Salon w stylu indiańskim

Kultura rdzennych ludów Ameryki jest niezwykle fascynująca, bogata i kolorowa, dlatego stanowi wspaniałą inspirację dla projektantów wnętrz. W przestrzeni mieszkalnej coraz częściej pojawiają się etniczne desenie, naturalne dekoracje, amulety oraz pióropusze. I dobrze, bo indiański styl to ukłon w stronę przyrody, tym samym wpisuje się w trend ekologiczny. A życie w zgodzie z naturą jest nie tylko modne, ale bardzo potrzebne!

Tematy kojarzone z plemionami Indian doskonale sprawdzają się w przestronnych wnętrzach, takich jak salon. Są gustowne, delikatne, wyważone, lecz bardzo interesujące. Warto wykorzystać je choć w dodatkach.

Naturalność przede wszystkim

Rdzenni mieszkańcy Ziemi żyli w zgodzie z naturą. Czcili ją i korzystali z jej dóbr. Jedna ze staroindiańskich mądrości mówi, że „Indianin należy do ziemi, czy mieszka w lasach, na równinach, w pueblach czy na wzgórzach. Jest nieodłączną częścią krajobrazu. (…) Wyrósł on tak naturalnie jak dziki słonecznik i przynależy do ziemi podobnie jak bizon”. Silne przywiązanie do przyrody odzwierciedla styl życia Indian, a także styl ich osad. Wigwamy najczęściej budowano z drewna, skór zwierząt i roślin. Wykorzystajmy te surowce w aranżacji naszego salonu. Ciemne drewno wygląda najefektowniej. Dobrze, gdy jest jedynie polakierowane. Istotne, by wydobyć jego głębię i subtelną urodę drewna. Ciemna podłoga, albo meble wykonane z tego rodzaju materiału, będą stanowić swoistą bazę do dalszej stylizacji wnętrza.

Wybierając paletę barw do naszego pomieszczenia, zrezygnujmy ze „sztucznych” kolorów i używajmy pigmentów, które możemy spotkać w przyrodzie – to wszystkie odcienie brązu, beż, czerń, naturalna zieleń, granatowy i jasne odmiany niebieskiego. Aby dodatkowo ocieplić stylizację, skorzystajmy z miękkich materiałów, takich jak wełniane i wzorzyste pledy, puchate poduszki, lejące się zasłonki.

Piękno tkwi w szczegółach

Drewno oraz miękkie materiały w naturalnych kolorach, stanowią niezbędną podstawę stylizacji w trendzie indiańskim. Jednakże o jego całościowym charakterze decydują dodatki. Kultura Indian Ameryki Północnej i Południowej obfituje w dekoracje o intrygujących formach. Mogą to być drewniane rzeźby zwierząt, bądź ludzi. Ustawione na regale podkreślają subtelny charakter salonu. Tak samo wzorzyste koce i obrusy – koniecznie inspirowane indiańskimi malowidłami. Jeżeli pragniemy mocniejszego efektu, powieśmy na ścianie czarno-białe fotografie Indian. Koniecznie wykorzystajmy frędzle, które stanowią prawdziwy symbol kultury ludów rdzennych. Frędzle mogą znajdować się na końcach pledu, znajdującego się na sofie, albo stanowić ciekawą ozdobę okien. Nie zapominajmy także o łapaczach snów! Choć zwykle umieszczane są w części sypialnianej, to i w salonie znajdą swoje miejsce.

Nietypowe indiańskie wnętrze - dla odważnych!

Proponowana stylizacja jest inspirowana tradycyjnym indiańskim światem. Jest ciepła, przytulna, harmonijna i pełna naturalnego piękna. Jeśli jednak nie mamy ochoty na stonowane wnętrze i potrzebujemy odrobiny szaleństwa, spróbujmy przełamać tradycję jakimś nieoczywistym akcentem. Wówczas aranżacja zyska nowoczesny, a nawet odrobinę zadziorny charakter. Takim niecodziennym elementem może być metaliczna lampa, poduszki w geometryczne wzory, wieszak o futurystycznej konstrukcji, bądź fototapeta ścienna inspirowana indiańskimi malowidłami. Nowoczesny akcent świetnie odnajdzie się w subtelnej aranżacji i spowoduje, że wnętrze będzie wydawać się bardziej intrygujące i dynamiczne.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: redro.pl

Zdjęcia: myloview.pl, pinterest.com, backinthesaddle.com, etsy.com

Polecamy Ci również

Zobacz także