Renowacja podłogi

Renowacja podłogi

Już na parapetówce wylało się na nią wino, potem dzieci postanowiły uwiecznić na niej kolejne dzieło sztuki, kot wbił się w nią pazurami, a mąż przypadkiem wywiercił w niej dziurę. Podłoga. Użytkowana codziennie, niedoceniana za dnia i zapomniana w nocy. Pomijana, a jednak najważniejsza. Bez Niej nie byłoby wnętrza ani klimatu. Dopełnia i stanowi wykończenie pomieszczenia, a zadbana i dopieszczana oddaje ciepło domowego ogniska. Poradzimy jak sprawić, by odzyskała dawny blask.

podłoga dębowaOd czego zacząć?

Jeśli salon zaczyna wyglądać nieco archaicznie, a przyszarzały, zarysowany parkiet nie jest taki, jak na początku – czas na renowację. Jak się do niej zabrać? Najlepiej poprosić o pomoc specjalistę, gdyż odnowienie parkietu wymaga wiedzy i doświadczenia. Jest jednak kilka rzeczy, które możemy zrobić sami. Przede wszystkim postarajmy się podejść do tego delikatnie i z wyczuciem. Drewno, z którego zazwyczaj zrobiona jest podłoga stanowi bardzo wdzięczny, ale i wrażliwy materiał do obróbki.

Szlifować? Cyklinować?

Wszelkie ubytki w strukturze drewna można z łatwością uzupełnić za pomocą szpachli lub kitu przed szlifowaniem. Po uzupełnieniu ubytków i wbiciu ewentualnych wystających gwoździ, gdyż te utrudniać nam będą dalszą pracę, przyjdzie czas na szlifowanie renowacyjne, które zostawmy w rękach wykwalifikowanego specjalisty. Zanim to nastąpi, podłogę należy starannie odkurzyć, umyć i osuszyć, aby szpachla lub kit mogły bez problemu przylgnąć do uzupełnianej powierzchni. Oba materiały są niezwykle elastyczne. Szpachla, dzięki zawartej w niej mączce drzewnej, po zastygnięciu posiada właściwości zbliżone do drewna naturalnego. Kit natomiast można aplikować za pomocą kartusza nałożonego na pistolet, co ułatwia dotarcie w trudno dostępne lub bardzo wąskie miejsca.

parkiet po szlifowaniu renowacyjnym a przez lakierowaniemPrzygotowanie parkietu do procesu szlifowana należy rozpocząć od upewnienia się, czy szpachla lub kit dobrze wyschły, a na powierzchni nie ma śladów po wykonanych wcześniej czynnościach.

Teraz czas na szlifowanie, którym zajmie się specjalista. Szlifować można przy użyciu papierów ściernych, zaczynając od grubego ziarna, a kończąc na drobnym, lub cykliniarki, która zdecydowanie ułatwia i przyspiesza pracę. Szlifowanie ręczne wymaga czasu i sporej siły fizycznej. Dlatego fachowcy bardzo często korzystają ze szlifierki oscylacyjnej lub kątowej. Finalnie powierzchnia zostaje wypolerowana siatką ścierną i dobrze odpylona – opowiada ekspert firmy Kopp Paweł Goryl – Nieciuński. Po żmudnym wysiłku pora przejść do kolejnego etapu renowacji – lakierowania.

 Lakier – jak go aplikować?

W zależności od tego jak często użytkowane jest pomieszczenie mamy do wyboru kilka rodzajów lakieru. Wodorozcieńczalne najlepiej sprawdzają się w sypialniach, czyli pomieszczeniach o małym natężeniu ruchu. Alkidowo-uretanowe są lakierami odpornymi na uszkodzenia, stąd często znajdują zastosowanie np. w salach gimnastycznych. W wersji matowej mają także właściwości antypoślizgowe. Poliuretanowe sprawdzają się w pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu np. w przedpokoju. Są wytrzymałe, niepodatne na działanie chemikaliów i promieni UV, co sprawia że często znajdują zastosowanie w budynkach użyteczności publicznej. Jeśli mamy w domu parkiet z drewna egzotycznego musimy mieć się na baczności przy wyborze i aplikacji lakieru. Zawarte w niej substancje oleiste mogą utrudniać przyczepność lakieru do podłoża. Aby temu zapobiec, należy zastosować podkład, który sprawia również, że podłoga nie ciemnieje. Po wyborze odpowiedniego lakieru zastanówmy się nad tym, jak chcemy go aplikować. W tej kwestii pomóc może wałek malarski lub specjalne aplikatory. Warto również zadbać o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu – 15 - 25°C oraz wilgotność na poziomie 40 – 60%. Aby składniki lakieru dobrze się połączyły, wstrząśnijmy opakowaniem preparatu kilkakrotnie. Nakładamy 2-3 warstwy lakieru wzdłuż słojów, ale po pierwszej warstwie warto zmatowić lakier papierem drobnoziarnistym i usunąć pył ściereczką antystatyczną. W trakcie wysychania lakieru wietrzymy pomieszczenie i nie wchodzimy na lakierowaną podłogę do chwili całkowitego utwardzenia.

Do impregnacji, zamiast lakieru, można użyć również oleju. Różnica, oprócz sposobu nakładania, polega tym, że olej wnika w strukturę drewna i pozwala mu „oddychać”, chroniąc przed mikrouszkodzeniami. Nie stanowi jednak tak mocnego zabezpieczenia przed uszkodzeniami jak lakier. Wydobywa natomiast naturalne piękno drewna i odżywia je. Wybór preparatu należy oczywiście tylko do nas i jest odpowiedzią na nasze potrzeby. Udało się? Renowacja przebiegła pomyślnie?

odnowiony parkietO drewno należy dbać

Aby nie pozostawić podłogi samej sobie na kolejne miesiące bez żadnego zabezpieczenia powierzchni, proponujemy nałożyć środek do konserwacji już po 7 dniach od nałożenia lakieru. Pamiętajmy, że każdy materiał, z którego zrobiona jest podłoga jest inny. Inaczej odnawiamy parkiet drewniany, inaczej podłogę bambusową, a inaczej wielowarstwową, czy winylową. – zdradza specjalista firmy Kopp – Paweł Goryl - Nieciuński – Do każdego rodzaju dostosowane są środki pielęgnacyjne o różnym przeznaczeniu. Są zatem detergenty, mydła, oleje, akrylowe lub polimerowe powłoki zabezpieczające, czy preparaty do gruntownego czyszczenia. Aby podłoga służyła nam przez lata i wyglądała jak nowa – trzeba po prostu systematycznie o nią dbać. - dodaje.

Kolejne zabiegi pielęgnacyjne powtarzamy co pół roku lub częściej – w zależności od intensywności użytkowania. Co do pielęgnacji na co dzień, warto wiedzieć, że mycie nie powinno mieć miejsca zbyt często. W miarę możliwości ograniczajmy ilość wody i chemii aplikowanej na naszą podłogę. Odkurzamy i zamiatamy miękką szczotką przeznaczoną do parkietu.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Kopp

Polecamy Ci również

Zobacz także