Salon - serce domu

Salon - serce domu

Salon to najbardziej reprezentacyjna część mieszkania. Tu przyjmujemy gości, odpoczywamy i spędzamy najwięcej czasu.

Architekci na ogół proponują typowe rozwiązania: widzą to miejsce, jako pełne otwartej przestrzeni. Projektują w nim jedynie strefę wypoczynkową z telewizorem i sprzętem grającym.

Współczesne salony stają się jadalniami i salami kinowymi. Wyposażenie ograniczone do wypoczynku, telewizora i szafki RTV nie pozostawia złudzeń – nowe salony zabijają życie twórcze, rodzinne i towarzyskie. Najczęściej jednak salon musi pełnić dodatkowe funkcje. Gdy miejsca w domu jest niewiele, staje się jednocześnie pokojem gościnnym, wypoczynkowym, biblioteką.

Salon to miejsce spotkań całej rodziny. Miejsce wspólnego odrabiania lekcji, gry rodzinne, czytanie książek i prasy, miejsce relaksu muzycznego, spotkań towarzyskich lub oddawania się swojemu hobby. Dlatego też w salonie nie powinno zabraknąć stołu z wygodnymi krzesłami, miejsca na przechowywanie gier planszowych i innych rekwizytów do gier i zabaw, biblioteczki z książkami, pamiątkami rodzinnymi, albumami z

aranżacja salonu
djęć, czasopismami i gazetami. Powinno się również znaleźć miejsce na bogatą kolekcję płyt muzycznych, filmów, gier lub książek. Należy zastanowić się czy wystarczy nam tradycyjny regał czy też lepsza będzie odpowiednia wnęka na pojemną szafę? Jeśli salon ma być jednocześnie jadalnią, trzeba mieć pod ręką obrusy, naczynia stołowe, barek. Najlepiej aby wszystko było w jednym miejscu, np. w wygodnym schowku. W salonie powinno być też miejsce na dużą komodę lub szafę.

Aby kwitło życie towarzyskie, gospodarze powinni być gotowi do przyjęcia gości, dlatego czasem lepiej odgrodzić otwarty salon od kuchni czy przedpokoju. Wówczas najlepszym rozwiązaniem będą podwieszane drzwi przejściowe.

Oceń artykuł
4,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Joanna Szot

Źródło: INDECO

Polecamy Ci również

Zobacz także