Salon bez przeszkód

Gdzie najlepiej go zaplanować? Jaki powinien być? Jak go wyposażyć? Kilka rad na "udany pokój dzienny", w którym spędzamy  dużo czasu oglądając telewizję, słuchając muzyki. Starannie przemyślana aranżacja tego miejsca wpłynie na jego funkcjonalność.

Salon powinien być największym pomieszczeniem w domu. Na jego dużej powierzchni bez trudu będziemy mogli  wydzielić miejsce do wypoczynku i miejsce na jadalnię, bowiem standardem dzisiaj jest łączenie salonu z jadalnią. Taki plan wymaga ustawienia w pomieszczeniu dwóch kompletów mebli. Jeden komplet to wypoczynek: kanapa, fotele, niski stolik; drugi komplet to stół i krzesła. Ten drugi najlepiej umieścić  jak najbliżej kuchni, wtedy wszystkie czynności związane z podawaniem posiłków nie będą wymagały wędrówek przez cały pokój.

Jak to wygląda w praktyce?
Duży stół na 6 osób powinien stać na powierzchni kwadratu o wymiarach 300x300cm. Miejsce na wypoczynek z dwuosobową kanapą o szerokości do 180 cm, plus dwa fotele o przybliżonych wymiarach 90x70 cm, plus nieduży stolik – wymagają powierzchni o wymiarach ok 200x300 cm.
Tak więc proponowana ilość mebli  wymaga konkretnej przestrzeni, jeśli takiej nie mamy zrezygnujmy z czegoś. Utrudnione poruszanie się po pokoju, przeciskanie się między meblami, bardzo szybko okaże się nie do zniesienia.

Istotną kwestią w planowaniu salonu jest podłoga

We wspomnianej - części jadalnej - możemy położyć praktyczną terakotę, wygodną w utrzymaniu czystości. W części wypoczynkowej podłogę możemy wyłożyć panelami, położyć parkiet czy mozaikę, itd. Niedaleko wypoczynku zaplanujmy miejsce na "meblościankę", w której nie zabraknie miejsca na telewizor, sprzęt grający, książki, czasopisma.
Do wnętrza wybierzmy kolory, w których czujemy się dobrze i, które sprzyjają relaksowi. Zadbajmy o dodatki – światło, rośliny, drobne dekoracje. Bez nich wnętrze będzie surowe i ubogie. Z drugiej strony pamiętajmy by nie przesadzić zbytnio z ilością dodatków i dekoracji na ścianach. Subtelne  i skromne wnętrze, ale urządzone ze smakiem będzie bardziej funkcjonalne i praktyczne.

Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Joanna Bogumił

Zdjęcia: vendoluzes.com, homeklondike.com

Polecamy Ci również

Zobacz także