Rodzaje saun

Każdy rodzaj sauny inaczej działa na nasz organizm. Sauny różnią się między sobą przede wszystkim temperaturą powietrza oraz jego wilgotnością.

Sana (fot. Saunland)Sauna sucha
Sauna sucha, zwana jest też fińską. Jest najbardziej drastyczna i dzisiaj najrzadziej stosowana. Osoba poddająca się kąpieli tą metodą jest od razu narażona na olbrzymi skok termiczny, gdyż temperatura wewnątrz łaźni wynosi około 100°C, a wilgotność powietrza jest na poziomie poniżej 10%. Skóra wysusza się natychmiast, a włosy zaczynają parzyć. Trzeba być prawdziwym fanatykiem, by wytrzymać w takich warunkach.

Sauna mokra
Jest o wiele przyjemniejsza od sauny suchej. W tego rodzaju łaźni, co pewien czas należy polewać kamienie umieszczone na szczycie pieca, co powoduje, że pomieszczenie wypełnia się gorącą parą. Kąpiel rozpoczyna się w 50°C, po czym - gdy organizm przyzwyczai się do nowych warunków - można zwiększyć temperaturę do 90°C, co odpowiada mniej więcej 10% wilgotności powietrza. Ten model nadaje się znakomicie dla rodzin z dziećmi, bowiem pociechy doskonale czują się na podłodze, gdzie nie jest tak gorąco, w przeciwieństwie do miejsc usytuowanych wyżej.

Sauna (fot. Saunland)Sauna parowa
Jest najnowszym wynalazkiem. Można w niej używać substancji zapachowych. Dzięki specjalnie skonstruowanemu piecowi otrzymuje się wysoką wilgotność bez potrzeby podnoszenia temperatury powyżej 65°C. Wilgotność powietrza wynosi około 50% - 70%, co powoduje, że w saunie tej można się bardzo spocić bez dyskomfortu spowodowanego bardzo wysoką temperaturą. Jeżeli do tego dodać, że na wzór rzymski w powietrzu unosi się zapach olejków eterycznych, to oczywiste jest, że sauna parowa ma przed sobą największą przyszłość.

Łaźnia parowa
Jest dość często mylona z sauną parową. W łaźni parowej panuje nieco niższa temperatura jak w saunie o tej samej nazwie, lecz wyższa wilgotność powietrza, która przez cały czas utrzymuje się na poziomie 100%.
W pomieszczeniu, w którym ściany i sufit są wyłożone drewnem, niewskazana jest wilgotność powietrza większa niż 70% i dlatego łaźnie parowe są zwykle budowane ze szkła, tworzyw sztucznych, czy też wykładane glazurą i terakotą.

Oceń artykuł
4,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Adam Sauna

Zdjęcia: Saunland/Tylo / Koperfarm

Polecamy Ci również

Zobacz także