Robot mopujący Braava od iRobot

Robot mopujący Braava od iRobot

Roboty mopujące Braava 320 oraz Braava 380 i 380T to kolejne roboty domowe z oferty firmy iRobot. Uzupełniają one gamę produktową oraz funkcjonalną marki, która do tej pory w Polsce zawierała roboty odkurzające iRobot Roomba, myjące podłogi Scooba oraz czyszczące rynny Looj.

robot mopujący Braava 320

iRobot Braava

iRobot Braava jest przeznaczony do czyszczenia powierzchni podłóg na mokro (tryb mopowanie) oraz na sucho (zamiatanie), a nawigacja NorthStar umożliwia dotarcie mu do każdego wolnego fragmentu podłogi. Od swoich sprzątających krewniaków odróżnia się kształtem, jak i sposobem poruszania. Korpus główny robota ma kształt zbliżony do kwadratu. To w nim kryje się „mózg” urządzenia, odpowiadający za poruszanie się oraz komunikację z autonomiczną kostką nawigującą NorthStar. Obsługę robota ułatwiają trzy przyciski – za ich pomocą urządzenie włącza się, a także wybiera tryb sprzątania – na mokro lub na sucho. Panel przedni w kształcie szerszego prostokąta posiada czujnik dotykowy oraz amortyzatory, dzięki którym robot delikatnie styka się ze ścianami czy meblami. To do niego mocowana jest za pomocą magnesów głowica czyszcząca, do której w łatwy sposób przyczepia się ściereczki czyszczące jednorazowe lub wielorazowe z mikrofibry. Ponieważ urządzenie jest wyposażone ciche silniki, a panel przedni delikatnie styka się z przeszkodami, praca robota jest wyjątkowo cicha i nie zakłóca codziennego funkcjonowania domowników.
Za orientację w terenie robotów mopujących Braava odpowiada zewnętrzna, autonomiczna kostka nawigująca NorthStar o kształcie zbliżonym do sześcianu (bok ok. 6,5 cm). Jej działanie można porównać do systemu GPS, który na bieżąco informuje robota o miejscach, w których już był, oraz o tych które należy jeszcze posprzątać, włącznie z przestrzeniami pod meblami.

robot myjący podłogi Braava 320

Cechy szczególne iRobotów Braava:

 • skutecznie czyszczą wszelkiego rodzaju podłogi twarde (terakota, drewno, laminat itp.) omijając powierzchnie z materiału (wykładziny, dywany itp.),
 • używają Kostki Nawigacyjnej NorthStar, dzięki której mapują pomieszczenie zapewniając efektywne sprzątanie całej jego powierzchni,
 • omijają dywany oraz wykrywają uskoki i schody, dzięki czemu z nich nie spadają,
 • mopują na mokro lub sucho przy użyciu ściereczek jedno- lub wielokrotnego użytku,
 • w razie konieczności przerwania pracy, robot wznowi sprzątanie w tym samym miejscu,
 • pracują w dwóch trybach:
  - tryb zamiatania (praca na sucho) - robot przeciera podłogę wzdłuż prostych, równolegle sąsiadujących ze sobą linii używając suchej ścierki, która efektywnie zbiera włosy, kurz i inne zabrudzenia.
  - tryb mopowania (praca na mokro) - używając wilgotnej ściereczki, robot porusza się w krótkich sekwencjach. Kreśląc „jodełkę” jedzie w jedną stronę, cofa się nieznacznie, aby wykonać ruch w drugą stronę. Braava powtarza ten ruch na ścieżce przebiegającej wzdłuż prostych, równoległych ze sobą linii. 

Braava 380 posiada dodatkowe funkcje:

 • głowica czyszcząca Pro-Clean, która posiada zbiornik na płyn myjący oraz dozownik pozwalający na równomiernie jego dawkowanie w całym cyklu sprzątania,
 • możliwość współpracy z wieloma Kostkami nawigacyjnymi NorthStar oraz nawigacji pomiędzy kilkoma z nich (Cube-to-Cube Navigation), aby posprzątać większe domy,
 • szybko ładująca się bateria, dzięki której Braava 380 jest gotowa do pracy po 4 godzinach,
 • na wyposażeniu modelu iRobota Braava 380T jest zewnętrzna Stacja Turboładowania, która umożliwia naładowanie robota w dwie godziny.

robot sprzątający Braava 380robot Braava 380 w stacji dokującej

Coraz lepsze produkty, coraz lepsza opieka

iRobot Corporation powstała w 1990 r., a swą działalność firma rozpoczęła od tworzenia produktów dla administracji państwowej. Po dwunastu latach działalności i nawiązaniu współpracy z innymi firmami, iRobot Corporation przeniósł zdobyte doświadczenia na innowacyjne produkty, które spowodowały prawdziwą rewolucję w sprzątaniu. Opracowane rozwiązania – czyli roboty sprzątające – to urządzenia z pogranicza AGD i IT, które wyręczają ludzi w uciążliwych obowiązkach i oszczędzają ich czas. Pierwszy na świecie robot odkurzający Roomba pojawił się w 2002 r., trzy lata później dołączył do niego robot myjący podłogi Scoomba, a po kolejnych dwóch latach, rodzina robotów sprzątających wzbogaciła się o pierwsze roboty czyszczące rynny Looj oraz myjące baseny Verro. W toku rozwoju iRobot Corporation nie tylko rozwijał swoje koncepcje, ale również dostrzegał to co najlepsze u konkurencji. Dlatego firma przejęła inną amerykańską spółkę – Evolution Robotics, nazwą dzięki czemu na rynek został wprowadzony iRobot Braava. Domowe iRoboty są w stanie kompleksowo zaopiekować się powierzchniami płaskimi w naszych domach – odkurzając je, myjąc i mopując.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: iRobot

Polecamy Ci również

Zobacz także