Rynek pierwotny czy wtórny?

Wszyscy ludzie marzą o tym, żeby mieć własne cztery kąty. W momencie, gdy decydujemy się na zakup mieszkania musimy przede wszystkim podjąć decyzję czy ma ono pochodzić z rynku wtórnego czy pierwotnego. Dokonując tego wyboru powinniśmy rozważyć wszystkie kwestie związane z nieruchomościami.

Gdzie szukać?
Możliwości jest kilka. Możemy szukać ogłoszeń w Internecie, skorzystać z pomocy biura nieruchomości lub kontaktować się bezpośrednio z deweloperami. Dobrym rozwiązaniem jest również odwiedzenie targów mieszkaniowych, gdzie w jednym miejscu można zapoznać się z ofertami wielu firm.

klucze do mieszkaniamieszkanie w bloku

Lokalizacja
Rozpoczynając poszukiwania warto zastanowić się, w której części miasta chcielibyśmy zamieszkać. Jedni będą preferować ścisłe centrum, inni obrzeża miasta, a część osób będzie upierała się przy swojej ulubionej dzielnicy. Przy wyborze lokalizacji ważne jest sprawdzenie jak skomunikowany jest ten rejon tak, żeby później dojazd do pracy, na uczelnię, czy z dziećmi do szkoły nie był uciążliwy. Istotne jest sąsiedztwo lokali użytkowych takich jak sklepy, przychodnie, apteki, szkoły, przedszkola, poczty. Powinniśmy również sprawdzić czy w najbliższej okolicy znajdują się drogi szybkiego ruchu, lotniska bądź fabryki, które mogą wpływać na zwiększenie hałasu. Jeśli komuś zależy na lokalizacji w centrum to najszerszą ofertę mieszkań znajdzie na rynku wtórnym. Nowe projekty stanowią tam tylko niewielki procent oferty skierowanej do zamożnych klientów. Obecnie deweloperzy najczęściej stawiają na nowe lokalizacje poza ścisłym centrum, gdzie mogą dowolnie zagospodarować przestrzeń, dbając nie tylko o budynki mieszkalne, ale także o tereny zielone oraz place zabaw dla dzieci.

Cena
Koszt metra kwadratowego jest bardzo ważnym czynnikiem uwzględnianym przy zakupie własnego M. Może zdarzyć się tak, że to właśnie cena okaże się ważniejsza od lokalizacji. Mieszkania w centrum będą zdecydowanie droższe. Od wieków posiadanie nieruchomości w centrum miasta kojarzyło się z majętnością. Lokale w centrum zazwyczaj cechują się wyższym standardem, ale również wieloma ograniczeniami związanymi z ich realizacją, co dodatkowo winduje cenę.

Metraż
Przy wyborze mieszkania z rynku pierwotnego łatwiej wybrać mieszkanie o pożądanym przez nas metrażu. Deweloperzy dostosowując swoje oferty postawili na budowanie mieszkań o różnych powierzchniach i układach. Największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania dwu- i trzypokojowe. Popularne metraże to około 40 metrów kwadratowych.

Funkcjonalność
W dzisiejszych czasach poszukujemy mieszkań przede wszystkim funkcjonalnych. Każdy chce żeby jego mieszkanie wyglądało dokładnie tak jak sobie wymarzył. Zakup nieruchomości od dewelopera w dużej mierze umożliwia takie dopasowanie. Firmy stawiają na budowanie według nowoczesnych projektów. Już w czasie budowy nabywca może poprosić o zmianę umiejscowienia ścian. Przy mieszkaniach z rynku wtórnego wiąże się to z remontem.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?
W przypadku rynku wtórnego powinniśmy sprawdzić stan techniczny danego mieszkania oraz całego budynku, kompletność dokumentacji, stan prawny nieruchomości, stan finansowy wspólnoty czy też spółdzielni mieszkaniowej, czy lokal nie ma zadłużeń wśród dostawców mediów, czy nie toczy się egzekucja z nim związana. Przy mieszkaniach z rynku pierwotnego przede wszystkim należy sprawdzić dewelopera. Klienci sprawdzają renomę i kondycję finansową dewelopera, prawa własnościowe do gruntu, na którym powstała lub powstaje nieruchomość, pozwolenia na budowę, a później użytkowanie. Młodych ludzi interesują również sąsiedzi. Nowopowstające osiedla zazwyczaj zamieszkiwane są przez osoby w młodszym wieku, które dopiero nabyły swoje pierwsze mieszkanie.

Podsumowanie
Nie można jednoznacznie powiedzieć, które mieszkania są lepsze i bardziej korzystne przy zakupie. Zarówno nieruchomości z rynku pierwotnego, jak i wtórnego mają swoich zwolenników. Wszystko zależy od naszych indywidualnych gustów i potrzeb. Dlatego wybierając własne M dokładnie rozważmy wszystkie za i przeciw.

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Wawel Service

Polecamy Ci również

Zobacz także