Salon kąpielowy czy łazienka?

Dorota Tarczewska

Dorota Tarczewska, architekt wnętrz.

Jeśli dysponujemy dużą łazienką i chcemy zagospodarować ją w ciekawy sposób – urządźmy pokój kąpielowy. Zyskamy wtedy miejsce służące higienie i świetny kącik wypoczynkowy.

Czym jest salon kąpielowy?
Przy podjęciu dobrej decyzji znacząca będzie wielkość pomieszczenia, które chcemy urządzić. Dużą łazienkę bez trudu zaaranżujemy na pokój kąpielowy, mniejszą możemy połączyć z sypialnią i stworzyć miejsce do odpoczynku. Salon kąpielowy ma cechy miniwellness, minispa. Musi mieć  przestrzeń, żeby było dużo światła i powietrza w środku. To wszystko po to, aby ceramika i armatura nie były stłoczone. Poza wyposażeniem typowym dla łazienki – pisuaru, bidetu, podwójnej umywalki, prysznica czy wanny, w salonie kąpielowym znajdźmy miejsce na toaletkę i fotel. Taka aranżacja będzie sprzyjała relaksowi i pozwoli na stworzenie kącika idealnego do wypoczynku.

aranżacja łazienkiNastrój
W salonach kąpielowych możemy skupić się na wystroju, zastosować dyskretne oświetlenie, wprowadzić nastrojowe i relaksacyjne sceny świetlne. Bawmy się z różnymi dekoracjami: spróbujmy wpleść wyroby z drewna, kamienia, szkła, a także kamyczki pod szkłem, czy duże donice. Uroku wnętrzu dodadzą też bibeloty, kwiaty i obrazy.

Łazienka w sypialni – obawy
Łączenie łazienki z sypialnią jest powszechnym trendem w Europie, natomiast w Polsce dopiero raczkującym. Wciąż obawiamy się takiego rozwiązania ze względów akustycznych, wentylacyjnych i intymnych. Myślimy, że wilgoć uchodząca z części łazienkowej spowoduje szkody w sypialni. Nic z tych rzeczy. Wystarczy dobrać odpowiednią wentylację. Dzisiejsze systemy wentylacyjne i izolacyjne są znakomite. W łazience spędzamy niewielką część dnia i pomieszczenie prawidłowo wentylowane daje gwarancję, że para i wilgoć, które w ciągu dnia ulatniają się w łazience, będą absorbowane.

Lekkie odgradzanie
To, czy zdecydujemy się na połączenie łazienki z sypialnią, zależy tak naprawdę od naszego stylu życia. Młode małżeństwo bez dzieci tworzące dla siebie luksusowy apartament nie widzi zwykle problemu w takim połączeniu. Jeśli z łazienki korzystają dzieci warto pomyśleć o odgrodzeniu. Architekci wnętrz rekomendują zastosowanie przesuwnej szklanej ściany, a jeśli zapragniemy jeszcze większej intymności, ściana może być piaskowana. Szkło nie tylko przesłoni strefy, ale wyciszy nieco część łazienki. Można też wprowadzić ściankę działową, żeby z dwóch stron pojawiły się przejścia. Umiejscowienie łóżka tyłem do wanny zrobi miejsce na pozostałe wyposażenie łazienki. Łazienka włączona w sypialnię powiększa nam zdecydowanie powierzchnię sypialni i daje poczucie jeszcze większego komfortu.

Dwa w jednym
Decydując się na pokój kąpielowy, zyskujemy nie tylko komfort i wygodę, ale także całkiem nowy sposób wykorzystania łazienki. Odpowiednio zaaranżowane wnętrze i duża, jasna przestrzeń sprawią, że już samo przebywanie w salonie kąpielowym pozwoli nam czuć się lekko i świeżo.

Oceń artykuł
4,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Park Handlowy Bielany

Polecamy Ci również

Zobacz także