Rodzaje farb do wnętrz

kolor ścian w mieszkaniuRemont mieszkania połączony jest na ogół z malowaniem. Ale ta czynność wymaga odpowiedniej pogody. Najkorzystniejsza jest pora sucha
z niezbyt częstymi opadami (eliminujemy niekorzystny wpływ wilgoci). Temperatura powinna wynosić 15–20°C.
Dobre warunki pracy to już połowa sukcesu.

Planując malowanie powinniśmy wybrać kolor farby, ustalić jej potrzebną ilość, a także rodzaj farby do określonych pomieszczeń. Jest to ważne, bo inne farby wybierzemy do kuchni, a inne do łazienki  lub pokoju. Odpowiednia farba powinna być trwała i nieszkodliwa dla zdrowia. Każda farba zawiera pigment, który daje kolor, spoiwo wiążące farbę z podłożem, i rozpuszczalnik, który ułatwia rozprowadzenie farby. Dokładnych informacji o składnikach farby należy szukać na opakowaniach. Są tam wzmianki o barwnikach, stabilizatorach, środkach  opóźniających lub przyspieszających schnięcie, itp. Zatem sprawdźmy jakie mamy rodzaje farb na rynku, jakie mają właściwości i zastosowanie. Farby dzielimy na wodne
i rozpuszczalnikowe.

kolor we wnętrzachFarby wodne

  • Farby emulsyjne /dyspersyjne/ to farby wodne, powszechnie stosowane do malowania wnętrz. Łatwo się rozprowadzają, szybko wysychają, nie emitując szkodliwych substancji dla zdrowia. Jedynie emitują  parę wodną, dzięki czemu ściana oddycha. Farby te są niepalne, trwałe, odporne na ścieranie i wilgoć. Można je zmywać  wodą z dodatkiem środków czyszczących.
    Po zakończeniu malowania zapach farb wodnych utrzymuje się średnio od dwóch do kilku dni. Wśród farb emulsyjnych  występuje podział ze względu na rodzaj spoiwa.
  • Spoiwem farby winylowych jest polichlorek winylu. Pomalowane nimi powierzchnie można zmywać, ale przy intensywnym szorowaniu farba zmywa się. Dlatego nie sprawdzi się w pomieszczeniach narażonych na częste zabrudzenia. Farba słabo przepuszcza parę wodną. Można ją stosować na cegłę, płytę gipsowo-kartonową, drewno i tynk.
  • Żywica akrylowa stanowi spoiwo farb akrylowych. Farby te są trwałe. Pomalowana nimi ściana"oddycha " i lepiej przepuszcza parę wodną niż winylowa.  Powierzchnie pomalowane farbami akrylowymi  można często zmywać. Farby te są odporne na czynniki chemiczne. Trzeba pamiętać, że połysk akryli odkrywa wszystkie nierówności pomalowanej powierzchni. Farby te kryją tynk, cegłę, drewno, beton, tapetę papierową, winylową i z włókna szklanego. Dostępne są również w wersji odpornej na grzyby oraz bakterie.
  • Farba lateksowa zawiera kauczuk. Te farby bardzo dobrze sprawdzą się w pomieszczeniach wilgotnych (kuchnia, łazienka). Można nimi malować nowe powierzchnie, a także wcześniej malowane już podłoża. Dobrze kryją płytę wiórową , płytę gipsowo – kartonową, MDF, beton, cegłę, tynk i drewno. W zależności od rodzaju, farba lateksowatworzy bardzo estetyczne, gładkie i  jednolite  powłoki matowe lub z połyskiem. Ma  krótki czas schnięcia , od 0,5 do dwóch godzin. Jest odporna na działanie promieni słonecznych. Wadą tej farby jest jej wysoka cena.
  • Rzadziej stosowane dzisiaj są farby klejowe. Spoiwem  tych farb są różne rodzaje klejów rozpuszczalnych w wodzie. Wprawdzie powierzchnia nimi pomalowana jest trwała i odporna na ścieranie, ale trudno ją  oczyścić w przypadku zabrudzenia. Farby klejowe nie nadają się do pomieszczeń, w których występuje wysoka wilgotność powietrza, gdyż wchłaniają one wilgoć z otoczenia czego konsekwencją jest rozwój  pleśni i grzybów.

Oceń artykuł
3,60 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także