Rozmiary płytek ceramicznych

Rozmiary płytek ceramicznych

małe płytki ścienne

Decydując się na płytki ceramiczne, najczęściej najpierw zwracamy uwagę na ich wzór i kolorystykę. Potem myślimy o ich przeznaczeniu i odpowiednio dobranych parametrach technicznych. *

Rzadko zdajemy sobie sprawę z faktu, iż ogromne znaczenie przy wyborze płytek ma ich format i jego dopasowanie do konkretnego pomieszczenia. To dzięki niemu możemy oryginalnie zaaranżować wnętrze, optycznie je powiększyć lub podkreślić jego atuty.

Małe…

Rozpoczynamy już od naprawdę niewielkich płytek: 10x10 cm. Ich niewątpliwym atutem jest oczywiście bogactwo i różnorodność – w kolekcjach znaleźć możemy wiele kolorów, struktur i dekoracji. Każde
z tych małych dzieł sztuki możemy ze sobą dowolnie łączyć, tworząc na ścianie rozmaite obrazy – wyraziste, kolorowe, albo spokojne, ożywione jedynie delikatną strukturą lub szklaną dekoracją. Niepodważalna korzyść wynikająca z zastosowania płytek o tak małym formacie to ich niepowtarzalny wygląd, przypominający mozaikę. Przykładem tego typu dekoracyjnych, małych płytek mogą być kolekcje Ton, Toccata, Vermilia, czy też Oxicer z oferty marki Paradyż.
Płytki o tak małych formatach pasują w zasadzie do każdego pomieszczenia – nie wpływają na jego optyczne pomniejszenie, czy powiększenie. Dlatego, można stworzyć z nich ciekawe wnętrze łazienki, czy przedpokoju, zaaranżować przestrzeń kuchenną między szafkami a blatem, a także zastosować je do niestandardowej dekoracji salonu – jednej z jego ścian, czy też półek.   

płytki ścienneWiększe…

Dla tych, którzy wolą nieco bardziej tradycyjne podejście, przygotowane zostały płytki ceramiczne
w większych, standardowych formatach. Najpopularniejsze z nich to: 25x40, 35x40, 20x60, czy 30x60. Tego typu formaty świetnie wyglądają na ścianie, ale również na podłodze, zwłaszcza uzupełnione odpowiednio dobranymi dekoracjami. Ciężko mówić obecnie o przeznaczeniu płytek do konkretnego pomieszczenia – kolekcje stają się coraz bardziej uniwersalne. Kolekcje łazienkowe zazwyczaj tworzą odpowiednio dobrane zestawy płytek ściennych i podłogowych. Uniwersalne, łatwe do aranżacji formaty i wzory znaleźć można m.in.
w najnowszych kolekcjach marki Paradyż w formacie 20x60, np. Abrila/Purio, czy Yoshioka/Purio.
Zaletą standardowych formatów jest to, że łatwo można dobrać do nich dekoracje, nawet z innych kolekcji. Poza tym, standardem staje się teraz tworzenie kolekcji modularnych, w których dany wzór płytki dostępny jest w kilku formatach, które można ze sobą swobodnie łączyć. W ten sposób, przy użyciu jednej kolekcji tworzyć można ciekawe i zróżnicowane pod względem formatów i typów powierzchni płaszczyzny. Jest to łatwy sposób na przełamanie jednorodnego wzoru podłogi lub ściany.  

duże płytki
płytki do łazienki
ściana w łazience
płytki ścienne
płytki w łazience
płytki w salonie
ściana w salonie pokryta płytkami
płytki łazienkowe

Największe!

W ofercie dostępne są również coraz częściej tzw. wielkoformatowe płytki ceramiczne. Najczęściej spotkać można wśród nich płytki podłogowe, w formatach zaczynających się od 60x60 cm., tak jak
w kolekcjach Masto, Mistral, czy Magnifique (wszystkie marki Paradyż). Poza tym występują formaty 45x90, np. w kolekcjach Taranto, czy Arkesia z marki Paradyż. Oprócz tego spotkać można również formaty mniej standardowe, takie jak 32,5x98,5, czy 65,5x98,5 (z kolekcji Affron). Takie płytki mają bardzo wiele zalet, ale chyba największą jest możliwość stworzenia z nich pięknej, jednorodnej powierzchni, na której nie widać żadnych przerw i spoin, spowodowanych między innymi fugowaniem.
Takie płytki najlepiej prezentować się będą na dużych powierzchniach, np. w salonach, ale również ładnie podkreślą i optycznie powiększą małe przestrzenie. Dodatkowo, można zastosować płytki
z tej samej kolekcji, ale o różnych powierzchniach, np. matową i polerowaną. W ciekawy sposób urozmaici to wystrój danego pomieszczenia, a także sprawi, że nabierze niepowtarzalnego charakteru.
Obecnie, oferta płytek ceramicznych jest coraz większa. Wybierać możemy zarówno spośród wielu kolorów i typów powierzchni, jak i formatów, co daje nam ogromne duże pole do popisu przy aranżowaniu wnętrz. Możemy je np. optycznie powiększyć (przede wszystkim dzięki płytkom wielkoformatowym), jak również ciekawie dekorować (przy użyciu małych płytek ceramicznych, np. 10x10). Odpowiedni dobór formatu płytek i ich dopasowanie do pomieszczenia nada mu odpowiedniego wyrazu i niepowtarzalnego charakteru. 

 

*Artykuł sponsorowany

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Paradyż

Polecamy Ci również

Zobacz także