Segregacja odpadów

Segregacja odpadów

Wprawdzie każdy słyszał o absurdalnych sytuacjach, gdy śmieci z pojemników na posegregowane odpady wywożone były na miejskie wysypisko dokładnie tak samo, jak zwyczajne odpady komunalne, jednak nie powinno to zniechęcać nas do dbania o środowisko naturalne i przekazywania wiedzy o ekologii dzieciom. Przecież, jeśli zaniechamy segregowania odpadów, to one będą żyły na coraz bardziej zanieczyszczonym świecie.

pojemniki na posegregowane odpady, fot. dobrowa-gornicza.plSegregowanie odpadów to po prostu rozdzielanie śmieci na grupy surowców wtórnych, które można poddać recyklingowi, czyli wyprodukować z nich te same produkty - papier można wyprodukować z makulatury zamiast ze ściętych drzew, tworzywa sztuczne ze zużytych tworzyw sztucznych, szkło z niepotrzebnych już szklanych opakowań, itd. Segregowanie nic nie kosztuje, poza chwilą czasu - papiery odkładamy osobno, szkło zbieramy w jednym pojemniku, tworzywa sztuczne w drugim, opakowania metalowe w trzecim. Wyrzucając śmieci dany rodzaj śmieci wrzucamy do pojemników na posegregowane odpady, oznaczonych różnymi kolorami.

Segregacja odpadów nie oznacza jedynie mniejszych hałd śmieci i redukcji fetoru unoszącego się z wysypisk lecz przede wszystkim czystsze powietrze (produkcja szkła ze stłuczki szklanej nie powoduje uwalniania do atmosfery szkodliwych substancji), glebę (toksyczne związki z wysypisk nie wsiąkają w ziemię wraz z deszczem) oraz mniejszą destrukcję lasów (drzewa nie są wycinane na drewno do produkcji papieru).

Jeśli nie zamierzamy segregować śmieci z pobudek ekologicznych, warto to robić z powodów ekonomicznych - segregowanie zmniejsza rozmiar śmieci, zatem ich wywóz jest tańszy. W większości polskich miast posegregowane odpady są wywożone za darmo. Mieszkańcy domów jednorodzinnych, podpisując indywidualną umowę z firma wywożącą śmieci, odczują natychmiastową ulgę finansową - można zamówić mniejsze pojemniki i rzadziej je wywozić, co ma odbicie w cenie usługi. We wspólnotach mieszkaniowych, czy spółdzielniach zaoszczędzone w ten sposób pieniądze warto przeznaczyć np. na remonty.

Segregacja odpadów w praktyce
Pojemniki na posegregowane odpady zostały oznaczone kodem kolorystycznym takim samym dla wszystkich państw Unii Europejskiej. Umownie kolory przyjęto od korzyści, jakie niesie segregowanie danego rodzaju śmieci. Nie należy jednak wrzucać do nich wszystkiego, co ma np. związek ze szkłem - chodzi o czyste surowce gotowe do ponownego przetworzenia.

szklane butelki, fot. packaging-int.comSzkło - pojemniki białe i zielone. Białe przeznaczone są na szkło bezbarwne, zielone na kolorowe. Wrzucamy szkło spożywcze, słoiki, butelki po napojach itp. Nie segregujemy szkła zbrojonego, szyb samochodowych, porcelany itp. szklanych przedmiotów z dodatkami metali, czy farb. Podstawowymi korzyściami z segregowania szkła są mniejsze hałdy na wysypiskach (szkło nie rozkłada się w naturze) oraz zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery, a co za tym idzie ograniczenie efektu cieplarnianego - przetopienie szkła wymaga mniej energii, jak wyprodukowanie go z piasku kwarcowego.

Papier - pojemniki niebieskie. Wrzucamy gazety, papierowe opakowania, zeszyty, kartony itp. Nie segregujemy papieru z dodatkiem innych surowców (np. metalizowanego, czy foliowanego) oraz zatłuszczonego. Podstawową korzyścią z segregowania papieru jest ograniczenie wycinki lasów.

Tworzywa sztuczne - pojemniki żółte z napisem "Tworzywa sztuczne". Wrzucamy plastikowe butelki po napojach, siatki "reklamówki", folię i inne odpady z tworzyw sztucznych. Nie segregujemy tworzyw sztucznych połączonych z innymi materiałami np. metalem, czy szkłem. Podstawową korzyścią jest ograniczenie wydobycia ropy naftowej (większość tworzyw sztucznych jest produkowana z jej najniższych frakcji) oraz ograniczenie rosnących hałd śmieci - foliowa "reklamówka" rozkłada się w naturze 800 lat, uwalniając szkodliwe substancje.

Metale - pojemniki żółte z napisem "Metal". Wrzucamy puszki po konserwach i napojach, kapsle, nakrętki oraz wszelkie metalowe przedmioty. Nie segregujemy metali połączonych z tworzywami sztucznymi. Główną korzyścią z recyklingu metali jest ograniczenie ilości zużywanej energii, a co za tym idzie emisji szkodliwych substancji do atmosfery - przetopienie metalu jest łatwiejszym i tańszym procesem od jego wytapiania z rud. Metale uzyskiwane z recyklingu są dzięki temu tańsze od produkowanych od podstaw.

Oceń artykuł
4,80 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także