy posiadają ubezpieczenie OC od odpowiedzialności cywilnej, obejmujące szefa ekipy remontowej oraz jego pracowników, szkody osobowe i rzeczowe. Oznacza to, że w razie spowodowania szkody, straty pokryje firma ubezpieczeniowa.

Pierwsza rozmowaz fachowcem

Znalezienie potencjalnego kandydata, któremu powierzymy remont domu to dopiero połowa sukcesu. Pamiętajmy, że najlepsi fachowcy mają z reguły dużo zleceń. Im wcześniej nawiążemy kontakt, tym większa szansa na ustalenie dogodnego dla obu stron terminu przeprowadzenia remontu. Podczas pierwszego spotkania należy poruszyć takie zagadnienia, jak:  

  •  szacowany czas, w jakim ekipa zobowiązuje się do wykonania zlecenia oraz data rozpoczęcia remontu,
  •  możliwość zobaczenia wykonywanych wcześniej zleceń,
  •  referencje od klientów, które potwierdzą dobrą opinię,
  •  szacowane koszty materiałów,
  •  koszt wykonania zlecenia.

Podpisujemy umowę

Istotnym elementem udanej transakcji z firmą budowlaną lub indywidualnym fachowcem jest sformułowanie oraz podpisanie odpowiedniej umowy. Zazwyczaj jest to umowa o dzieło. Chroni ona klienta w przypadku niedotrzymania terminu przez wykonawcę oraz całkowitego niewywiązania się z powierzonych zadań.
Dokument zawiera dane obu stron, termin wykonania zlecenia, dokładne informacje dotyczące prac budowlanych, kosztorys, informacje o wynagrodzeniu wykonawcy, w tym sposób i termin wpłaty. Przed podpisaniem dokumentu nie należy wręczać wykonawcy zaliczki, a każda transakcja powinna zostać odnotowana w umowie.
W umowie warto określić również jakość materiałów, sprecyzować, kto je kupuje oraz zawrzeć pomniejsze kwestie, np. sprawę wyżywienia oraz dojazdu ekipy, jeśli zdecydujemy się zatrudnić specjalistów spoza miasta.
W dokumencie powinny znajdować się ponadto informacje związane z gwarancją. Najczęściej jest ona ustalana indywidualnie z ekipą remontową. Zadbajmy również o zapis dotyczący kar umownych za opóźnienia lub wyrządzone szkody.
Klient może uwzględnić też harmonogram prac, w którym zaplanowane zostaną poszczególne etapy remontu, od wyburzenia ścian po wymianę drobnych elementów. Pozwoli to na lepszą kontrolę ekipy, zarówno pod względem wydatków, jak i postępów.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Interbud

Polecamy Ci również

Zobacz także