Schody w domu – dopasuj je do swojego wnętrza. [ZDJĘCIA]

0
Schody w domu
Schody jednozabiegowe oparte na konstrukcji drewnianej, ze stopniami z mozaiki bukowej w kolorze ciemnego mahoniu oraz balustradą chromowaną.

Schody w domu powinny być przede wszystkim bezpieczne i spójne z aranżacją wnętrza. Odpowiedni kształt, kolorystyka, materiał z jakiego są zrobione powinny pasować do stylu domu.

Schody w domu te tradycyjne – jednobiegowe zajmują najwięcej miejsca. Chcąc zaoszczędzić przestrzeń i mieć nietuzinkowe wnętrza wiele osób decyduje się na te o finezyjnej formie np. w kształcie litery L, U, C oraz S. To modele, które są o wiele ładniejsze, a przy tym uniwersalne. Będą pasować do małych jak i dużych domów.

Schody „L”

Schody w kształcie litery L są dekoracyjne i instalowane wzdłuż ściany, dzięki czemu można wyeksponować ich oryginalną konstrukcję oraz stopnie. Są to modele jednozabiegowe, zakręcają się tylko w jednym miejscu w prawą lub lewą stronę pod kątem 90 stopni. Posiadają zazwyczaj (ale nie muszą) spocznik, który ułatwia poruszanie się po schodach. Na wysokości skrętu stopnie zmieniają głębokość i przypominają swoim kształtem klin lub trójkąt.

To Cię zainteresuje: Łączenie podłóg - listwy progowe i inne sposoby

Atutem schodów w domu w kształcie litery L jest balustrada, która może kończyć się na samym ich końcu lub przy skręcie. Jeżeli zdecydujemy się na schody ażurowe to wnętrze będzie wyglądało lekko i zwiewnie. W przypadku stopni, które mają podstopnice osiągniemy efekt spływającego dywanu.

Schody „U”

Schody w kształcie litery U zajmują znacznie więcej miejsca niż inne jednak są na tyle uniwersalne, że świetnie się sprawdzą w przestrzeni otwartej jak i zamkniętej klatce schodowej. Są to modele dwuzabiegowe, które zawracają o 180 stopni. Ich stopnie mają taką samą prostokątną formę i mogą skręcać w prawo lub lewo. Mogą występować w formie dwubiegowej wówczas w połowie są podzielone podestem. Ten typ najczęściej stosowany jest w domach o wysokiej kondygnacji. Świetnie wyglądają ze stopniami ażurowymi oraz podstopnicami.

Schody „C”

Schody w domu w kształcie litery C nie da się nie zauważyć, są oryginalne i stylowe. Stopnie tutaj odgrywają istotną rolę i powinny być ażurowe bez podstopnic, dzięki czemu wydają się lekkie i nie zaburzają aranżacji wnętrza. Ten typ schodów to modele dwuzabiegowe. Skręcają o 180 stopni, a bieg wyjściowy i wejściowy są od siebie oddalone. Występują w dwóch wersjach:

  • dwa spoczniki i dwa zabiegi,
  • jeden spocznik i jeden zabieg.

Są dostępne w wariancie prawo- i lewo skrętnym. Ponieważ ten model jest dosyć mocno skręcony bardzo dużą rolę odgrywa tu balustrada, która powinna mieć komfortowy pochwyt oraz ciekawą formę.

Zobacz także: Schody do nowoczesnych wnętrz. Galeria inspiracji

Schody „S”

Schody w domu w kształcie litery S będą idealne do niewielkich wnętrz i są alternatywą do schodów spiralnych. To model dwuzabiegowy, który dwa razy zmienia swój kierunek, skręcając o 90 stopni. Pierwszy skręt jest na szczycie, a drugi tuż przy ziemi. Ten model jak już wcześniej wspomniano zajmują mało miejsca, uzupełnione o wygodną balustradę, świetnie będą się prezentować jak je oświetlimy ledami zamontowanymi pod stopniami. Taki zabieg doda konstrukcji lekkości, a przestrzeń wyda się większa.

Zobacz także: Jakie schody w domu? Wymiary i rodzaje schodów

Schody w domu odgrywają istotną rolę. Są łącznikiem między strefą dzienną, a wypoczynkową, osobistą, która znajduje się na górze. Ponieważ pokonujemy je codzienne powinny być wygodne i przede wszystkim bezpieczne. Zajmują dość sporą część domu więc powinny być dopasowane do stylu naszych wnętrz i być po prostu ładne, eleganckie i stylowe.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Rintal Polska

Zobacz także