Schody do nowoczesnych wnętrz w różnych stylach

0
Nowoczesne schody z metalową balustradą
Odpowiednie schody mogą być ozdobą wnętrza i podkreślić jego styl.

Nowoczesne wnętrza mają różne oblicza, dlatego wybierając do nich schody, zadbajmy o to, żeby jak najlepiej pasowały do charakteru wnętrza.

Wybierając schody do nowoczesnego wnętrza powinniśmy przede wszystkim postawić na konstrukcje z metalowymi elementami. Pożądane materiały to także szkło i szlachetne drewno. Jednak pod hasłem „nowoczesne wnętrze” kryje się co najmniej kilka różnych stylów – od industrialnego i loftowego, przez modernistyczny, aż do nowoczesnej wersji stylu skandynawskiego, nie mówiąc już o różnych stylistycznych mariażach i miksach. Schody stały się już na tyle ważnym elementem wystroju wnętrza, że trzeba je wykorzystać jako integralny element aranżacji, podkreślający jej charakter. Czasy, gdy schody pełniły tylko funkcje użytkowe mamy za sobą. Oczywiście schody zawsze muszą być funkcjonalne, wygodne i bezpieczne. Okazuje się jednak, że połączenie tych cech z ciekawym wzornictwem jest jak najbardziej możliwe.

To Cię zainteresuje: Biel, cegła i beton, czyli pomysł na aranżację mieszkania w lofcie

Schody z balustradą z metalowej siatki

Schody z balustradą z metalowej siatki świetnie pasują do industrialnych wnętrz.

Rintal
Schody o stopniach z metalowej kratki

Schody o stopniach z metalowej kratki najczęściej stosuje się na zewnątrz, ale we wnętrzu będą wyglądać niezwykle oryginalnie.

Rintal
Schody z elementam ze szkła

Schody o metalowej konstrukcji i szklanych stopniach lub balustradach doskonale pasują do wnętrz, w których dominują duże przeszklenia.

Rintal
Schody metalowo-drewniane

Metalowe schody o drewnianych, bielonych stopniach dobrze pasują do nowoczesnych wnętrz o skandynawskim charakterze.

Rintal
Nowoczesne schody z drewnianymi stopniami

W przypadku nowoczesnych schodów ważna jest ich kolorystyka - polecana jest paleta szarości, czerń, biel oraz kolory naturalnego drewna.

Rintal
Nowoczesne schody

W nowoczesnych wnętrzach dobrze wyglądają schody o ażurowej konstrukcji - bez podstopnic.

Rintal
Dekoracyjne schody kręcone

Kręcone schody z balustradą w postaci metalowej wstęgi nadają ton całemu wystrojowi.

Rintal

Schody w industrialnym stylu

Do wnętrza urządzonego w modnym industrialnym stylu, warto wybrać schody o konstrukcji w całości wykonanej z metalu. Fabryczny styl podkreślą stopnie z ryflowanej blachy oraz oryginalna balustrada z metalowej siatki. Innym pomysłem, o jeszcze bardziej industrialnym charakterze są schody o stopniach wykonanych ze stalowej kratki. Do niedawna stosowano je wyłącznie w obiektach przemysłowych (oraz na zewnątrz budynków), jednak w nowoczesnym apartamencie będą wyglądały bardzo oryginalnie. Ich dodatkową zaletą jest to, że przez ażurowe stopnie przenika światło, dzięki czemu konstrukcja wydaje się lżejsza, a też doświetla pomieszczenia.
W stylu industrialnym równie ważna, co forma, jest kolorystyka elementów schodów, którą dla zachowania fabrycznego klimatu, warto utrzymać w jednolitej barwie, najlepiej odcieniach czerni lub szarości.

Schody do minimalistycznych wnętrz

We wnętrzach minimalistycznych, w których dominuje światło i przestrzeń, doskonale sprawdzą się schody, których metalową konstrukcję uzupełniają elementy ze szkła. Takie schody – o szklanych stopniach lub balustradach (albo obu tych elementach ze szkła) idealnie wpiszą się we wnętrze o dużych przeszkleniach. Na pozór mało widoczne, przyciągają uwagę minimalistyczną i nowoczesną formą.

Nowoczesność w skandynawskim stylu

Warto wiedzieć, że niezwykle popularny styl skandynawski może mieć dość zróżnicowany charakter. W bardziej nowoczesnym wydaniu cechuje go również zamiłowanie do naturalnych materiałów, ale wnętrza mają bardziej minimalistyczny charakter. Do takiego wnętrza warto wybrać schody o stalowej konstrukcji, ale z drewnianymi (najlepiej bielonymi stopniami). Warto zrezygnować z podstopnic, co sprawi, że cała konstrukcja będzie wydawała się lżejsza.
Wybierając balustradę warto, by odpowiadała przynajmniej jednemu wariantowi kolorystycznemu schodów. Może więc być szara, w odcieniu konstrukcji lub podobnie jak stopnie – utrzymana w bieli.

Zobacz też: Aranżację dwupokojowego mieszkania w klasycznym skandynawskim stylu

Niebanalne rozwiązania

Współczesne wnętrza często wymykają się klasyfikacjom, stawiając na oryginalność. Tę cechę możemy podkreślić, decydując się na schody o efektownych balustradach. Schody kręcone z balustradą w postaci metalowej wstęgi będą stanowić wyrazisty akcent we wnętrzu. Niezwykle ciekawie wyglądają również schody o metalowej balustradzie z laserowo wycinanym wzorem. W przypadku takich schodów, warto się zdecydować konstrukcję bez podstopnic. Takie ażurowe konstrukcje wyglądają bardziej nowocześnie i lekko. Pamiętajmy, że jeżeli zdecydujemy się na bardzo oryginalne schody, będą one na tyle wyraziste, że wystrój wnętrza powinien być im podporządkowany. Inaczej może powstać wrażenie nadmiaru i chaosu, a nie o to w nowoczesnych wnętrzach chodzi.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Rintal Polska

Polecamy Ci również

Zobacz także