Schody w domu

Schody wykonane w sposób funkcjonalny i praktyczny nie nastręczają problemów.
Kiedy korzystanie z nich jest kłopotliwe to znak, że na etapie projektowania i wykonania popełniono błędy.

schody drewnianeSchody, to temat zawsze na czasie, zważywszy, że standardy budownictwa mieszkaniowego zmieniają się. Nadal kupujemy mieszkania w blokach, ale te ciasne i małe zamieniamy chętnie na przestronne i dwupoziomowe. Rzecz jasna, poziomy połączymy schodami. Temat schodów jest jak najbardziej aktualny wtedy, kiedy kupujemy projekt  wielopoziomowego domu. Zarówno w jednym jak i w drugim przypadku bezpieczeństwo i wygodną komunikację, między dwoma poziomami zapewnią tylko dobrze wykonane schody. Dlatego zaprojektowanie ich i wykonanie powierzymy fachowcom, ale podstawowa wiedza na ten temat na pewno się przyda. Zapewne będziemy chcieli, aby ten element domu  upiększał wnętrze swoim ciekawym kształtem i kunsztownym wykończeniem. Ale praktyka pokaże, że użytkowa funkcja schodów  to podstawa, więc o ich  przydatności trzeba myśleć wcześniej. Pamiętajmy, że schody robimy na stałe.

Materiał na schody
To kwestia, na którą zwracamy uwagę niemal zawsze w pierwszej kolejności. Podoba się nam produkt ze względu na materiał i kolor. Najczęściej stosowanym surowcem do produkcji schodów jest drewno. Producenci proponują drewno krajowe: dąb, buk, jesion, klon, orzech, sosnę, brzozę. Drewno egzotyczne: tekowe, hebanowe czy mahoniowe jest droższe, ale równie chętnie wybierane przez klientów. Do produkcji schodów stosuje się również materiały drewnopochodne (np. sklejkę bukową). Obecnie - we wnętrzach określanych mianem nowoczesnych modne są schody wykonane ze stali, lub łączone konstrukcje np. poręcze stalowe i drewniane stopnie, niekiedy szklane a nawet kamienne lub zestawienia drewna z kamieniem naturalnym, granitem, marmurem.

Zanim je wybierzesz
Pierwszy krok to zebranie ofert producentów. Każdy z nich ma swoje wzory. Jeśli to możliwe skontroluj każdy prezentowany układ schodów w salonie producenta. Przejdź się po nich i sprawdź czy zapewniają wygodne poruszanie się, są stabilne, nie dudnią pod stopami. Nie zapomnij o tym, że czasami trzeba po nich, wnieść lub znieść mebel o większych wymiarach. Po schodach będziesz się wspinać kilkanaście razy dziennie więc niekwestionowanie powinny być wygodne i bezpieczne. Rozmowa z doradcą w firmie zapewne wyjaśni wiele wątpliwości. Pamiętajmy jednak, aby zapytać o terminy realizacji zamówienia, bo każdy producent ma je różne. Mogą to być cztery tygodnie, ale też kilka miesięcy oczekiwania na realizację zamówienia. A to jak wiadomo opóźni wszystkie prace związane z wykończeniem domu, a w najgorszym przypadku zmusi nas do zamiany decyzji dotyczącej wyboru innego modelu schodów. Inwestycja w schody dobrej jakości to niemały wydatek i zapewne nie jedyny. Producenci proponują różne formy rozliczenia za montaż (zazwyczaj jest to 10-15% wartości schodów), transport (niektóre firmy oferują bezpłatny, inne mają ustaloną stawkę za kilometr). Sprawdź warunki gwarancji – czas jej trwania i na co jest udzielana ( tu mogą pojawiać się pułapki mówiące o krótkiej gwarancji na lakier w przypadku drewnianej konstrukcji schodów, itd.). Zdobądź informacje na jakim etapie budowy firma dokonuje pomiarów i czy przygotowuje wizualizację wybranych schodów w pomieszczeniu.

Które tańsze?
Cena również wpływa na decyzje odnośnie wyboru schodów. Producent  wyceni usługę – jeśli wybierzemy model schodów, materiał na konstrukcje i dodatkowe elementy typu balustrada i stopnie. Nie będzie większych niespodzianek jeśli wykonawca zrobi dokładne pomiary i projekt schodów wybranych do montażu w naszym mieszkaniu lub domu. Mając takie rozeznanie na temat ofert producentów można dokonać pierwszej selekcji.

Oceń artykuł
4,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Joanna Bogumił

Zdjęcia: Marchewka

Polecamy Ci również

Zobacz także