Rośliny akwariowe dla początkujących

8
Rośliny akwariowe
Rośliny to ozdoba każdego akwarium.

Zakładając akwarium powinniśmy pamiętać o roślinach akwariowych. To nie tylko dekoracja – rośliny spełniają wiele pożytecznych funkcji.

Rośliny akwariowe
Przede wszystkim rośliny są pomocne w tworzeniu ekosystemu akwarium. Hamują rozrost glonów, służą jako miejsce rozwoju pożytecznych bakterii, pochłaniają toksyny. Ponadto dają schronienie rybom i dla większości gatunków – są elementem „naturalnego” krajobrazu Rośliny akwariowe w dzień pochłaniają dwutlenek węgla i produkują tlen. Niestety w nocy ten proces postępuje w przeciwnym kierunku i rośliny pochłaniają tlen – jeśli zasadzimy zbyt dużo roślin lub nadmiernie się rozrosną – mogą pochłaniać zbyt dużo tlenu, którego będzie brakować rybom. Prostym rozwiązaniem jest usunięcie części roślin, albo włączenie na noc napowietrzacza. Rośliny akwariowe mogą służyć też jako źródło pożywienia dla niektórych ryb, jednak wtedy nie będą wyglądały zbyt atrakcyjnie.

Jakie rośliny do akwarium?

Wyniki

Rośliny powinniśmy kupować ukorzenione i zdrowe – bez żadnych uszkodzeń, czy przebarwień na liściach i łodygach, nie powinny też być pokryte glonami. Najlepiej kupować rośliny, które rosły w podłożu – łatwiej się aklimatyzują. Rośliny akwariowe sadzi się tak, żeby korzenie były zasłonięte, ale nasada łodygi – lekko widoczna. Oczywiście nie dotyczy to roślin pływających.
Ogólną zasadą jest, aby największe rośliny sadzić z tyłu akwarium, a kolejne – mniejsze – bliżej jego przodu. Akwarium wydaje się wtedy bardziej przestronne, a rośliny nie zasłaniają się nawzajem i można wszystkie podziwiać.

To Cię zainteresuje: Ślimaki w akwarium słodkowodnym

Rośliny akwariowe dla początkujących
Jako rośliny dla początkujących, polecanych jest kilka gatunków.
Anubias Bartera (Anubias barteri) – roślina występuje w wielu odmianach. Charakteryzują się ciemnozielonymi, najczęściej sercowatymi liśćmi. Roślina jest niska i wolno rosnąca, ale wytrzymała. Najodpowiedniejsza dla nich jest miękka lub niezbyt twarda woda (pH 6-7,8) o temperaturze 20-26°C. Anubias może być zasadzony w podłożu lub przywiązany do elementów dekoracji.
Moczarka (Elodea, syn. Egeria) – występuje w kilku odmianach (kanadyjska, ozdobna, kędzierzawa, argentyńska). Ma dekoracyjne drobne, podłużne liście, ułożone w okółkach na łodydze. Bardzo dobrze rośnie w akwariach o zimnej i twardej wodzie. Może być sadzona w podłożu lub występować jako roślina pływająca. Łatwo się rozmnaża z obciętych pędów.
Nurzaniec (Vallisneria) – w szczególności nurzaniec śrubowy (Vallisneria spirali) – nie ma określonych wymagań co do twardości i odczynu wody, a znosi temperaturę w zakresie 18-28°C. Rośnie i rozrasta się szybko, rozmnażając się przez kłącza. Jego szablaste liście mogą być proste lub skręcone, a dorastają do 30-50 cm.
Żabienica szerokolistna (Echinodorus latifolius) – na bardzo krótkich łodyżkach, zebranych w rozetę, wyrastają długie, lancetowate liście. Roślina nie ma dużych wymagań, choć preferuje wodę o temperaturze 25-28°C. Może rosnąć w dobrze oświetlonym akwarium – wytwarza wtedy gęste liście średniej długości. Jeśli roślina ma za mało światła – jej liście stają się bardziej wydłużone. Żabienicę można sadzić w środkowej lub przedniej części akwarium.

Zobacz: Pleśniawka ryb

Oceń artykuł
3,69 / 13 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także