Schowki w mieszkaniu

Pojemniki, kosze, pudełka i skrzynie stoją na straży porządku. Są w każdym domu, choć nie zawsze na pierwszym planie. Czasem wsunięte pod łóżko, ulokowane pod schodami, skrywają to, co nie mieści się w szafie. Stanowią alternatywę dla tego przeciążonego mebla.

schowki w mieszkaniuJedne są pojemne i duże, inne małe, bo przeznaczone tylko na drobiazgi. Mogą być wyjątkowo płaskie albo bardzo wąskie, tak by dobrze dopasować się do każdej wolnej przestrzeni i funkcjonalnie ją zagospodarować. Praktyczne pudła nie tylko porządkują domowe drobiazgi, ale także wnętrze. Dzięki nim można wykorzystać wszystkie kłopotliwe zakamarki. Wystarczy wypełnić wnękę schowkami albo zabudować systemem półek i szafek. Pomysłowe architektoniczne konstrukcje poprawią funkcję pomieszczenia, a przy okazji sprawią, że będzie ono atrakcyjnie wyglądać.

Skrzynie, kufry

Dawniej były nieodłącznym wyposażeniem każdej izby, wczesną wersją szafy. Po latach część z nich wylądowała na strychach i w piwnicach, by wraz z modą na styl retro powrócić na salony. Skórzane i malownicze walizy podkreślają eklektyczny charakter wnętrza, zwłaszcza utrzymanego w klimacie podróżniczym. Coraz bardziej popularne są także drewniane skrzynie posażne malowane w ludowe motywy, nie tylko te oryginalne, odziedziczone po przodkach czy kupione na targu staroci, ale także współczesne. Drewniany model może z powodzeniem zastąpić wiklinowy lub rattanowy. Te praktyczne sprzęty czasem pełnią rolę siedziska lub podręcznego stolika. Jednak przede wszystkim to nieocenione, bo pojemne schowki, które w przeciwieństwie do dużej szafy nie przytłoczą małego wnętrza. Solidne, często zaopatrzone w ciężką pokrywę, idealnie nadają się do przechowywania rzadko używanych przedmiotów.

Meble wielofunkcyjne

Coraz bardziej popularne stają się meble i sprzęty, które obok swej podstawowej funkcji mają dodatkową. Szafka i fotel w jednym to bardzo praktyczny wariant, pozwalający na dobrą organizację małych przestrzeni. Sprytnie zaprojektowane pufy, stołki, podnóżki kryją w sobie sporo wolnego miejsca na składowanie różnych przedmiotów. Mają najczęściej otwierane od góry siedzisko, dzięki któremu łatwo i szybko można dotrzeć do przechowywanych w środku rzeczy. Zamiast wsuwać pudła i kosze pod łóżko, warto wybrać model wyposażony w wysuwane szuflady albo w dodatkowe schowki w rozbudowanym zagłówku.

Pudełka i koszyki

Drobiazgi, stare zapiski najłatwiej przechowywać posegregowane w pojemnikach, które można szybko przekładać z miejsca na miejsce. Kiedyś tę rolę pełniły pudełka po butach, ale teraz kartonowe segregatory i organizery są tak efektowne, że zamiast lądować na dnie szafy, dekorują półki pokojów, kuchni i łazienek. Zamiast tych z lakierowanej tektury można wybrać modele wykonane z tworzywa. Niektóre są zaopatrzone w kółka i dają się wygodnie przesuwać po podłodze. Kolorowe, gładkie lub wzorzyste mogą podkreślić wystrój wnętrza, dodać mu wyrazistości. Jeśli jest ono utrzymane w stylu etnicznym lub w wersji eko, najlepiej będą się w nim prezentować kosze i pudełka wyplatane z rattanu, wikliny, trawy morskiej i hiacynta wodnego w naturalnych kolorach. Do składowania drobnych przedmiotów można także wykorzystać specjalne pomocniki zawieszane na ścianie lub drzwiach. Najczęściej mają formę kieszeni wykonanych z tkaniny lub sztywnych konstrukcji z przegródkami na gazety i dokumenty.

Pawlacze

Wszystkiego na podłodze zmieścić się nie da, jednak część domowego dobytku można ulokować pod sufitem. Górne rejestry ścian bywają najczęściej niewykorzystane, bo są trudniej dostępne, a przecież idealnie nadają się do zabudowy. Jeśli pomieszczenie jest małe, lepiej zdecydować się na otwarte półki, na których ustawione będą dekoracyjne pudła. Tego rodzaju lekka konstrukcja nie przytłoczy niewielkiego pokoju czy łazienki. Zwolennicy zamykanych szafek powinni wybrać jasne kolory frontów, wtedy zabudowa dyskretnie w topi się w tło ściany. Można je umieścić w dwóch rzędach, zagospodarowując przestrzeń aż do sufitu. Subtelny odcień drzwiczek sprawi, że nie będą zwracać uwagi. W tych znajdujących się najwyżej najlepiej przechowywać rzeczy, po które nie trzeba często sięgać.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Anna Kolczyńska

Źródło: polskatimes.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także