Schody strychowe – oszczędność miejsca i pieniędzy

0
Schody strychowe – oszczędność miejsca  i pieniędzy

Tradycyjne schody wewnętrzne potrafią stanowić niebanalną ozdobę przestrzeni mieszkalnej. Często problemem jest jednak wygospodarowanie miejsca na ich usytuowanie. Na niewielkich powierzchniach lepiej jest stosować proste konstrukcyjnie i równie praktyczne, a niepowodujące ograniczeń aranżacyjnych – schody strychowe.

Pod pojęciem schodów strychowych rozumiemy najczęściej ciąg komunikacyjny, który prowadzi na poddasza nieużytkowe. Jednak rzeczywiste zastosowanie tych produktów może być zdecydowanie szersze. W dzisiejszych czasach dba się bowiem o to, by nawet najprostsze schody dobrze wyglądały oraz były w pełni wygodne w codziennym użytku. O korzyściach wynikających z ich stosowania opowiadają specjaliści z firmy Velset, będącej ekspertem w dziedzinie schodów strychowych.

Schody strychowe z możliwością chowania ich w stropie

Budowa tradycyjnych schodów wewnętrznych wiąże się z poważnymi nakładami finansowymi i koniecznością dysponowania odpowiednią ilością miejsca domu. W niektórych sytuacjach nie da się zastosować nawet najbardziej optymalnego rozwiązania, jakim są schody kręcone. Są też użytkownicy, którzy po prostu nie potrzebują ciągu komunikacyjnego z prawdziwego zdarzenia, gdyż z poddasza korzystają stosunkowo rzadko. W jednym i drugim przypadku warto zamontować schody strychowe, które można składać i rozkładać w zależności od istniejących potrzeb. W powyższy sposób funkcjonują zarówno schody drewniane, jak i stalowe. Większość dostępnych na rynku wersji składa się, zsuwa lub formuje w harmonijkę, dzięki czemu schody mogą być zupełnie niewidoczne w pomieszczeniu, w którym je zamontowano. Nieużytkowane, pozostają schowane w stropie i nie utrudniają aranżacji przestrzeni mieszkalnej. Do pomieszczeń o znacznych wysokościach oraz tam, gdzie nie ma możliwości zamontowania schodów segmentowych, warto polecić schody nożycowe. Ten typ produktów charakteryzują małych rozmiarów skrzynki i specjalny mechanizm otwierająco – składający. Obsługę ułatwia drążek, za pomocą którego wygodnie i bez użycia siły otworzymy i zamkniemy schody.

Otwór na schody strychowe – stropy ocieplone i nieocieplone

Otwór na schody strychowe musi mieć przede wszystkim odpowiednie wymiary. Jednak oprócz tego, nie może też być przyczyną utraty ciepła z ogrzewanych pomieszczeń.
Właściwej wielkości otwór w stropie to taki, który odpowiada wymiarom schodów. Wielkości danych wyrobów są zawsze udostępniane przez ich producentów. Powinniśmy pamiętać, że otwór może być równy bądź odrobinę większy niż wynoszą nominalne wymiary schodów. W drugim z wymienionych przypadków uzyskuje się tzw. luz montażowy, który pozwala na swobodne wypoziomowanie montowanych elementów lub na dokonanie niewielkich korekt.
Najlepszym momentem na montaż ciągu komunikacyjnego na strych jest czas, kiedy strop jest jeszcze niewykończony i nie ma na nim warstwy ocieplenia. Wówczas możliwe jest staranne ułożenie materiału termoizolacyjnego w przestrzeni montażowej oraz zrobienie estetycznej podłogi na poddaszu. Nie oznacza to jednak, że schodów strychowych nie da się zamontować podczas użytkowania budynku. Tu trzeba jednak dostosować wybór i sposób montażu do rodzaju stropu. W stropach ocieplonych należy stosować schody z klapami wyposażonymi w termoizolację (o jak najniższym współczynniku przewodzenia ciepła). Wtedy też kasety schodów najczęściej umieszcza się na poziomie suchej zabudowy poddasza, dokonując ewentualnych korekt w płaszczyźnie sufitu pomieszczenia usytuowanego poniżej. Do szybkiego i estetycznego wykończenia, oraz zamaskowania  szczelin wokół schodów pozostałych po ich montażu w stropie służą specjalne listwy wykończeniowe oferowane przez większość producentów schodów. Stropy nieocielone (nierozdzielające pomieszczeń nieogrzewanych od ogrzewanych) są mniej wymagające pod względem montażu schodów. Jednak i w tym przypadku warto stosować klapy wyposażone w uszczelki oraz zamek gwarantujący właściwe zaciskanie się kasety.

Dodatki do schodów strychowych

Producenci schodów strychowych dokładają wszelkich starań, by montaż ich wyrobów mógł zostać przeprowadzony prawidłowo i przy jak najmniejszym nakładzie pracy i czasu. Dla wytwórców niezwykle ważne jest również, by schody były dla nas komfortowe i bezpieczne w późniejszej eksploatacji. Stąd też na rynku dostępna jest cała gama akcesoriów i dodatków usprawniających ich obsługę i użytkowanie. Pomijając zabezpieczenia i udogodnienia oferowane w standardzie, większość modeli schodów strychowych można też doposażyć na własną rękę i sprawić, by stały się one jeszcze bardziej dopasowane do indywidualnych potrzeb. Ciekawą propozycją rynkową w powyższym zakresie są np. luki górne, które poprawiają termoizolacyjność klapy i zapobiegają gromadzeniu się kurzu na zamkniętych schodach. Inne praktyczne dodatki to: poręcze, barierki, uchwyty, drążki, dodatkowe stopnie ułatwiające wyjście na poddasze, zwiększając tym samym komfort i bezpieczeństwo dostępu do pomieszczeń strychowych, itp. W dobie rozwoju budownictwa pasywnego nie sposób też pominąć specjalnych zestawów o podwyższonych parametrach termoizolacyjności (wyposażonych w dodatkowe materiały uszczelniające). Tego typu produkty znajdziemy m.in. w ofercie firmy Fakro oraz Minka. Przy czym u drugiego z wymienionych producentów nabyć można również schody strychowe wyposażone w napęd elektryczny.


 

Koszty zakupu i montażu schodów strychowych

Ceny schodów strychowych rozpoczynają się już od kilkuset złotych. Za modele termoizolacyjne czy ognioodporne zapłacimy od jednego do kilku tysięcy złotych. Nowoczesne schody w pełni zautomatyzowane kosztują powyżej 10 tys. zł. Montaż na ogół można wykonać we własnym zakresie.
Tradycyjne schody wewnętrzne to wydatek przynajmniej kilkudziesięciu tysięcy (w zależności od zastosowanej okładziny i wybranego wykończenia). Do tego trzeba doliczyć koszty robocizny (fachowcy cenią się wysoko, ponieważ zdają sobie sprawę, że laik takich schodów nie jest w stanie wykonać samodzielnie).
Oszczędności poczynione na zastosowaniu schodów strychowych są zatem ewidentne i raczej nie trzeba co do ich istnienia nikogo przekonywać.
Więcej na temat schodów strychowych dowiesz się na www.schody.velset.pl

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Grzegorz Kurek

Źródło: Velset Sp. z o.o

Polecamy Ci również

Zobacz także