Ściany w kuchni odporne na zabrudzenia

0
Ściany w kuchni odporne na zabrudzenia

Efektowne dania powstające w kuchni potrafią dać ogromną satysfakcję niejednej gospodyni. Problem pojawia się wówczas, gdy ściana nad blatem roboczym, zlewem czy kuchenką staje się wyraźnie zabrudzona od codziennego przygotowywania kulinarnych eksperymentów. Jak uniknąć tego problemu?

szkło w kuchniTradycyjne kafle inaczej

Na kuchennej ścianie, nie musimy już montować tradycyjnych kafli ceramicznych, choć trzeba przyznać, że i te niejednokrotnie potrafią zauroczyć swoim pomysłowym wzornictwem
i wykonaniem. Aby nasza kuchnia błyszczała niepowtarzalnością, warto zdecydować się na oryginalniejsze rozwiązania. W każdym przypadku jednak zastosowany na ścianie materiał musi spełniać te same warunki co wspomniane płytki ceramiczne, a więc powinien być odporny na zachlapania, zabrudzenia, łatwo się czyścić i dobrze znosić różnice temperatur, choćby z uwagi na bliską odległość od kuchenki. Efektownym rozwiązaniem, spełniającym te warunki, jest gres porcelanowy bądź montaż szklanych paneli ściennych, dostępnych na rynku w szerokiej gamie kolorów, wzorów, a nawet tworzonych ręcznie malowideł na ich szklanej tafli. Dzięki temu możemy dostosować je do dowolnej aranżacji wnętrza, łącząc funkcjonalność z nowoczesnym designem.

- Szklane panele produkujemy z bezpiecznego, specjalnie hartowanego szkła, najczęściej o grubości 8 lub 10 mm. Pokryta nimi ściana jest trwała, odporna na uszkodzenia, a przede wszystkim na działanie wody - mówi Marek Malik z firmy Villa Glass Studio, producenta szkła architektonicznego i dekoracyjnego. - Dzięki temu szkło może być z powodzeniem wykorzystywane zarówno w kuchni, jak również łazience, gdzie istnieje większe prawdopodobieństwo zachlapania czy poplamienia powierzchni ściany. Szklane panele można dopasować do każdego wnętrza ze względu na możliwość zabarwienia ich na dowolny kolor
z palety RAL lub Pantone.
panele ściennePonadto, niezaprzeczalnym plusem szklanej powierzchni na ścianie, jest łatwość czyszczenia. Odpowiednia konserwacja za pomocą środków impregnujących sprawi, że do codziennej pielęgnacji wystarczy jedynie wilgotna ściereczka, a tłuszcz, zachlapania, osad, czy zacieki z łatwością znikają, pozostawiając lśniącą powierzchnię.

Stare, dobre drewno...

Poza szklanymi panelami ściennymi z powodzeniem możemy również zdecydować się na montaż drewnianej boazerii w okolicach kabiny prysznicowej, czy zlewu. Wbrew pozorom, drewno to materiał odporny na zmiany temperatury i wilgoć. Jedynym i najważniejszym warunkiem jest jego odpowiednia impregnacja jeszcze przed nałożeniem oraz konserwacja. Warto wiedzieć, że boazeria drewniana najlepiej spełni swoją funkcję, jeśli zostanie polakierowana.

Farby, tapety - nie tylko do salonu

Pod względem wytrzymałości na ścieranie, zmywanie i łatwości usuwania zabrudzeń mogą także sprawdzić się specjalne tapety oraz farby zmywalne. Profesjonalne, wodoodporne wykonanie pozwoli na użytkowanie ich bez obaw, że nawierzchnia zostanie uszkodzona przez wodę. Stosowana technologia ceramiczna, w produkcji farby odpornej na zmywanie, zapobiega również wnikaniu w strukturę warstwy malarskiej kurzu bądź trudnych do usunięcia zabrudzeń, np. z ketchupu czy oleju. Czyszczenie takiego rodzaju powierzchni w kuchni jest o wiele prostsze niż w przypadku tradycyjnej farby i zwykle wystarczy do tego jedynie woda z mydłem. Co ważne we wnętrzach kuchennych, producenci farb gwarantują także odporność na działanie mikroorganizmów, czyli pleśni i grzybów na ścianach.

Wybierając materiał na ścianę do kuchni, warto wziąć pod uwagę nie tylko kolorystykę, lecz również względy praktyczne i wytrzymałość, aby wybrany produkt posłużył nam długie lata.

Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Villa Glass Studio

Polecamy Ci również

Zobacz także