Robot kuchenny jako element dekoracji w kuchni

0
Robot kuchenny
Dbajmy o sprzęt AGD, aby posłużył nam na lata.

Decydując się na zakup robota kuchennego oceniamy przede wszystkim jego przydatność i funkcjonalność. Tymczasem, kiedy urządzenie ma na stałe znaleźć miejsce na kuchennym blacie, powinno też dobrze komponować się z wystrojem wnętrza i stanowić jego uzupełnienie. Na szczęście na rynku nie brakuje robotów, które charakteryzują się różnorodnością funkcji użytkowych i ciekawym wzornictwem.

Polskie społeczeństwo jest coraz bardziej świadome i nie traktuje już przyrządzania zdrowych potraw we własnym domu jako przykrej konieczności. Gotowanie zaczyna być modne, a kuchnie przechodzą prawdziwe metamorfozy. Z ciasnych i ciemnych wnętrz, jeszcze całkiem niedawno skrywanych pieczołowicie przed gośćmi – zamieniają się w nowoczesne aneksy, w pełni otwarte na salony. Tego rodzaju aranżacje są na ogół bardzo efektowne, ale część kuchenna wymaga tu dopieszczenia w najmniejszych szczegółach. Także pod względem pozostającego na widoku sprzętu AGD.

Roboty kuchenne do zadań specjalnych i nie tylko…

Producenci sprzętu AGD doskonale zdają sobie sprawę z faktu, że dziś najlepiej sprzedają się urządzenia nie tylko praktyczne i pracujące efektywnie, ale też interesujące pod względem wzorniczym. Trendy w aranżacji przestrzeni mieszkalnych zmieniają się jednak przynajmniej jeden raz do roku. Zaś przy zakupie robota zakładamy przeważnie, że będzie on służył nam przynajmniej przez kilka lat. Jak zatem wybrać urządzenie, którego wzór i kolorystyka nie przestaną być modne wkrótce po dokonaniu zakupu? Otóż, najlepiej jest postawić na uniwersalizm i ponadczasowość. Bardzo ważne jest również dostosowanie designu robota do stylistyki, w jakiej urządzona jest nasza kuchnia. Pamiętajmy, że zarówno we wnętrzach nowoczesnych, jak i klasycznych dobrze prezentuje się uniwersalna stal szlachetna. Materiał ten można też jednocześnie z powodzeniem zestawiać z większością barw wykorzystanych podczas aranżacji kuchni. Zakup robota z obudową o bardzo intensywnym kolorze może być nieco ryzykowny. Postrzeganie takiej kolorystyki szybko ulega bowiem drastycznym zmianom. Oznacza to, że o ile np. jaskrawą czerwień uważa się aktualnie za prawdziwy hit, o tyle już w kolejnym sezonie grono jej zwolenników może być zdecydowanie mniejsze.

Dowiedz się: Dlaczego sprzęty AGD i RTV psują się coraz szybciej

Zawsze czysty i estetyczny robot kuchenny

Niektóre z oferowanych aktualnie robotów kuchennych mają wręcz nieograniczoną ilość funkcji. Stąd też jedno kompaktowe urządzenie jest w stanie  zastąpić wiele dotychczas używanych przez nas sprzętów. To duża wygoda, ale tylko pod warunkiem, że robot nie będzie sprawiał trudności z utrzymaniem go w należytym stanie. Warto zwracać uwagę na możliwość mycia poszczególnych elementów urządzenia w zmywarce, gdyż niedoczyszczone akcesoria kuchenne to zagrożenie dla naszego zdrowia i oszpecenie nawet najbardziej atrakcyjnej kuchni.

Przeczytaj: Kuchnia bezpieczna dla dziecka

Jednym z czynników, który także należy uwzględniać na etapie wyboru robota kuchennego jest materiał, z jakiego wykonano jego obudowę i całe oprzyrządowanie. Pamiętajmy, że tworzywo sztuczne po kontakcie z naturalnymi barwnikami znajdującymi się w żywności może ulegać przebarwieniom. Zatem roboty w obudowach plastikowych mogą stanowić dekorację kuchni tylko wtedy, gdy są nowe lub bardzo ostrożnie eksploatowane. W celu zapobiegnięcia powstaniu nieestetycznych plam na urządzeniu, należy je zaraz po użyciu przecierać wilgotną ściereczką. Dużo łatwiejsze w utrzymaniu w nienagannym stanie wizualnym są obudowy ze stali nierdzewnej. Takie roboty prezentują się też na ogół dużo bardziej imponująco. Zwłaszcza, gdy ich elementy dodatkowe (przystawki typu młynek, blender, itp.) zrobione są ze szkła.

Robot na odpowiednim miejscu w kuchni

Miejscem właściwym dla robota jest kuchenny blat. Urządzenia tego nie warto po każdorazowym użyciu chować do szafki, ponieważ wówczas prawdopodobnie nie będzie ono wykorzystywane zbyt często. Tymczasem, robot kuchenny ma być przecież naszym stałym pomocnikiem i dekoracją kuchni. Nowoczesne urządzenia są projektowane i wykonywane w taki sposób, by zajmowały jak najmniej cennej przestrzeni użytkowej i wyglądały reprezentacyjnie. Podczas dokonywania wyboru warto zwrócić  uwagę, czy w obudowie robota znajduje się pojemnik do przechowywania akcesoriów dodatkowych. Tego rodzaju rozwiązania są najbardziej praktyczne, ponieważ wszelkiego rodzaju ostrza, nakładki i przystawki można trzymać w jednym i tym samym miejscu. Dzięki temu nie gubią się one i zawsze mamy je pod ręką.

Na koniec należy przyznać, że producenci robotów dokładają wszelkich starań, aby zadowolić nawet najbardziej wybredne gusta użytkowników. Na rynku jest ogromny wybór robotów w obudowach wykonanych z tworzyw sztucznych (w najbardziej wymyślnych barwach) oraz urządzeń w oprawach metalowych (matowych i z połyskiem). Zróżnicowane są także ceny tych urządzeń. Najprostsze i jednocześnie o niezbyt wyszukanym wzornictwie kosztują kilkaset złotych. Za perfekcyjnie funkcjonalne i o designerskim wyglądzie trzeba zapłacić kilka tysięcy. Droższe sprzęty rzeczywiście mogą stanowić element dekoracji w naszych kuchniach.

Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Wojciech Lechowski

Polecamy Ci również

Zobacz także