Rodzaje tapet

Rodzaje tapet

Oferta tapet dostępna na rynku jest tak bogata, że każdy może wybrać wzór i kolor według swojego gustu, odpowiedni dla różnych pomieszczeń.

tapeta ścienna W latach 70. i 80. ubiegłego wieku tapety często pojawiały się na ścianach nie z wyboru, a z konieczności – był to bowiem jeden z nielicznych dostępnych materiałów wykończeniowych, dostępny tylko
w kilku burych i kremowych kolorach. W ostatnim czasie tapety
w polskich wnętrzach nie były zbyt popularne. Dziś tapety nie tylko dekorują ściany. Tworzą całe wnętrza, nadając im charakter.
W sklepach znajdziemy tysiące wzorów, gatunków i wyszukanych faktur tapet. Wybór powinien jednak być rozważny i uzależniony od rodzaju ścian oraz pomieszczenia. Inną tapetę zastosujemy w pokoju dziennym, inną w łazience.

W salonie i sypialni
Tapety papierowe
– najmniej wytrzymały, za to najtańszy rodzaj tapet. Warto je stosować tylko w pomieszczeniach o gładkich, suchych ścianach. Jakikolwiek ślad wilgoci natychmiast odbija się na tapecie, zatem w praktyce znajdą zastosowanie tylko w salonie. Położenie tego typu tapety nie ma sensu np. w przedpokoju – nie jest bowiem ścieralna.
Tapety akrylowe – czyli tapety papierowe wzmocnione warstwą akrylową. Dobre na ściany niezbyt intensywnie eksploatowanych pomieszczeń, zatem sprawdzą się np. w sypialni. Są mało wytrzymałe, nie nadają się do mycia i bardzo łatwo zostają na nich ślady.
Tapety z włókna szklanego – niezwykle trwałe, stanowią świetny kamuflaż dla nierównych ścian. Nadają wnętrzu powiew oryginalności. Gdy się znudzą, można je pomalować. Są dosyć drogie –
ok. 60 zł za rolkę, podczas, gdy tapety papierowe – ok. 15 zł.
Tapety tekstylne – zapewniają luksusowe wykończenie wnętrza. Wierzchnia warstwa tapet tego typu pokryta jest bawełną, lnem, jedwabiem lub wełną. Idealne do stylowych sypialni i salonów, pod warunkiem, że dysponujemy sporym budżetem. To jeden z najdroższych rodzajów tapet.
Tapety typu japońskiego – tapety w postaci suchego proszku. Tapetę nakłada się na ścianę podobnie, jak tynk, po rozrobieniu z odpowiednią ilością wody. Układanie takiej tapety wymaga wprawy i dużego nakładu pracy, jednak efekty dekoracyjne są warte wysiłku.

kolorowa tapeta tapeta na ścianę

W pokoju dziecięcym
Tapety winylowe
– co najważniejsze w pokoju dziecięcym, są zmywalne. Ponadto bardzo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia. Zdają egzamin również w jadalni i kuchni. Niestety, są dość drogie.
Tapety PVC – najdroższe, jednak najtrwalsze z wszystkich tapet. Dziecko może po nich swobodnie rysować kredkami czy brudzić jedzeniem. By zlikwidować ślady zabawy, wystarczy trochę ciepłej wody z mydłem.
Fototapety – oprócz możliwości osiągnięcia ciekawych efektów dekoracyjnych, fototapety mają tę zaletę, że są bardzo wytrzymałe, odporne na uszkodzenia i zmywalne.

W kuchni i łazience
Tapety korkowe – odporne na wilgoć, zatem doskonałe do pomieszczeń w których często leje się woda. Mają ponadto właściwość wygłuszania ścian. Dzięki nim łatwo odizolować łazienkę od reszty mieszkania i zapewnić wrażenie przytulności. Położone na kuchennych ścianach zatrzymają odgłosy gotowania wewnątrz pomieszczenia. Do kupienia w rożnych kolorach i strukturach, co pozwala uzyskać ciekawe efekty dekoracyjne. 


fototapeta fototapeta do kychni

tapeta w kwiaty tapeta w pionowe pasy

Tapety typu Rauhfazer – rodzaj tapet papierowych z dodatkiem wiórków drewnianych. Ich faktura przypomina rozsypane ziarna zbóż. Znakomicie nadają się do krycia nierówności ścian. To jedne
z najtrwalszych tapet, odporne na wilgoć, środki chemiczne, otarcia i zarysowania. Tapety można wielokrotnie malować wedle uznania. Ich wadą jest cena – od 80 zł za rolkę wzwyż.

Oceń artykuł
4,40 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Karina Trzcińska

Zdjęcia: Decodore, Praktiker, Artofwall

Polecamy Ci również

Zobacz także