Roboty odkurzające iRobot Roomba

Roboty odkurzające iRobot Roomba

Sztuczna inteligencja czy roboty pracujące w domu dla wielu z nas ciągle wizja z filmów science-fiction. Jednak dzięki iRobotom ta wizja staje się codziennością.

robot odkurzający iRobot Roomba 770Amerykańska firma iRobot, od ponad 20 lat specjalizuje się w produkcji urządzeń, które wyręczają nas w trudnych, niebezpiecznych, czy po prostu nielubianych i niewdzięcznych pracach. Roboty tej firmy są dostępne w Polsce od 2004 r., za pośrednictwem wyłącznego importera, firmy DLF.

Pomimo że robotyka kojarzy się często z fantastyką naukową, odległą od codziennej rzeczywistości, roboty wkraczają w nasze życie i to często w formie znacznie bardziej pożytecznej od pokazywanej w popularnych filmach. Roboty przestają być postaciami z bajek, filmów, czy programów popularnonaukowych, prezentujących ich pracę np. przy liniach produkcyjnych, a stają się elementem codziennych prac. Wykonują nie tylko niebezpieczne czy wręcz niemożliwe do wykonania przez człowieka prace, takie jak rozbrajanie ładunków wybuchowych, oczyszczanie skażonych obszarów czy badanie terenów niedostępnych dla ludzi. Roboty mogą wyręczać nas w codziennych pracach, w dodatku wykonując je dokładniej niż ludzie. Do obowiązków, które można powierzyć robotowi należy też sprzątanie. Dzięki temu możemy cieszyć się wolnym czasem oraz... czystym i zdrowym mieszkaniem. Do takich urządzeń należą roboty odkurzające iRobot Roomba. Roboty te są dostępne w Polsce, a poziom czystości który zapewniają jest nie do osiągnięcia dla zwykłego odkurzacza. No i sprzątanie odbywa się bez naszego udziału, co dla wielu jest niebagatelną zaletą.
Skuteczność robotów odkurzających iRobot potwierdza ich sprzedaż – na świecie sprzedano ich ponad 7,5 mln sztuk.

Praca wszystkich modeli iRobota Roomba jest oparta na trzystopniowym systemie czyszczenia. Odkurzanie zaczyna się od ruchu spiralnego, a następnie robot, dzięki odpowiedniemu algorytmowi, czyści każdą powierzchnię centymetr po centymetrze. Pracę iRobota wspierają systemy, takie jak AWARE 6.0 czy iAdapt, które optymalizują jego pracę. Specjalne czujniki badają otoczenie 67 razy na sekundę, żeby dostosować pracę iRobota do istniejących warunków. Dzięki tym rozwiązaniom Roomba nie spada ze schodów, nie wkręca frędzli dywanów czy kabli i pokrywa czyszczoną powierzchnię w 98%. Robot jest wyposażony w zderzak z czujnikiem dotykowym, który sprawia, że dojeżdżając do mebli czy ściany robot zwalnia, aby delikatnie zetknąć się z przeszkodą oraz dokładnie czyścić powierzchnię wzdłuż lub wokół niej.
Innowacyjnym rozwiązaniem w iRobocie Roomba jest system Dirt Detect, który po wykryciu obszaru większego zabrudzenia intensyfikuje pracę na danej powierzchni. Dzięki płaskiej konstrukcji iRobot Roomba jest w stanie bez problemu wyczyścić również powierzchnie pod wszelkiego rodzaju meblami o prześwicie większym niż 9 cm. System autodiagnostyki informuje głosowo (również po polsku) o ewentualnych zakłócenia pracy robota, spowodowanych przez np. zablokowane koło. Po zakończonej pracy iRobot Roomba samoczynnie wraca do swojej stacji dokującej, aby przygotować się do kolejnego cyklu odkurzania.

iRoboty (począwszy od modelu 555) są też wyposażone w funkcję bieżącego programowania. Dzięki temu możemy zaprogramować pracę robota tak, żeby sprzątał podczas nieobecności domowników. Możliwość zaplanowania pracy mamy na 7 dni tygodnia, a obsługa robota ogranicza się do opróżniania zbiornika na zanieczyszczenia. 

Oceń artykuł
4,43 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także