Schody drewniane - jak o nie dbać

Schody drewniane - jak o nie dbać

Drewno, z którego wykonane są nasze schody, potrzebuje opieki. Aby wykonana przez producenta piękna konstrukcja, choć zabezpieczona lakierem, wytrzymała próbę czasu, poświęćmy jej, ale nie od święta, chwilę na zabiegi pielęgnacyjne.

schody drewnianeschody w domu

Stopnie schodów są jak podłoga. Z tą różnicą, że ich warstwa wierzchnia jeszcze bardziej narażona jest na ścieranie. Do wykonania stopni najczęściej pożytkuje się więc twarde drewno, rodzimy buk, dąb albo jesion, a ostatnio częściej nawet egzotyczne gatunki, górujące fizycznymi parametrami nad europejskimi. Jednak nawet najtwardsze i najsolidniej zabezpieczone lakierowaniem schody nie zwalniają użytkowników od obowiązku dbania o ich kondycję.  Co zrobić, ale lakierowane drewno ambitnie stawiało czoło próbie czasu?

eleganckie schodyschody z kutą balustradą

  Wrogiem drewnianych stopni są żrące środki chemiczne i zmiany wilgotności. Unikajmy więc agresywnych preparatów, które nie tylko zniszczyć mogą lakier lecz również przeniknąć w strukturę naturalnego materiału. Skutki będą opłakane. Nie należy też do utrzymania schodów w czystości polegać na mopie i obfitej dawce wody, choć zmycie ich namoczoną ścierką na pewno nie zaszkodzi. Tak jak meble, schody czyścimy środkami specjalnie przeznaczonymi do lakierowanego drewna i zapobiegających ścieraniu się. Jeśli nie będzie w nich wosku, unikniemy w przypadku generalnego remontu schodów konieczności głębokiego szlifowania ich powierzchni – wyjaśnia Jolanta Olszewska, współwłaścicielka firmy Mazer w Białegostoku.

 nowoczesne schodyschody kręcone

Koncentrując się na drewnianych elementach naszych schodów, nie zapominajmy o szkle i metalu, z których zbudowane są balustrady. Choć nie tak delikatne jak drewniane stopnie, również one wymagają uwagi. O czystość szklanych powierzchni balustrad zadbamy tymi sami sposobami, jak w przypadku okien. Niekiedy wystarczy przetrzeć je wodą z dodatkiem niewielkiej ilości płynu do mycia naczyń. Nawet jeśli używamy specjalnych detergentów do mycia szyb, pamiętajmy, aby pracy nie zakończyć na przetarciu szkła preparatem. Efekt czystej powierzchni da tylko staranne spłukanie wodą.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Mazer

Polecamy Ci również

Zobacz także