Rodzaje żarówek

diody świecąceObecnie na rynku znajduje się bardzo wiele rodzajów źródeł światła. Jeszcze więcej jest ich potocznych nazw. Żarówki, świetlówki, jarzeniówki,  halogeny, lampy wyładowcze... Czasami trudno ocenić, co oznacza taka nazwa.

Podstawowy podział źródeł światła wynika ze sposobu, w jaki wywoływany jest promień światła. Niezależnie od coraz nowocześniejszych rozwiązań, źródła światła dzielimy na:

  • żarówki (lampy żarowe): źródłem światła jest rozgrzany żarnik (cienki metalowy drut), żarzący się w szklanej bańce próżniowej bądź wypełnionej odpowiednim gazem (np. szlachetnym) lub ich mieszaniną;
  • lampy wyładowcze: źródłem światła są wyładowania elektryczne zachodzące w odpowiednich mieszaninach gazów;
  • diody świecące (elektroluminescencyjne, LED): źródłem światła są zjawiska na poziomie atomu zachodzące w półprzewodnikach (elektroluminescencja).

żarówkaŻarówki
Są to najstarsze i najbardziej popularne źródła światła. Ich działanie jest możliwe dzięki rozgrzewaniu do wysokiej temperatury żarnika (odpowiednio skręconego cienkiego drutu metalowego), który emituje ciepło i światło. Tradycyjne żarówki wykonane są jako lampy próżniowe, dając przyjemne dla oka "ciepłe" światło. Ich trwałość określa się na ok. 1000 godzin pracy.

Lampy wyładowcze

Lampy wyładowcze znajdują zastosowanie tam, gdzie wymagana jest trwałość i wysoki strumień świetlny: na wystawach i ekspozycjach, na stadionach i w halach sportowych, do oświetlania szklarni i oranżerii, do oświetlenia hal przemysłowych oraz do oświetlenia zewnętrznego.


Lampy rtęciowe
W stosunku do żarówek świetlówki zużywają znacznie mniej energii i są bardziej trwałe: średnio świetlówka zużywa ok. 20% energii potrzebnej dla porównywalnej żarówki i pracuje przez ok. 12 000 godzin (żarówka: ok. 1 000 godzin). Świetlówki znajdują zastosowanie w miejscach oświetlanych przez oświetlenie sztuczne: biura, hale, wystawy, zakłady przemysłowe, szpitale, oświetlenie zewnętrzne; ogólnie rzecz biorąc tam, gdzie potrzebna jest duża "ilość" światła. W sprzedaży są także świetlówki kompaktowe: są zminiaturyzowane, co pozwala stosować je
do różnorodnych opraw oświetleniowych.

Lampy sodowe niskoprężne i wysokoprężne
Charakter promieniowania sodu sprawia, że lampy sodowe osiągają wyjątkowo wysoką skuteczność świetlną (lampy sodowe wysokoprężne mają tę skuteczność najwyższą wśród wysokoprężnych lamp wyładowczych). Są bardzo trwałe, znajdują zastosowanie jako ekonomiczne źródła światła do oświetlenia ogólnego (rozróżnianie barw).

Taśma LED


Diody (LED)
Obecnie diody stosowane są głównie jako oświetlenie awaryjne i sygnalizacyjne, w oprawach oświetlenia miejscowego w autobusach lub samolotach oraz jako oświetlenia akcentujące
(w oprawach ogrodowych, akcentujących stopnie schodów, w oprawach do półek i szafek oraz oprawy z kolorowymi efektami świetlnymi).
Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Zdjęcia: FDS System

Polecamy Ci również

Zobacz także