Ściana tynkiem dekorowana

Ściana tynkiem dekorowana

tynki dekoracyjneTynki dekoracyjne nadal nie goszczą w tak wielu domach, jak powinny. Dzieje się tak głównie dlatego, że zbyt mało o nich wiemy, więc trudno nam się na nie zdecydować.

Tynki dekoracyjne układa się praktycznie wyłącznie na ścianach. Produkty z tej grupy dostępne są w bardzo szerokiej palecie barw i faktur. Ściany pokryte tynkiem dekoracyjnym wyglądają oryginalnie i estetycznie, wykazują dosyć dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne, nie wchłaniają wilgoci z otoczenia, można je więc bez obaw stosować także w kuchniach i łazienkach. W przypadku miejscowego zabrudzenia, tynk dekoracyjny można łatwo domyć. Tynki dekoracyjne sprzedawane są w plastykowych pojemnikach jako półpłynne mieszanki bezpośrednio gotowe do użycia, lub w postaci workowanych mieszanek wymagających zarobienia wodą. Ze względu na rodzaj spoiwa wchodzącego w skład masy tynkarskiej produkty z tej grupy dzielimy na:

 • tynki mineralne - zawierają zwykle cement, wapno oraz silikaty. Dostępne są najczęściej
  w postaci suchych mieszanek przeznaczonych do zarobienia wodą.
 • tynki na spoiwie organicznym – czyli akrylowe, żywiczne lub polimerowo – akrylowe.
  Ze względu na ich właściwości fizyczne, sprzedaje się je w plastykowych pojemnikach. Masa tynkarska bezpośrednio po wyjęciu z pojemnika jest gotowa do użycia. Rodzaj narzędzi użytych do układania tynku uzależniony jest od tego, jakie właściwości ma mieszanka oraz jaką fakturę chcemy uzyskać.
 • Najczęściej wybierane faktury tynków dekoracyjnych przypominają powierzchnię drewna wyżłobionego przez korniki. Wzór przypominający mozaikę z przypadkowo ułożonych obok siebie ziarenek kolorowego piasku otrzymamy stosując jeden z tynków na spoiwie organicznym. Ściana pokryta takim tynkiem odporna jest na zawilgocenia, niszczące działanie promieni słonecznych oraz rozwój pleśni.
 • Tynk retro jest również jednym z częściej stosowanych, choć nie cieszy się tak dużym zainteresowaniem, jak dwa wymienione wcześniej. Jeżeli zdecydujemy się na zakup tego tynku, uzyskamy efekt starego, ale estetycznego, czystego i przytulnego wnętrza. Tynki dekoracyjne oferowane są w ograniczonej liczbie faktur różniących się wielkością i wyrazistością możliwych do uzyskania wzorów. Produkty z tej grupy dostępne są w nieograniczonej niemal liczbie kolorów.

dekoracja ścianTynki dekoracyjne mają kolory „fabryczne”, nie należy więc ich malować!

Gładzie tynkarskie
przeznaczone są do układania na równych i gładkich podłożach. Ze względu na przeznaczenie dzieli się je na polimerowe oraz cementowe. Polimerowe stosuje się w pomieszczeniach suchych, cementowe sprawdzą się na ścianach łazienki czy kuchni. Podczas wstępnej fazy wiązania gładzie można fakturować w dowolny, proponowany przez producenta sposób, lub zaufać własnej inwencji i ukształtować tynk według swojego pomysłu. Płaszczyzny na których zastosowane gładzie tynkarskie malujmy na wybrany kolor, przy użyciu dowolnego rodzaju farb wewnętrznych.

Stiuki (tynki weneckie) pozwolą uzyskać na ścianie niepowtarzalny i niezwykle ciekawy efekt naturalnego, kolorowego kamienia. Stiuki wykonane mogą być w dwojaki sposób – jako matowy, gładki lub delikatnie chropowaty piaskowiec, lub matowy albo idealnie gładki i błyszczący marmur. Gładką oraz błyszcząca powierzchnie uzyskuje się poprzez pokrycie tynku weneckiego specjalną do tego celu przeznaczoną pastą. Technika wykonania stiuków jest dosyć skomplikowana i czasochłonna, nie polecamy więc układania tego rodzaju tynku samemu, jeśli nie posiadamy odpowiedniego doświadczenia, tym bardziej, że materiał wyjściowy, z którego wykonujemy tynki weneckie jest dość drogi.

Tynk japoński – można układać go nie tylko na tradycyjnych podłożach mineralnych, ale również na szkle oraz metalu. Głównymi składnikami tynku japońskiego są włókna bawełny, piasek kwarcowy, barwniki i kleje roślinne, oraz dodatki dekoracyjne, wśród których mogą znaleźć się np. okruchy miki czy brokat. Tynk japoński kupujemy jako gotową do użycia masę lub zestaw półproduktów, które mieszamy w proporcjach pozwalających nam uzyskać oczekiwany efekt. Układając masę na ścianie postępujemy ściśle według wskazań producenta. Warto w tym miejscu dodać, że tynk japoński posiada bardzo oryginalną właściwość – po namoczeniu wodą daje się usunąć ze ściany i po dokładnym zarobieniu wodą można użyć go ponownie.

tynk dekoracyjny na ścianie

Jeżeli producent tynku nie określa szczególnych wymagań co do przygotowania podłoża, pamiętać powinniśmy o kilku podstawowych i uniwersalnych zasadach:

 • Podłoże powinno być suche. Tynk położony na mokre podłoże może się odparzyć i po pewnym czasie odpadnie od ściany. Pod tynkiem położonym na mokrym podłożu mogą również zacząć rozwijać się pleśnie.
 • Podłoże powinno być czyste i odtłuszczone.
 • Powinno być stabilne, pozbawione odpadających lub łuszczących się fragmentów.
 • Zbyt chłonne podłoże dobrze jest zagruntować. Poprawi to jego stabilność i zmniejszy jego chłonność.
Oceń artykuł
3,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Tomasz Dąbrowski

Zdjęcia: Caparol

Polecamy Ci również

Zobacz także